Тема:Розпорядок дня.
Мета: формувати навички вживання нових лексичних одиниць у мовленні, вміння читати, розуміти, вимовляти та використовувати ЛО з теми; розвивати фонематичний слух, здібності учнів до комунікації, вміння спілкуватися іноземною мовою; виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, почуття раціонального використання часу, вміння бути організованими та активними, розширювати кругозір учнів.
Обладнання: підручник для 3 класу ( О. Карп’юк ), зошити,комп’ютер
Хід уроку:
Орг.момент.
Teacher: Good morning, children! Im glad to see you. Are you ready for the lesson? Oh, look at the clock in our classroom. What time is it now? Pupils : Its half past nine. Teacher: Yes, lets start and remember words, make and answer the questions, read, play, sing. Be active and show us your good work on the lesson.
II. Фонетична зарядка
Teacher: But first look at this photo. Do you know this clock? What is its name? Pupils : It is Big Ben. Teacher: Yes, it is Big Ben. Where is it? Is it in Kyiv? Pupils : It is in London. Teacher: Of course, it is in London, in the UK. Now listen to the poem about Big Ben. Big Ben Tick-tock, tick-tock, this is Big Ben. Big Ben is the clock, tick-tock, Day and night with all its might Big Ben is the clock says: Tick-tock. (Діти повторюють за вчителем разом, по одному, перекладають.)
III. Основна частина уроку. Повторення лексичного матеріалу.
Teacher: Look at my clock. What time is it? (Вчитель показує годинник, учні називають час) Вивчення нової лексики.
Teacher: Read the words on the blackboard. Sometimes,never, usually, always. Open your books on page 85,look at the pictures. Read and translate exercises 1. Answer with the words from the box.(впр2 ст.86 )
Пауза для релаксації.
Teacher: And now you can have a rest and sing a song “This is the way” This is the way This is the way we open our eyes, Open our eyes, open our eyes. This is the way we open our eyes, At 6 o’clock in the morning. This is the way we brush our teeth, Brush our teeth, brush our teeth, This is the way we brush our teeth, At 7 o’clock in the morning. This is the way we eat our lunch, Eat our lunch, eat our lunch, This is the way we eat our lunch, At 12 o’clock in the morning This is the way we watch TV, Watch TV, watch TV, This is the way we watch TV, At 8 o’clock in the evening.
Робота з текстом (впр.3 ст.86). Перевірка розуміння прочитаного (усно).
Teacher: Let’s answer the questions about Ted. Agree or disagree (true or false) .
Робота в зошиті.
Teacher: Complete sentences and write them in your copy-books
mother every help I day my
your watch does friend TV ?
bed he make does his not
plays she dolls her with
go at school we to o’clock 8. Teacher: Let’s check up.
IV. Підсумки уроку.
Teacher: Thank you for your work. (Коментар роботи учнів.)












