Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Завантаження файлу
На основі ілюстрації, склади і запиши до зошита невелику розповідь про військове мистецтво козаків.
(10 речень, закріпіть фото відповіді)
№2:
Завантаження файлу
Опрацюйте історичне джерело.
Французький інженер Гійом Левассер де Боплан, який перебував в Україні під час служби в польській армії протягом 1630-1647 рр., у своїй книзі «Опис України» писав, що:
1. «...Козаки належать до грецької віри, яку називають руською; дуже шанобливо дотримуються релігійних свят і постів...».
2. «Вони кмітливі й проникливі, дотепні й надзвичайно щедрі, не побиваються за великим багатством, зате дуже люблять свободу, без якої не уявляють собі життя. Задля цього так часто бунтують та повстають проти шляхтичів, бачачи, що їх у чомусь утискають. Таким чином, рідко коли минає сім чи вісім років, щоб вони не бунтували чи не піднімали повстання проти панів».
3. «Козаки добре загартовані, легко витримують спеку й холод, спрагу й голод, невтомні в битвах, відважні, сміливі чи, радше, одчайдушні, власним життям не дорожать. ...Найбільше виявляють спритності та доблесті, б’ючись у таборі під прикриттям возів (бо вони дуже влучно стріляють із рушниць, які є їхньою звичайною зброєю), обороняючи ці укріплення... Сотня цих козаків під захистом табору не побоїться ні тисячі поляків, ні кількох тисяч татар».
4. «Козаки високі на зріст, вправні, енергійні, люблять ходити в гарному одязі... відзначаються міцним здоров’ям і навіть не хворіють... Мало хто з козаків умирає від недуги, хіба що в глибокій старості, бо більшість з них гине на полі слави».
5. «Оповівши про доблесть козаків, доречно буде сказати про їхні звичаї та заняття. Майте на увазі, що серед цих козаків взагалі трапляються знавці всіх ремесел, необхідних людині: теслі для будівництва жител і човнів, стельмахи, ковалі, зброярі, кожум’яки, лимарі, шевці, бондарі, кравці та інші. Вони дуже добре виготовляють селітру, якої вельми багато на цих землях, і роблять з неї чудовий гарматний порох, їхні жінки прядуть льон і вовну, роблять з них полотно й тканини для щоденного вжитку. Всі вони добре вміють обробляти землю, сіяти, жати, випікати хліб, готувати всілякі м’ясні страви, варити пиво, хмільний мед, брагу, оковиту тощо... А взагалі, слід визнати, що всі вони розуміються на багатьох ремеслах, хоча одні вправніші в якомусь фаху, ніж інші; трапляються й такі, що мають більш широкі знання, ніж загал».
Дайте відповіді на питання, що стосуються життя козаків. (фото відповідей закріпіть)
1. Іку віру сповідували козаки?
2. Які риси характеру, відповідно до джерела, мали?
3. Запиши професії козаків на Січі.
№3:
Завантаження файлу
Складіть розповідь про морські походи козаків за ілюстраціями.
(відповіді сфотографуйте і закріпіть)
№4:
Завантаження файлу
Військова майстерність козаків
У світову скарбницю військової майстерності внесли свою вагому частку вже нам знайомі представники козацької епохи. А саме:
1) Остафій Дашкевич, був новатором в організації військових підрозділів і озброєнні козацтва, вперше дав у руки воїнам вогнепальну зброю;
2) Самійло Кішка придумав і побудував "чайки";
3) Дмитро Вишневецький почав робити надзвичайно легкі й міцні "чайки" з волових шкур і першим здійснив "морський десант";
4) Іван Богун — він винайшов "кобзанку" і "вогненні колеса";
5) Богдан Хмельницький - батько мобільної артилерії, що поставив гармати на колеса;
6) Петро Конашевич-Сагайдачний — геній морських походів.
Замалюйте прочитане (схема, ментальна карта, інтелект карта).
Закріпіть фото роботи
№5:
Завантаження файлу
Про характер козаків краще всього розповість український народ через фольклор, а саме через прислів’я і приказки.
Проаналізуйте їх (відповіді закріпіть)
- А шо козакові треба: степу, хліба й неба!
- Звання козацьке, а життя собацьке.
- Козак дружбу знає: в біді коня не покидає
- Козаку зібратись- тільки підпоясатись
- Що в бою взято, то свято.
- Сам загибай, а братчика виручай
- У козака життя коротке, а слава вічна
Рефлексія від 12 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення: