Урок:

Повторення знань з розділу «Всесвіт і Сонячна система». Горизонт. Сторони горизонту.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета уроку: повторити знання з розділу “Всесвіт і Сонячна система”;

формувати поняття “горизонт”, “лінія горизонту”, “відкрита місцевість”, “закрита місцевість”, “основні сторони горизонту”; ознайомити учнів з компасом;

-розвивати спостережливість, пам’ять; уміння орієнтуватися на місцевості за Сонцем та місцевими ознаками;

-виховувати допитливість, зацікавленість у вивченні природознавства.

Мета досягається за допомогою різноманітних форм і методів роботи, цікавих дітям.

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

План-конспект уроку

    Вчитель: Нестерович Т.М.

    Предмет: прриродознавство.

    Тема. Повторення знань з розділу «Всесвіт і Сонячна система». Горизонт. Сторони горизонту.

    Мета: повторити знання з розділу “Всесвіт і Сонячна система”;

формувати поняття “горизонт”, “лінія горизонту”, “відкрита місцевість”, “закрита місцевість”, “основні сторони горизонту”; ознайомити учнів з компасом;

-розвивати спостережливість, пам’ять; уміння орієнтуватися на місцевості за Сонцем та місцевими ознаками;

-виховувати допитливість, зацікавленість у вивченні природознавства.

    Тип уроку: повторення знань, вивчення нового матеріалу; природознавча студія.

    Обладнання. Демонстраційні таблиці; природні моделі маленьких ділянок місцевості; кросворд; картки для групової роботи№1,№2; м’яч; костюми: Гри, Вікторини, Робота Вертера, Чомусика; презентація; відеофільм про планети; телевізор; міні-система.

                                                             Хід уроку

    1. Організація класу.

    1.1. Привітання.

- Доброго дня! Діти, давайте привітаємось з нашими гостями.

    2. Повідомлення теми та мети уроку.

    2.1. Повідомлення теми уроку.

- Першу частину теми нашого уроку ви дізнаєтесь, розшифрувавши анаграму:

«тівсесВ. анчяноС аметсиС».

- Правильно: «Повторення розділу «Всесвіт. Сонячна система». А другу частину теми ви бачите на екрані. (Сл.1)

    2.2. Повідомлення мети уроку. (Сл.2)

    2.3. Хвилинка емоційного налаштування. (Сл.3)

- Ми знаємо, що будь-яка справа вдається, якщо розпочати її з гарним настроєм. Тож давайте пригадаємо наш віршик.

    2.4. Хвилинка спостережень. (Сл.4)

- Хвилинку спостережень за поданим планом проведуть чергові.

                    План:

  1. дата,

  2. температура повітря,

  3. вітряно чи тихо,

  4. стан неба (хмарно, сонячно, змінна хмарність), опади (дощ, сніг, град). 

    3. Повторення знань з розділу «Всесвіт. Сонячна система.». Природознавча студія.

    3.1. Зацікавлюючи бесіда.(Сл.5)

- А зараз повторимо знання з розділу «Всесвіт. Сонячна система.»

Головний вчитель (учень):

  1. Ні-ні-ні! Зупиніться, будь ласка. Шановні вчителі, ну чому увесь час ви нас вчите? Дозвольте, сьогодні ми будемо вас вчити і самих себе, звичайно. Згодні?

  2. Навіть, якщо не згодні відповім вашою ж фразою: «Є чарівне слово «треба»,- вибачте. Отож починаємо… Щоб повторити розділ «Всесвіт і Сонячна система», запрошую вас до природознавчої студії.

3.2. Цікавинка.

Учень1:

-Вчителю, дозвольте запитати: навіщо нам всі ці комети, зірки, космос? То все на небі, а ми на Землі.

Головний вчитель (учень):

-А хіба наша школа не нагадує космос? Уяви: раптом на перерві астероїд Вадим стикається з астероїдом Всеволодом… Що станеться?

Всеволод (Вадиму):

  1. Ти що? Так не можна! Від когось із нас же метеор відпаде!

Головний вчитель (учень):

- От-от. А щоб цього не сталося, на перерві вам треба перебувати у вільному просторі коридору 1 поверху початкової школи. Сідайте.

 А ще гірше буде, якщо комета Тимур зіткнеться з планетою Завуч або Директор!..

Учень1:

- Що знову від них метеор відпаде?

Головний вчитель (учень):

- Ні, вони можуть зійти з орбіт, і тоді катастрофа неминуча.

3.3. Природознавча розминка.

3.3.1. Зацікавлюючи бесіда.

 Вбігає, співаючи, Гра:

- Парам-барам, парам-барам… Доброго дня, я – Гра! Завітала пограти з вами у гру «Вірю - не вірю». Якщо вірите в те, що я кажу, нахиляйте голову, якщо ні - крутіть головою. І ви, шановні вчителі, теж, будьте уважними.

3.3.2. Гра «Вірю - не вірю».

- Першим з людей побував в космосі Ю. Гагарін 12 квітня 1961р. +

- Його корабель називався «Восток». +

- Перший собака-космонавт Лайка.+

- Перший космічний корабель побудував С. Корольов. +

- Глобус- точне відтворення Землі, зменшене у десятки мільйонів разів. +

- Вісь глобуса не нахилена. –

- Земна вісь не проходить через центр Землі та полюси. –

- Зверху знаходиться Південний полюс, а знизу – Північний. –

- На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія – екватор. +

- Екватор розділяє Землю на дві неоднакові півкулі. –

- Від Північного полюсу до екватора – північна півкуля. +

- Від Південного полюсу до екватора – південна півкуля. +

- Сонце – найближча до Землі зоря. +

- Сонце – це гігантська палаюча куля. +

- Місяць майже такий за розмірами, як Сонце. –

- Чумацький шлях – це особливе сяйво у повітрі. –

- У центрі Сонячної системи знаходиться Сонце. +

- Молодці. Я, мабуть, до вас приєднаюся. Добре?

3.4. Вікторина (розгадування кросворду).

Заходить Вікторина:

- Стійте, стійте. Доброго дня!

Головний вчитель (учень):

- Ви хто?

Вікторина:

- Я – вікторина. Як почула, що урок діти проводять, зразу до вас прибігла з цікавими запитаннями. Ви дозволите мені їх задати?

Головний вчитель (учень):

- Залюбки.

Вікторина:

- Кожна команда за правильну відповідь отримає зірку.

1. Найбільша планета Сонячної системи. (Юпітер).

2. Наша рідна планета. (Земля).

3. Червона планета. (Марс).

4. Лазурована планета, яка лежить на боці. (Уран).

5. Планета – богиня краси. (Венера).

6. Карликова планета. (Плутон).

7. Найкраща планета з кільцями. (Сатурн).

- Молодці! З вами дуже цікаво. То я до вас приєднаюся?

Головний вчитель (учень):

- Добре. Шановні вчителі і Вікторино, наші діти можуть вас навчити, як легко запам’ятати послідовність розташування планет у Сонячній системі. Слухайте і запам’ятовуйте.

Учень1:

- Їх можна запам’ятати за доломогою віршика на рос. мові:

Медвежонок Винегрет Закусил Малиной,

Юный Суслик Утащил Ножик Пирочинный.

Учень2 :

- Назви планет можна запам’ятати за допомогою кумедного речення:

Меркурій зВенерив Землю Марса,

Юпітер Сатурнув Уран Нептуну.

Плутон!!!

3.5. Гра з м’ячем.

Головний вчитель (учень):

  1. А тепер ну-мо гратися! Пропоную передавати м’яч і послідовно називати планети. А я за правильні відповіді даватиму зірочки.

  2. Добре. Ви впоралися з завданням.

3.6. Робота в групах (складання адрес планет). Перегляд відео про планети Сонячної системи.

Заходить Робот Вертер:

  1. Це при-го-лом-шли-во, при-го-лом-шли-во!

Головний вчитель (учень):

- Роботе Вертере, ну що знову сталося?

Робот Вертер:

- Це ро-зу-мо-ви-клю-ча-юче, це гір-ше, ніж за-ко-ро-чен-ня!

Головний вчитель (учень):

- Та кажи вже!

Робот Вертер:

- Мої однокласники, тобто роботи сучасного класу полетіли на інші планети, але вони поспішали, і тільки один залишив мені точну адресу, який полетів на Нептун. Як же я їм інформацію передаватиму?

Головний вчитель (учень):

- А ти назви тих планет знаєш?

Робот Вертер:

- Ні, в мене є тільки їх описи.

Головний вчитель (учень):

- Тоді не галасуй, а швидше роздавай групам описи і адресу робота, що полетів на Нептун! А діти за описом відгадають назву планети і складуть за зразком адресу.

ЗРАЗОК

Куди: Всесвіт

Місто: Галактика Молочний шлях.

Район: Сонячна система.

Вулиця: Восьма Кільцева.

Кому: Нептуну.

БЛАНК

Куди:

Місто:

Район:

Вулиця:

Кому:

А поки ви працюєте, для Вертера і, можливо для підказки вчителям, я поставлю відео про планети.

Головний вчитель (учень):

- Приймай роботу, Вертере!.

(Групи читають адреси)

Робот Вертер:

- Дя-ку-ю! Це ней-мо-вір-но  кон-струк-тив-но, ней-мо-вір-но! Бо коли я дивився на небо, стільки зірок бачив, стільки зірок!

3.7. Виступи дітей з цікавою інформацією про сузір’я, перегляд відео.

- Тоді залишайся, Вертере, послухаєш цікаву інформацію про сузір’я, яку підготували діти.

Робот Вертер:

- Із задоволенням.

Головний вчитель (учень):

- А їхні команди в цей час клеятимуть зірочки на аркуші у вигляді цих сузір’їв та виконуватимуть завданя на картках.

   ( Роздає КАРТКИ)

Увага! Завдання вчителям. Вам треба буде правильно розташувати ці сузір’я відносно Малої і Великої Ведмедиць на дошці.

Коли ви виконаєте завдання у картці, піднімайте руку. (Вчитель перевіряє, дає зірочку).

(Виступи дітей.)

1 гр.-

2 гр.-

3 гр.-

4 гр.-

5 гр.-

6 гр.-

 Шановні вчителі, будь ласка, розмістіть правильно сузір’я.

 Учасники груп, підніміть вгору зароблені зірочки. За те що ви добре попрацювали, ваші групи отримують назви сузір’їв. (Роздає таблички з назвами).

  Щось ми стомились бути вчителями. І тут нова тема… Тетяно Миколаївно, давайте далі ви…

Вчитель:

- Добре.

4. Вивчення нового матеріалу.

4.1. Мотивація навчальної діяльності. (Сл.6)

- Із давніх-давен люди пересуваються по Землі, ведуть каравани в пустелях, пливуть по

морях, океанах, шукають підземні багатства в горах, прокладають дороги в лісах і при цьому завжди мріють повернутися туди, звідки вийшли. 

           - А як бути, коли заблукаєш у лісі ? 

           - Як знайти дорогу додому?

4.2. Розповідь вчителя.

(Сл.7) -На поверхні Землі дуже важливо вміти орієнтуватися у навколишньому просторі. Для цього треба перш за все навчитися розуміти, що таке горизонт та визначати його сторони.

(Сл.8) - Простір землі, який можна охопити очима, називається

горизонтом. Горизонт завжди буде далеко від нас, скільки б ми не намагались дійти до нього.

(Сл.9) - Лінія горизонту – це уявна лінія, по якій небо ніби сходиться з поверхнею Землі.

            Місцевість, де добре видно лінію горизонту називають відкритою.

            Місцевість, де лінію горизонту не видно, називають закритою.

(Сл.10) - Ми бачимо всі предмети тільки до лінії горизонту. Наша Земля кругла, і тому ми не можемо побачити те, що знаходиться за лінією горизонту.

(Сл.11) - Якщо подивитися знизу на високе дерево, можна подумати, що воно “упирається” в небо. Насправді небо дуже й дуже високо і дістатися до нього не можуть ні дерева, ні висотні будівлі.

(Сл.12) – Горизонт дитини 5 років сягає 5 км, а дорослої людини на 2 км більше.

(Сл.14) – Щоб орієнтуватись у просторі, треба знати сторони горизонту. Основні сторони горизонту – це

Пн. – Пд.,

Зх. – Сх.

Проміжні сторони горизонту – це

Північний захід – Північний схід;

Південний захід – Південний схід.

4.3. Робота за таблицею.

- Потренуємось. Я показую сторону горизонту, а ви називайте її хором напівголосно.

4.4. Фізкультхвилинка.

(Сл.13)

Руки вгору! Погойдали – 

           Це дерева в лісі:

Північ- південь,

Північ- південь,

Опустили віти.

           Опустили і стріпнули – 

           Всю росичку з квіток.

Схід і захід,

Схід і захід,

Гне дерева вітер.

           Руки в сторони, змахнули – 

           Летимо, мов птахи. 

           Приземлились,  стрепенулись-

           Й далі працювати.

4.5. Розповідь вчителя.

(Сл.14,15)

- Компас – прилад для точного визначення сторін горизонту.

(Сл.16)

- Тримаючи компас горизонтально, повертай його так, щоб синій кінець стрілки доторкнувся до синього трикутника. Це буде напрям на північ.

4.6. Ігровий момент. Логічні завдання.

Заходить Чомусик:

- Чому? Чому? Чому?

Вчитель:

- Чомусику, що ти хочеш дізнатися?

Чомусик:

- Чи може горизонт мати форму будь-якої геометричної фігури? Чому?

(Відповіді груп за бажанням).

- Чи можна дійти до лінії горизонту? Чому?

- Син з батьком поруч повертаються в село. Хто першим побачить село? Чому?

5. Практична робота.

5.1. Проблемне завдання.

Вчитель:

- А як же визначити сторони горизонту без компасу за природними ознаками? 

 Представники груп підійдіть і візьміть модель невеличкої ділянки землі.

 Спробуйте визначити за природними об’єктами, де Пн., де Пд., де Зх., де Сх.

- Хто буде відповідати?

1гр. – дерево зі снігом; (Сл.18)

2гр. – пень з ягодами і грибами; (Сл.19)

3гр. – дерево з довгими і густими гілками з одного боку, з ін.- з короткими, рідкими;

4гр. – дерево з мурашником; (Сл.20)

5гр. – малюнок пня з кільцями; (Сл.21)

6гр. – малюнок каменя з мохом, полярної зірки. (Сл.22-23)

5.2. Робота за підручником.

(Сл.24)

- Оглядово продивіться матеріал підручника за новою темою.

5.3. Зацікавлення наступною темою.

(Сл.25)

6. Підсумок уроку.

6.1. Експрес-тест.

(Сл.26)

- А зараз я пропоную вам експрес-тест: піднімайте ліву руку, якщо ви обираєте відповідь а), піднімайте праву руку, якщо ви обираєте відповідь б).

1. Як називають частину земної поверхні, яку людина бачить навколо себе?

а) лінією горизонту; б) горизонтом. 

           2. Як називається уявна лінія, де “небо

           з'єднується із Землею”?

а) лінія горизонту; б) горизонт. 

           3. Яка місцевість називається відкритою?

а) місцевість, куди можна увійти через відкриті

ворота;

б) місцевість, де немає лісу, гір, будинків.

6.2. Інтерактивна гра «Мікрофон».

(Сл.27)

  1. Частина земної поверхні, яку ми можемо охопити оком, називається …горизантом .

  2. Лінію горизонту важко простежити у …закритій місцевості .

  3. Основними сторонами горизонту є …Пн.-Пд., Зх.-Сх .

  4. Орієнтуватися на місцевості можна  …Сонцем, зірками, природними ознаками .

  5.          – це …компас .

6.3. Домашнє завдання.

(Сл.28)

  1. - с. 27–29 у підручнику читати, відповідати на питання; 

  1. відшукати інші ознаки орієнтування на місцевості.

6.4. Оцінювання діяльності учнів.

- Поки ви записуєте д.з., я поставлю оцінки. Перша група підійдіть з відкритими щоденниками, друга, третя, четверта.

- Молодці, діти! Ви добре впоралися із завданнями.

Література

1. Володарська М.О. Природознавство. 4 клас (за підручником Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак). – Х. : Вид. група «Основа», 2015. – 200с. – (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).

2. Інтернетресурси.

                                                      Підготувала вчитель початкових класів КЗ СЗШ №25: Нестерович Т.М.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Планети сонячної системи

Планети сонячної системи

501

Аватар профіля Довгань Наталія Василівна
Я досліджую світ
4 клас

41 грн

Модель Сонячної системи.

Модель Сонячної системи.

1075

Аватар профіля Мінич Світлана Миколаївна
Технології
4 клас

19 грн

Узагальнення та систематизація знань з розділу «Комунікація та взаємодія»

Узагальнення та систематизація знань з розділу «Комунікація та взаємодія»

532

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
7 клас

33 грн

Звертання. Поширені і непоширені звертання. Розділові знаки для виділення звертань (повторення)

Звертання. Поширені і непоширені звертання. Розділові знаки для виділення звертань (повторення)

422

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

35 грн

Повторення та узагальнення за розділом "Взаємодія громадян і держави в досягненні суспільного добробуту"

Повторення та узагальнення за розділом "Взаємодія громадян і держави в досягненні суспільного добробуту"

512

Аватар профіля Лариса
Громадянська освіта
10 клас

20 грн

Систематизація знань (9) (повторення, частина 1)

Систематизація знань (9) (повторення, частина 1)

53

Аватар профіля Костукевич Фелікс Віталійович
Інформатика
9 клас

33 грн

Схожі уроки

Практична робота "Визначення найвідоміших сузір"їв на карті зоряного неба"

Практична робота "Визначення найвідоміших сузір"їв на карті зоряного неба"

1032

Аватар профіля Шеіна Тетяна Володимирівна
Природознавство
5 клас

Наша планета Земля

Наша планета Земля

41

Аватар профіля Підвисоцька Інна Андріївна
Природознавство
3 клас

Весна в природі

Весна в природі

62

Аватар профіля Ксенія Чуйко
Природознавство
5—6 років

Повітря – суміш газів.

Повітря – суміш газів.

885

Аватар профіля Шеіна Тетяна Володимирівна
Природознавство
5 клас

Повітря - суміш газів

Повітря - суміш газів

300

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Природознавство
5 клас

Весна в природі

Весна в природі

242

Аватар профіля Ракус Софія Олександрівна
Природознавство
2 клас