Конструктор уроків
1
Тема: Повторення з теми «Словотвір»
Мета уроку:
Освітня: пригадати основні способи словотвору; сформувати загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова різними способами; удосконалювати навички розбору слів за будовою.
Розвивальна: розвивати увагу, вміння думати логічно, виконувати завдання. Виховна: виховувати почуття патріотизму, шанобливе ставлення до мови.
Корегувальна: корегувати мовлення.
Методи і прийоми: прийом «Дитяча долонька», аутотренінг, завдання на картках, веб-вправа, онлайн-тест.
Обладнання: мультимедійна дошка.
Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого.
Форма уроку: урок-мандрівка.
Очікувані результати:
шестикласники знають основні способи словотворення;
уміють визначати способи творення відомих слів;
розподіляють слова на спільнокореневі та форми слова;
можуть утворювати слова різними способами та вживати їх у мовленні.
Інтелектуальна розминка (запитання на картках):
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання учасників освітнього процесу
Прийом «Дитяча долонька» .
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Я рада вітати вас на уроці української мови! Пропоную розпочати урок із аутотренінгу, який допоможе налаштуватися на продуктивну роботу на уроці.
Аутотренінг
Я – учень.
Я- шестикласник
Я- творча особистість.
Я працюю, думаю.
Я буду працювати на уроці.
Я хочу знати!
Сьогодні у нас з вами буде урок-мандрівка. Сьогодні мандруватимемо країною Словотвір та пригадаємо усе, що ми вчили з даної теми, а також підготуємось до діагностувальної роботи.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Щоб наш потяг вирушив у подорож, ми повинні пригадати правила.
Який розділ мовознавства ми вивчали?
Що таке словотвір?
Назвіть частини слова.
За допомогою яких частин слова утворюються нові слова?
Щоб визначити корінь слова, ми добираємо …..
Щоб визначити закінчення, ми добираємо
Які способи словотвору ти знаєш?
Зупинка «Твірні слова»
Ваше завдання: назвати твірні слова поданих слів:
Прилетіти ← летіти
бережок ← берег
прочитати ← читати
узлісся ← ліс
пташеня ← птах
морський ← море
3. Зупинка «Розподільна».
Розподілити слова на дві колонки: спільнокореневі та форми слова.
Хмара, хмарою, хмарище, хмаронька, хмари, захмарний, хмарний, хмару, химерний, хмарі.
4. Зупинка «Словотворча»
Завдання: утворити нові слова та вказати спосіб творення їх.
Праця, любити -
край, знати -
вода, грати -
земля, устрій -
чорний, брови -
ліс, смуга -
світле, волосся -
5. Хвилинка відпочинку.
Вправи для очей: «Світлофор», «Маятник», «Телевізор».
6. Зупинка «Поетична».
Завдання: із поезії Т.Шевченка «І досі сниться: під горою» віднайти та виписати зменшувально-пестливі слова та позначити у них суфікс.
І досі сниться: під горою
Меж вербами та над водою
Біленька хаточка. Сидить
Неначе й досі сивий дід
Коло хатиночки і бавить
Хорошеє та кучеряве
Своє маленькеє внуча.
І досі сниться, вийшла з хати
Веселая, сміючись, мати,
Цілує діда і дитя
Аж тричі весело цілує,
Прийма на руки, і годує,
І спать несе.
7. Зупинка «Розподільна».
Тренінгова веб-вправа за покликанням:
https://learningapps.org/display?v=pxcq12r7c23
8. Зупинка «Граматична».
Розкрийте дужки.
Нещодавно ми мандрували (Тернопіль) _____________.
У майбутньому хочемо побувати у Парку історії Землі, що знаходиться на (Івано-Франківськ) ______, а також хочемо відвідати музей «Автомотовелофоторадіо», що на (Вінниця) ___________.
9. Зупинка «Дослідницька»
Самостійно виконати на картках розбір слова за будовою та вказати спосіб творення кожного слова.
1 варіант Розмалювати, дошкільний, казковий, промова, осінній, синьоокий | ІІ варіант Сердечний, праліс, прехитрий, щебіт, лісочок, чорнозем | ІІІ варіант Дзвін, прибережний, зимонька, старезний, захмарний, зорепад |
VІ. Підсумок уроку.
Самооцінка учнів.
Для узагальнення та закріплення знань з цієї теми ви отримуєте пам’ятку «Основні способи словотворення» .
VІІ. Домашнє завдання.
Підготуватись до діагностувальної роботи.
Пройти онлайн-тест за покликанням: https://vseosvita.ua/test/start/qkp352
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0