Сьогодні о 17:00
Марафон. День 2:
«Сталий розвиток: від освіти до світу»

Профілактика захворювань незбалансованого харчування. Харчові добавки. Симптоми харчового отруєння.

Основи здоров'я

Для кого: 8 Клас

проходження

запитань

06.08.2021

31

0

Завдання №1 Теоретичний блок

Перегляньте відеоматеріал.

Негативні наслідки незбалансованого харчування. Симптоми харчового отруєння. Перша допомога при харчових отруєннях і кишкових інфекціях

На цьому уроці ви дізнаєтеся:

• про наслідки незбалансованого харчування;

• про причини харчових отруєнь;

• про симптоми харчового отруєння.

Що таке раціонально харчування? Яке значення дієтичного харчування?

Небезпеки неякісного харчування. Харчування — це провідний чинник у збереженні здоров’я людини, особливо коли йдеться про організм, що росте. У вашому віці найкраще харчуватися раціонально (за винятком випадків, коли стан здоров'я потребує спеціальних дієт, розроблених лікарем-дієтологом). А якщо харчування нераціональне й незбалансованеУ До яких наслідків це може призвести? Про це поговоримо на уроці.

Як ви розумієте вислів: «їсти й пити потрібно стільки, щоб наші сили завдяки цьому відновлювалися, а не пригнічувалися- (Цицврон)?

Наслідками нераціональної) харчування є:захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрити, виразка шлунка, запори, хвороби печінки), ожирін-

ня, алергічні реакції тощо. Щоб харчування було корисним для здоров'я, не спричинило захворювань, небезпечних для життя, потрібно знати н виконувати подані нижче правила.

• Продукти харчування мають бути свіжими, їжа — якісно приготованою.

• У продуктах харчування не повинно бути шкідливих речовин.

• Краще втриматися від частого вживання напівфабрикатів: продукти харчування мають бути натуральними.

• Потрібно намагатися вживати більше свіжих овочів і фруктів, пити свіжі соки, молоко.

• Не можна часто вживати смажену, печену, гостру, жирну, солону їжу.

• До їжі треба додавати якомога менше соусів, кетчупів, гострих приправ, штучних харчових ароматичних добавок, барвників.

• Не варто переїдати солодощів.

Як ви розумієте народну мудрість: -Яка їжа — таке й здоров’я»?

Негативні наслідки незбалансованого харчування. У раті постійних порушень харчування виникають хвороби, які призводять до гальмування фізичного та психічного розвитку молодого організму, до зниження імунного й гуморального захисту і, як наслідок, до збільшення кількості інфекційних і неінфекційних захворювань, передчасного виснаження організму, а іноді й до смертельних випадків.

Дистрофія характеризується відхиленнями в рості й розвитку, зниженням опірності та виснаженням організму. Проявляється зменшенням маси тіла, послабленням тонусу м’язів, кволістю, підвищеною захворюваністю, порушенням фізичного та розумового розвитку, пригніченням роботи нервової системи (апатія, сонливість, погіршення успішності в школі) (моя. 23, а).

Інший тин дистрофії характеризується рівномірним відставанням у решті та масі тіла при задовільній вгодованості. Підліток за своїми показниками фізичного та розумового розвитку нагадує молодшого за віком.

Ожиріння розвивається за надмірного харчування або деяких захворювань. У підлітків із надлишковою масою тіла (на 15 % більше від норми) по-

слаблюється імунітет, часто порушується розвиток скелета та статеве допрівання (моя. 23, б).

Хронічний гастрит — хронічне захворювання слизової оболонки шлунка. Одне з найпоширеніших захворювань серед дітей і підлітків. Максимум захворюваності припадає на вік 7-14 років. (Поміркуйте, чому). Дівчата хворіють у 1,5 раза частіше за хлопців. Причини виникнення захворювання: порушення режиму харчування, інфекції, харчова алергія, гельмінти. При загостренні з'являється біль у ділянці шлунка або після вживання їжі, або натщесерце, печія, відчуття важкості, переповнення шлунка, нудота, іноді блювання, нестійкі випорожнення, знижений та вибірковий апетит. Профілактика'. створення оптимальних умов для раціонального харчування, оптнмізація режиму дня та рівня фізичних, психологічних та емоційних навантажень.

Дефіцит Феруму — шловний біль, запаморочення, змінений апетит (бажання їсти крейду, сире м'ясо, картоплю, землю, лід), зміни шкіри, нігтів, прискорене серцебиття, знижений тиск, кволість.

Велике значення для нормального обміну речовин і життєдіяльності в організмі людини мають вітаміни. Нони є важливим засобом піюфілактики хвороб, підвищують фізичну й розумову працездатність, сприяють стійкості організму до різних захворювань.

Гіповітамінози, або авітамінози — це хворобливі стани, за яких у людини порушуються процеси травлення та всмоктування поживних речовин.

• Недостатність вітаміну В? — шкіра стає сухою, тріскається по краях губ, погіршується зір.

За нестачі вітаміну И)? в організмі можуть виникати тяжкі, навіть смертельні анемії (недокрів'я). Причина — неповноцінне харчування, зокрема відмова від уживання в їжу м'яса та печінки.

• Нестача вітаміну С — неприємний запах із рота, кровоточивість ясен, зіркоподібні крововиливи, блідість, підвищена чутливість до холоду, кволість, млявість.

• Нестача вітаміну А — світлобоязнь, блідість, сухість шкіри, ніггів, очей, схильність до гнійних уражень шкіри.

• Нестача вітаміну Н — слабкість, порушення ходи.

(Про вміст вітамінів у продуктах харчування ви можете дйтатися н додатка #).

Об'єднайтеся в групи та дослідіть ситуації. Проаналізуйте, чи дотримуються правил раціонального харчування ваші однолітки та чи може це призвести до виникнення хвороб.

Ситуація 1. Володимир завжди відмовляється від сніданку, проте дужо полюбляє їсти ввечері перед сном.

Ситуація 2. Оленка потай від батьків ігнорує домашні страви, замінюючи їх цукерками, тістечками, бутербродами й хотдогами тощо.

Ситуація 3. Павло надає перевагу вживанню значної кількості газованих напоїв, які містять суміш води, цукру або замінника цукру, ароматизатора, харчового барвника.

Ситуація 4. Даринка готувалася дошкільної олімпіади й уживала тонізуючі напої в значній кількості протягом дня (кава, міцний чай, напої з горіха, кола тощо).

Найпоширеніші гострі інфекційні захворювання травних шляхів. Глисти (гельмінти) спричиняють порушення фізичного та розумового розвитку. Людина, яка страждає на глистяну хворобу, утрачає апетит, худне, стає кволою. У неї часто виникає нудота, блювання, запори, головний біль. Профішк-тика: боротьба з мухами, дотримання правил особистої гігієни.

Дизентерія — гостре інфекційне захворювання товстого кишечнику. Після зараження (через 2-7 днів) у людини з’являється озноб, підвищення температури, болісні спаями в животі. Частота випорожнень збільшується до 10—25 разів на добу. Профілактика: боротьба з мухами, дотримання правил особистої гігієни.

Ботулізм — тяжке харчове отруєння, спричинене токсином мікроорганізмів. Найчастіше ботулізм реєструють там, де населення споживає значну кількість консервованих продуктів, особливо виготовлених у домашніх умовах. Характерною особливістю збудника ботулізму є його здатність розвиватися без доступу повітря (у герметичній упаковці). Можливою ознакою наявності хвороботворних бактерій у консервованих продуктах є здуття (бомбаж) консервованих банок унаслідок того, що в процесі своєї життєдіяльності ці бактерії виділяють значну кількість газу. Тому потрібно утримуватися від уживання в їжу консервів, якщо є бодай мінімальна підозра на здуття банки.

Сальмонельоз — харчове отруєння бактеріального походження, спостерігається тоді, коли людина вживала недоброякісні продукти — м'ясний фарш, курячі, а особливо качині яйця, холодець, річкову рибу, тістечка з вершковим кремом, майонез. Уже в першу добу після вживання виникає тяжке блювання, пронос, значно підвищується температура тіла.

Хвороба Боткіна — інфекційне захворювання з ураженням печінки, спричиняє вірус. Джерелом інфекції може бути лише людина. Гепатит А передається через забруднені випорожненнями харчові продукти, воду, домашні речі, брудні руки, мухи також є переносниками вірусу гепатиту. Хвороба проявляється підвищенням температури, кволістю, появою нудоти, блюванням. Сеча темнішає, а кал знебарвлюється, через декілька днів з'являється жовтяниця. Профішктика: контроль за харчуванням і водопостачанням, боротьба з мухам ^дотримання правил особистої гігієни.

Холера — гостре інфекційне захворювання з групи особливо небезпечних інфекційних захворювань. Збудником холери є холерний вібріон, який за сприятливих умов може існувати у воді й на харчових продуктах протягом одного-двох місяців. На холеру хворіє лише людина. Сприйнятливість людини до захворювання дуже велика. Заразитися можна під час уживання забрудненої холерним вібріоном води або харчових продуктів.

Найхарактернішими симптомами холери с сильний пронос, що супроводжується блюванням і судомами. Лікують це захворювання лише в лікарні з дотриманням особливих протиепідемічних санітарних заходів.

Туляремія — гостре інфекційне захворювання, що виникає внаслідок контактів із хворими тваринами — гризунами та зайцеподібними, а також унаслідок уживання води й харчових продуктів, удихання пилу соломи, сіна, зерна й овочів, забруднених виділеннями хворих тварин. Найчастіше захворювання виникає серед сільського населення, мисливців, працівників звіроферм. Захворювання має такі симптоми: лихоманка, висока температура, сильний головний і м’язовий біль, порушення сну. Основною ознакою захворювання є набрякання і біль у лімфатичних вузлах. Лікують його лише в умовах стаціонару протягом двох-трьох тижнів. Заходами профілактики туляремії є знищення гризунів у побутових приміщеннях, зерносховищах, захист від гризунів продуктів харчування, джерел водопостачання тощо.

У разі виникнення згаданих хвороб потрібно негайно звернутися по допомогу до лікаря. Самолікування неприпустиме! Тяжкими наслідками невчасного звернення до медиків можуть бути хронічні хвороби, інвалідність і смерть.

Обговоріть, як потрібно діяти, щоб запобігти гострим інфекційним захворюванням травних шляхів:

• мити руки перед уживанням їжі та після відвідування вбиральні;

• промивати великою кількістю води овочі, фрукти та ягоди;

• не допускати контакту харчових продуктів з мухами;

• дотримуватися правильної кулінарної обробки іжі;

• не порушувати правил зберігання харчових продуктів;

• не купатися та не пити воду з невідомих водойм.

Чи дотримуєтеся ви таких правил? Змоделюйте ситуацію та її наслідки за умов недотримання профілактичних заходів.

Перша допомога при харчових отруєннях і кишкових інфекціях. Харчові отруєння зазвичай спричиняють неякісні та неправильно приготовлені харчові продукти або коли порушені умови й терміни їхнього зберігання.

Симптоми харчових отруєнь. Перші симптоми можуть виявитися вже через декілька годин після вживання неякісного харчового продукту. Іноді симптоми захворювання з'являтися через декілька діб. Захворювання починається раптово. Виникає загальне нездужання, нудота, блювання, біль у животі, пронос. Сильне отруєння токсинами може призвести до непритомності й навіть до смерті.

Пе/тіи допомога хворому. 1. Потрібно покликати на допомогу дорослих, викликати «швидку допомогу» (103).

2. Негайно промити шлунок. Для цього рекомендується випити багато теплої води (1,5-2 л), щоб спричинити блювання. Проминати шлунок мож-

на слабким розчином кухонної солі (1 чанна ложка на 1 л води). Промивати шлунок потрібно до «чистої води».

3. Якщо хворий самостійно може блювати, йому також треба давати багато нити для виведення токсинів в організму.

А. Для виведення інфекції з кишечнику хворому необхідно дати декілька таблеток активованого вугілля й проносне.

5. Xворсит» необхідно зігріти, обклавши грілками.

6. 1 іодальшу спеціалізовану допомогу хворий має отримати в лікарні.

7. Необхідно пам’ятати про те, що всі особи, які вживали підозрілі продукти, мають одну-дві доби перебувати під наглядом спеціалістів. Якщо з'являються симптоми недуги, хворост) потрібно відправити до лікарні.

Людина може помилково випити оцтову есенцію, і тоді в неї виникає тяжкий опік стравоходу, шлунка й кишечнику.

Перша допомога при цьому:

• негайно викликати «швидку допомогу»;

• промивати шлунок категорично заборонено;

• дати хворому 1-2 склянки молока або вершків і два сирі яйця.

Потрібно пам ’«тати, що причинами харчових отруєнь е:

• недоброякісні продукти харчування;

• неправильно приготовлені продукти харчування;

• порушення умов зберігання продуктів харчування;

• порушення санітарно-гігієнічних норм.

Якщо у вас знизилася працездатність; волосся стало ламким, а шкіра сухою; збільшилася або зменшилася маса тіла; з’явилася схильність до вживання неїстівних продуктів (крейда, земля тощо); погіршилася успішність; виникла дратівливість; почастішали застуди, можливо, причиною цього є неправильне харчування. Якщо це так, не зволікайте, налагодьто режим харчування, допоможіть своєму організмові. Обов'язково порадьтеся з лікарем!

Завдання №2 Вільне введення тексту

Як неякісне харчування впливає на організм людини?
2. Назвіть хвороби, які виникають підчас порушення харчування.
3. Яка причина інфекційних захворювань травних шляхів? Які бувають захворювання?

Завдання №3 Завантаження файлу

Виконайте онлайн вправу.

Завдання №4 Теоретичний блок

Опрацюйте у підручнику вправу на стор. 52 "Міфи і факти"

Завдання №5 Завантаження файлу

Домашня робота.
Виконати завдання у підручнику на стор. 54.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.