Тема: Письмо букви Ш («ша»), складів і слів з нею.
Мета: - вчити учнів писати рядкову букву ш («ша»), зіставляти схоже й
відмінне у її елементах з іншими буквами, з’єднувати її в склади
та слова;
- збагачувати словниковий запас;
- удосконалювати вміння робити звуко-буквенний аналіз слів;
- розвивати творче мислення, пізнавальний інтерес до орфографії,
каліграфії, спостережливість, уміння зіставляти, дрібну моторику;
- виховувати в учнів працелюбність, сумлінність, старанність, напо-
легливість, культуру мовлення, шанобливе ставлення до природи;
-коригувати мову та мовлення.
Обладнання: таблиця «Сиди правильно», «Пиши правильно»; малюнки:
миша, колоски; таблиця з буквою Ш («ша») друкованою та
рукописною.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав!
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Сьогодні до нас на урок завітала дуже цікава тваринка. А яка саме-відгадайте:
Сіренька, маленька,
Бігає швиденько,
Шкодить, коли тиша,
Пакостлива….(миша).
- Вона прийшла на урок до нас недаремно. Мишка принесла різні цікаві завдання.

2. Повторення вивченого матеріалу.
а) Виділення схожості літер.
На дошці написані букви.
- Ось наше завдання від мишки. Нам потрібно згадати, як пишуться всі ці букви. І лише тоді, ми зможемо відповісти на запитання мишки, які букви починаються писатися однаково. ( Учні розглядають і дають відповіді на запитання мишки: а, о, л, м; П, Т, У, Ч ).
- Молодці! Ви дуже швидко впоралися із цим завданням.
б) Виділення рукописних літер.
- Мишка хотіла нас заплутати-написала як рукописні, так і друковані літери. Нам потрібно підкреслити рукописні букви.
д у
м
п а
- Ви дуже добре знаєте, як відрізняються рукописні і друковані літери. За це мишка дарує вам свою улюблену їжу-колоски.
в) Робота над скоромовкою.
- Прослухайте скоромовку від мишки і скажіть, який звук ви найчастіше чуєте ( [ ш ] ).
Над шляхом Явдошка
Шукала волошки.
Явдошко, волошки
Шукати облиш:
Над шляхом ти знайдеш
Один лиш спориш.
- Охарактеризуйте цей звук ( приголосний, глухий).
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні принесла нам завдання не тільки на повторення, а й нову букву. Це велика буква Ш («ша»), яку ми навчимося писати на цьому уроці.
4. Вивчення нового матеріалу.
а) повторення гігієнічних правил письма, вимог до розміщення зошита на парті, тримання ручки. (Спинку потрібно тримати рівно, не спиратися грудьми на парту. Лікті потрібно покласти на парту так, щоб вони трохи звисали. Вільною рукою потрібно підтримувати зошит, пересуваючи його вгору в міру потреби. Ноги всією ступнею повинні стояти на підлозі чи підставці під прямим кутом ).
б) Повторення назв ліній у сітці зошита.
в) Фізкульхвилинка.
Раз-підняти руки вгору,
Два-нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три-чотири-прямо стати,
Будем знову починати.
г) Ознайомлення з буквою Ш.
- Розгляньте друковану і рукописну букву, яку принесла нам мишка. Чим вони відрізняються одна від одної?
д) Аналіз елементів букви Ш («ша») складається з трьох елементів: довгих прямих ліній, з яких перша заокруглюється вгорі, унизу і продовжується до верхньої міжрядкової лінії, друга заокруглюється унизу праворуч і теж продовжується до верхньої міжрядкової, а третя заокруглюється тільки внизу праворуч.
е) «Письмо» букви в повітрі.
- Спробуйте написати букву Ш («ша») у повітрі.
є) Робота у прописах с.
- письмо букви поелементно;
- обведення букви за шаблоном;
- самостійне письмо великої букви Ш («ша»).
ж) Аналіз з’єднань
- нижнє з’єднання (шм);
- середнє з’єднання (ше);
- верхнє з’єднання (ши, шв).
з) Складання слів.
- За те, що ви дуже швидко і старанно впоралися із завданням, мишка приготувала вам цікавинку. Ви маєте складати слова із букв. Хто швидше складе, той запише це слово рукописними буквами на дошці. А якщо ви будете сумніватися, то мишка приготувала для вас малюнки-підказки.

( шуба, вушко, ведмідь, шапка).
- Молодці! І з цим завданням ви вправно впоралися. За це отримуєте подарунки від мишки.
и) Списування речення з друкованого тексту.
- Мишка впевнилася, що ви умієте писати слова. А тепер вона хоче подивитися, як ви пишете речення.
Діти читають перше речення ( Шашки у Шури ).
- Про що це речення? ( Про шашки ).
- Що сказано про шашки?
- Скільки у реченні слів?
- Якими літерами-друкованими чи рукописними-подано речення? ( друкованими ).
- Прочитайте по складах перше слово.
- Як його слід писати?
- Прочитайте друге слово.
- Скільки у ньому букв?
- Прочитайте третє слово.
- Як його слід писати?
- Запишіть речення.
і) Списування речення з рукописного тексту.
- Молодці! Мишка побачила, що ви дуже уважні, старанні. Швидко впоралися з усіма завданнями, які вона для вас приготувала. За це вона принесла вам ще один подарунок. ( Учитель вивішує на дошку малюнок ).
III. Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам урок?
- Яку букву вчилися писати? ( Велику букву Ш («ша»).






