Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Різновиди пластичних мас: тісто та глина

Петриківський розпис

Для кого: Змішаний

23 проходження

1 запитання

28.11.2022

44

0

Вміст уроку:

Опис, який учні побачать перед початком тестування

Також дізнаємось щось нове про глину для ліплення

Завдання №1 Теоретичний блок

Що таке глина для ліплення і як її вибрати?

Сьогодні все більш популярним стає ручна творчість. Одним з цікавих матеріалів є глина для ліплення. Вона дозволяє створювати самі різні прикраси для будинку і не тільки. Красиві фігурки, створені вручну, здатні прикрасити будь-який будинок і звернути на себе увагу.

Глина - це спеціальне оброблена речовина, призначена для ручної творчості. Її можна використовувати як дорослим, так і дітям. Утворюється цей матеріал в результаті ерозії гірських порід.

Маса видобувається з надр землі, але вона не відразу стає доступною для роботи. Перед цим її сушать, подрібнюють і потім заливають водою. Після цього вона перемішується, відстоюється, проціджують, ще раз висушується і переминається. У результаті виходить виріб, що нагадує тісто.

Види глини для ліплення

На сьогоднішній день глина буває самозастигаючої і та що призначена для випалу. У відповідних магазинах можна придбати вакуумовану масу, яка дозволяє робити міцні вироби. З такого матеріалу видаляється весь кисень спеціальним обладнанням. Не менш популярна і натуральна кераміка. Це обливо цінний матеріал для створення порцелянової посуду. Давайте детальніше поговоримо про існуючі види глини.

Люди які займаються ліпленням знають її різновиди, як може відрізнятися за консистенцією, фактурою, гнучкістю, кольором та іншими параметрами.

Самозастигаюча глина

Цьому матеріалу не потрібна яка-небудь обробка, так як він сохне самостійно. Ще важливо відзначити, що ніяких особливих умов дотримуватися не потрібно. Потрібно врахувати тільки одне — чим більше буде розмір готової фігурки, тим більше часу їй потрібно для повного висихання.

Зазвичай вироби сохнуть по сантиметру на добу, тому в основному така глина використовується для плоских фігурок. Зберігати її потрібно так, щоб повітря не потрапляло в упаковку інакше глина стане твердою і їй не можна буде користуватися.

Глина для запікання

Ця глина вимагає термічної обробки. Готові вироби виходять високоміцними. Вона застосовується у гончарній справі, для створення посуду і скульптур. На сьогоднішній день глина для запікання буває різних видів і з неї можна виконувати різні роботи. В глину входить основа і пластифікатор, що надає їй пластичні властивості.

Як вибрати глину для ліплення?

Всі майстри працюють з різними типами глини. Кожен підбирає матеріал під себе.

Щоб визначитися з тим, що саме вам підійде, вивчіть інформацію про різних марках. Ще врахуйте деякі моменти:

 • Вивчіть дані виробників і виберіть той, що вам підійде по якості, вартості, властивостей і застосування

 • При покупці зверніть увагу на термін придатності

 • Упаковка повинна бути цілою, без яких-небудь пошкоджень

 • Щоб ваші готові вироби виглядали красиво, намагайтеся правильно підбирати кольори

 • Брендове сировина разом з інструментами можна придбати в інтернеті. Тільки пам'ятайте про безпечність покупок і не полінуйтеся вивчити відгуки про магазин

З маси для ліплення виходять відмінні декоративні фігурки. Це стосується полімерної глини. Вона буває декількох видів і кожен з них володіє хорошою міцністю, пружністю, пластичністю і міцністю:

 • Самозастигаюча. Вона підходить для ліплення фігурок, лялечок і дрібних деталей.

 • Печеться. Спочатку вона м'яка, але після термообробки твердне.

Ще один варіант — це справжня гончарна маса. Вона застосовується для створення предметів інтер'єру. Її можна придбати в магазинах для рукоділля. На ній часто відсутнє маркування, а в продажі відсутні якісь популярні бренди. Така глина зазвичай важка жирна, податлива і може тримати форму.

Солоне тісто для ліплення - рецепт тіста і як з ним працювати

Зараз цей вид творчості знову стає популярним, з тіста можна виготовляти:

 • Предмети декору;

 • Фігурки, іграшки;

 • Картини;

 • Відбитки ручок або ніжок малюка.

Не секрет, що таким видом ліплення дуже люблять займатися дорослі, віддаючи перевагу солоному тісту замість глини ​​або гіпсу, а виліплені цілі картини прикрашають будинок або даруються в якості презенту.

Фігурки із солоного тіста

 Чому саме солоне тісто

Багатьом дивно чути, що тісто має бути солоним, щоб з нього можна було щось ліпити. Справа в тому, що ліпити то можна з будь-якого тіста, адже воно завжди пластичне, але не з будь-якого тіста можна виготовити вироби, які будуть зберігатися дуже довго, не втрачаючи зовнішнього вигляду.

Секретний матеріал - сіль - цементує тісто, тому вироби тримаються після висихання. Головні інгредієнти такого тіста:

 • борошно;

 • сіль;

 • вода.

Крім цього, можна додавати і інші складові, в залежності від того, що ви хочете отримати. Це може бути клей, масло або фарба, які можна додати в будь-який рецепт. Але головною тут залишається сіль, яка повинна бути дрібного помелу і без домішок (йоду).

Як приготувати солоне тісто

Солоне тісто звичайне. Склад:

Борошно пшеничне - 1 ст .;
Сіль - 1 ст .;
Вода - 0,5 ст.

Як зробити з цих інгредієнтів матеріал для ліплення?

Потрібно змішати борошно і сіль, потім потроху вливати воду, швидко перемішуючи все руками.
Місити тісто потрібно недовго, якщо воно виходить тугим, додати ще трохи води.
Якщо тісто липке - додати трохи борошна. Тут все залежить від борошна, тому води може знадобитися іноді більше, іноді менше.

Гідність тіста ще і в тому, що це натуральний матеріал та відмінний засіб для виготовлення виробів. Тісто можна зберігати в пакеті в холодильнику кілька днів.

Можна робити наступне:

 • Розгортати тісто качалкою;

 • Вирізати з нього фігурки формочками (з конструктора, кубиків або формочками для печива);

 • Ліпити ковбаски, кульки;

 • З'єднувати кілька елементів в одну фігурку (кріпити до фігурки гудзики, палички, намистини);

 • Робити відбитки ручки або ніжки на розкатаному тісті;

 • Розфарбовувати підсохлі фігурки або вироби фарбами (аквареллю, сумішшю гуаші з клеєм ПВА, акриловою фарбою);

 • Наліплювали на тонкий шар тіста різні елементи, створюючи картинки. Також, готові плоскі фігурки можна потім наклеїти на полотно і вставити в рамку, отримавши твір мистецтва.

Сушка виробів із солоного тіста

Існують такі види сушіння:

 • на повітрі;

 • в духовці;

 • на батареї;

 • на сонці.

Так чи інакше, вироби потрібно добре просушити. Якщо шар тіста тонкий - часу на це піде менше. Об'ємні картинки з тіста або фігурки потребують довгого просушування.

Найвірніший і простий спосіб - сушити на повітрі, найкраще в теплі, але не під прямими сонячними променями. Для виробу, товщиною до 1 см, знадобиться 4-7 днів. Потім перевірити, постукавши по поверхні пальцем. Якщо звук дзвінкий - виріб висох, якщо глухий - потрібно ще досушити.

Для сушіння на батареї знадобиться близько одного дня, влітку можна викласти виріб на підвіконня.

При сушінні в духовці, потрібно виставляти низьку температуру (50-150 градусів) при відкритих дверцятах. Знадобиться близько 3 годин для тонкого виробу.

Після сушіння виріб можна розфарбувати або покрити лаком, щоб захистити поверхню від пошкодження і ламкості.

Опис, який учні побачать після проходження тестування

Ви сьогодні особливо старанні!

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Розглянемо особливості такого матеріалу для ліплення як тісто

Рефлексія від 23 учнів

Сподобався

23 0

Зрозумілий

23 0

Потрібні роз'яснення

23 0