Мета: сформулювати в учнів та учениць уявленння про період проголошення Україною незалежності; створити умови для розуміння причин створення АРК; проаналізувати спроби збереження СРСР і державного перевороту; визначати особливості референдумів в УРСР; розглянути перші вибори Президента України; охарактеризувати міжнародне визнання України; порівнювати процеси в радянських республіках, висловлювати власну думку щодо референдумів.
Обладнання: підручник, атлас, крта України,
Тип уроку: комбінований.
Поняття та назви: референдум, Автономна Республіка Крим (АРК), Комітет із надзвичайного стану ДКНС (рос. ГКЧП), Співдружність Незалежних Держав (СНД).
Основні дати та події: 17 березня 1991 р. – Всесоюзний референдум, 19 – 21 серпня 1991 р. – спроба державного перевороту в СРСР; 24 серпня 1991 р. – Акт проголошення незалежності України; 1 грудня 1991 р. – Всеукраїнський референдум та вибори Президента України; 8 грудня 1991 р. – «Біловезька угода», створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).
Історичні постаті: Л. Кравчук, Г. Янаєв, Б. Єльцин.
Очікувані результати: учні та учениці навчаться: називати дати, пов’язані з темою уроку; показувати на карті республіки, які виникли після розпаду СРСР; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни; характеризувати міжнародне визнання України; аналізувати спроби збереження СРСР і державного перевороту; порівнювати процеси в радянських республіках, висловлювати власну думку щодо референдумів.
Компетентності
Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (творити українською мовою (усно і письмово) тексти історичного та соціального змісту); інформаційно-цифрова компетентність (використовувати цифрові технології для пошуку потрібної історичної та соціальної інформації, її нагромадження, перевірки і впорядкування); обізнаність та самовираження у сфері культури (виявляти вплив культури на особу й розвиток цивілізації).
Предметні: хронологічна (співвідносити історичні події, явища з періодами, орієнтуватися в науковій періодизації історії); інформаційна (виявляти різні точки зору, визнавати і сприймати таку різноманітність); просторова (розглянути зміни територій після розпаду СРСР); логічна (уміння учнів визначати та застосовувати теоретичні поняття, положення, концепції для аналізу й пояснення історичних фактів, явищ, процесів); аксіологічна (уміння формувати оцінки історичних подій та порівнювати із сучасністю).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ВСТУПНЕ СЛОВО
Учитель(-ка) пояснює тему уроку, розповідає план уроку, мету та завдання, форми роботи.
ІІІ ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірка виконання завдань підручника.
Виконання тестових завдань.
ІV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Провал спроб збереження СРСР.
Створення Автономної Республіки Крим.
Спроба державного перевороту в СРСР та Україна.
Проголошення незалежності України.
Обговорити дії радянського керівництва щодо збереження СРСР.
Обсудити причини створення Автономної Республіки Крим.
Розглянути спробу державного перевороту, акцентуючи увагу на ситуації в УРСР.
Пояснити причини проголошення незалежності України.
Показати наслідки референдуму 1 грудня 1991 р. та виборів Президента України.
Охарактеризувати процес міжнародного визнання незалежності України.
Показ відеопрезентації
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виконання завдань підручника. 2. Робота з візуальними джерелами (ілюстрації підручника). Робота з картою атласу.
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель(-ка) вибірково перевіряє виконання завдання, зупиняється на типових помилках.
Рефлексія:Сьогодні на уроці я…
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§19) та виконати завдання підручника.
Творче завдання: навести аргументи за кожну зі сторін під час референдумів 1991 р.