Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Гостра травма та посттравматичні стресові розлади: особливості роботи з дітьми
»
Взяти участь Всі події

Проектування декоративних квітів. Виготовлення декоративних квітів

Трудове навчання

Для кого: 7 Клас

40 проходжень

1 запитання

27.12.2021

40

0

Завдання №1 Теоретичний блок

Урок

Тема: Проектування декоративних квітів. Виготовлення декоративних квітів

Мета уроку: навчальна:ознайомити учнів із технікою «Канзаші» як видом декоративно-прикладного мистецтва, інструментами і матеріалами, що необхідні для виготовлення виробів, технікою безпеки при їх користуванні, етапами виконання виробу; розвивальна: сприяти розвитку рухової сфери (оволодіння моторикою дрібних м’язів рук, розвивати рухову спритність, співрозмірність рухів, точність і координацію рухів рук); сприяти формуванню і розвитку самостійності, цілеспрямованості, організованості та інших вольових якостей учнів; виховна: виховувати в учнів культуру праці, бережливість, виконавчу дисципліну, творче ставлення до праці, працелюбність, дбайливість, охайність та інші якості сучасного працівника.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація учнів.

  • Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу.

  • Створення позитивного емоційного настрою учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

На попередньому уроці ми з вами знайомились з технікою виготовлення текстильних квітів «Канзаші», з інструментами та матеріалами  для виконання робіт та операціями обробки матеріалів. Сьогодні на уроці ми з вами повинні узагальнити ці знання.

  1. Що означає слово «Канзаші»? Що це за технологія?

  2. Які матеріали та інструменти використовують для виконання робіт у цій техніці?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Рукоділля «Канзаші» на сьогоднішній день дуже популярне в нашій країні. Інтернет рябіє різноманітними статтями, на форумах обговорюють техніки цього рукоділля, є безліч майстер-класів на цю тему. Тому і ви на уроках трудового навчання зможете познайомитися з цікавим видом мистецтва під назвою «Канзаші». Освоїти техніку створення простих квітів своїми руками зможе будь-хто, хто має бажання. Головне терпіння і з часом все вийде.

IV. Оголошення теми і мети уроку (запис на дошці та за потреби в зошити)

V. Вивчення нового матеріалу

Робота в групах (Роздаю картки по групам для опрацювання заслуховую одну учасницю із групи)

Картка 1

Канзаші- це частина традиційного японського костюма, квітковий аксесуар для волосся, створений з клаптиків тканини. Зараз така техніка використовується для різних прикрас: брошок, обідків, шпильок. Але її можна також застосовувати для прикраси топіаріїв, букетів з атласних стрічок і різних панно. Найчастіше в цьому виді рукоділля використовуються атласні стрічки, але іноді квіти створюють з бавовняної тканини.

Історично склалося, що цумамі канзаші стали особливо популярні у слугинь світу «квітів і верб» гейш і майко (учениці гейш). Саме на них ці прикраси можна бачити найчастіше. Особливо розкішними і красивими ці шпильки були у молодих початківців майко. Цілі букети з мелодійно дзвенячими срібними пластинками біра-біра і довгим квітковим дощем, витончено спадаючим з основного прикраси. Вони притягували погляди до молодої майстрині, а от дорослі гейші подібних прикрас ніколи не носили. Вважалося, що їм не до чого штучно привертати до себе увагу. Вони в цьому майстерні.

Картка 2

Мистецтво канзаші з'явилося в період Дзьомон, коли японки носили в волоссі прикраси з шовкових квітів на довгому стрижні. Вважалося, що такі аксесуари володіли магічною силою і могли відганяти злих духів. У період Нара на цей вид рукоділля вплинули китайські культурні цінності. Під час періоду Хейан серед жінок стало модним носити волосся прибраним назад, а не зверху, як раніше. Канзаши стало загальним терміном, що позначає будь-який тип прикраси для волосся. З періоду Адзуті-Момояма почалися подальші зміни в традиційній зачісці і з'явилися nihongami (традиційна японська укладання) і taregami (довгі і прямі волосся). В обох варіантах використовувалися аксесуари для зачіски.

Картка 3

У період Едо техніка канзаші стала ще більш популярною, так як зачіски ставали все більш продуманими і складними. Майстри в цей час почали створювати складні аксесуари, щоб підкреслити ними кімоно і різні зачіски. Крім звичайної функції прикраси, вироби зі стрічок створювалися як зброя для захисту від посягань і часто вказували на статус жінки.

Щоб стати майстром цього мистецтва в Японії, потрібно було вчитися у професіоналів по роботі з технікою tsumami (мистецтво складання пелюсток) протягом 5-10 років. Канзаши Tsumami - офіційна назва цього виду традиційного японського рукоділля в Токійському регіоні з 1982 року.

Картка 4

Канзаші - невелика дерев’яна чи кістяна шпилька, якою підтримують зачіску. Традиційне прикраса родом з Китаю, так міцно прижилося в Японії, що японці, що доводять будь-яку ідею до досконалості, стали прикрашати її ще і рукодільні квітами або Хана Цумамі Кандзаши.

Коли вперше ці складні композиції з тканини, дроту, самоцвітів і перлів стали прикрашати зачіски знатних дам і гейш достеменно не відомо. Але одне з перших появ цих унікальних прикрас пов’язують з початком 1700-х, або епохою Едо.

Звичай прикрашати себе живими квітами, як захисту від злих духів, з’явився в Японії з незапам’ятних часів. Правда, зірвані квіти в’януть, а зроблені з найтоншого шовку пелюсточки, посаджені на міцний рисовий клей, передаються з покоління в покоління. Можливо, нам європейцям не зрозуміти, але одна така шпилька може коштувати цілого стану, а справжні майстри кандзаши давно шануються як надбання Японії.

Картка 5

Цумамі канзаші — тільки один з видів великого класу шпильок, які мали (і мають) в Японії. Її не обов’язково повинні прикрашати квіти. Це може бути проста кістяна або дерев’яна кулька – шпилька. А може бути ще простіше, тоді ми отримуємо мацуба – шпильку у формі соснової голки. Ймовірно, на появу саме «квітучої шпильки», ми зобов’язані іншому японському мистецтву – орігамі. Адже цумамі хана саме складаються з тканини на зразок паперового журавлика, а вже потім садять на основу.

Але якщо прості шпильки, ви можете одягти і використовувати на власний розсуд, то з цумамі хана канзаші таке звернення не можливо. Багаті традиції та історія вимагають дотримання складного і заплутаного зводу правил, які суворо регламентують підбір прикраси не тільки до кімоно, але і до сезону, ситуації.

Сучасне кандзаши вже давно не те, що було в епоху Едо. Його сьогодні носять як з кімоно, так і з діловим костюмом, що є кричущим порушенням традицій. Однак і сама прикраса зазнало ряд істотних змін. Сьогодні квіти складають не тільки з шовку, але і з джинси, шкіри, і навіть просто з дорогою паперу. З’явилися додаткові, крім трьох класичних способи складання. Таким чином, стародавнє мистецтво відмінно пристосувалося, живе і розвивається в сучасному світі.

Картка 6

Кандзаші — традиційна національна японська зачіска; цю назву також мають прикраси і засоби для укладання волосся.

Походження слова «кандзаші» пішло від слів «камі-дзаші» означає «шпилька для волосся», яка зазвичай прикрашалась квітами. Інша версія походження терміна говорить, що він пішов від двох слів «ка-дзаші», що означає квітка на шпильці.

Зараз словом «кандзаші» називають ще і техніку виготовлення квітів із складених клаптиків тканини, яка традиційно називається цумамі-кандзаші, а також так називають самі квіти і вироби, що зроблені на основі такої техніки.

Картка 7

Для повноцінної роботи знадобиться лінійка, ножиці, пінцет, запальничка, свічка, клейовий пістолет, клей. А тепер по порядку розповімо про матеріали для канзаші. що і для чого використовується в канзаші. А ви вирішуйте самі який з інструментів вам більше підходить для роботи.

Відміряти потрібну кількість сантиметрів потрібна буде лінійка.

Для розрізання стрічки використовують ножиці (гострі), або інструмента в вигляді паяльника, випалювача по тканині.

Утримувати стрічку допоможе пінцет, зроблений з якісного заліза, яке буде добре притискувати всі верстви стрічки і не прогинатися.

Для закріплення обсипаються країв атласної стрічки знадобиться обробка вогнем. (Свічка, запальничка)

Щоб зібрати пелюстки в міцну конструкцію потрібен буде клей: термопістолет зі стрижнями, або момент кристал, або клей титан прозорий.

VІ. Практична робота

Виготовлення пелюсток в техніці канзаші

5.1. Вступний інструктаж

Проводжу інструктаж про правила поведінки з певними видами матеріалів, розповідаю про техніку безпеки.

5.2. Поточний інструктаж

Слідкую за потреби за дотриманням правил техніки безпеки, проводжу поточні групові та індивідуальні інструктажі.

Фізкультхвилинка проводиться в середині практичної роботи.

Треба, діти, нам хвилинку

Приділити відпочинку.

Простягніть вперед ви ніжки,

Потягніться, наче кішка,

Помахайте головою,

Мов не згодні ви зі мною.

Вправо, вліво поверніться,

До сусіда усміхніться.

Від роботи відпочили

Й знов беремося за діло.

5.3. Заключний інструктаж

Підводжу підсумки практичної роботи, вказую на недоліки та найкраще виконання.

VІІ. Підсумок уроку.

         Чи сподобалося вам працювати на сьогоднішньому уроці?

         Які проблеми у вас виникли?

         Що нового дізналися?

VІІІ. Домашнє завдання.

         Продовжити виготовлення виробу

ІХ. Прибирання робочих місць 

Рефлексія від 35 учнів

Сподобався

34 1

Зрозумілий

31 4

Потрібні роз'яснення

32 3