Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Виховні заходи з теми прав дитини. Практичні кейси
»
Взяти участь Всі події

Планети.Відмінності між планетами.

Природознавство

Для кого: 5 Клас

4 проходження

15 запитань

30.11.2021

156

0

Опис уроку:

Мета:

- навчальна: сформувати поняття «планета», ознайомити з планетами Сонячної системи, формувати знання про відмінності між планетами, розміри планет, природу їхнього обертання, уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення тіл, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ;

- розвивальна: розвивати в учнів уявлення про навколишній світ, бажання самостійно опановувати невідоме, популяризувати астрономічні знання, формувати науковий світогляд;

- виховна: виховувати цікавість до навколишнього світу, відповідальне ставлення до своєї планети.

Завдання №1 Теоретичний блок

Прийом «Асоціації»

Запишіть асоціації до поняття «планета». 

Планети — це кулеподібні небесні  тіла, що рухаються навколо Сонця на різних відстанях по певних орбітах.

На відміну від зір, вони не випромінюють світло і тепло. Планети, що розташовані поруч з Землею, обертаються на різних відстанях навколо Сонця за власними траєкторіями, які називають орбітою. Ми будемо говорити саме про ці планети. Світяться вони на небі відбитим від Сонця світлом. Відрізняються за розмірами і розташовані на різній відстані від Сонця. Залежно від цього вони отримують різну кількість сонячного тепла, тому чим далі від Сонця, тим холодніше на планетах. Усі планети Сонячної системи поділяють на дві групи.

 Планети земної групи

Меркурій, Венера, Земля і Марс — планети земної групи. Мають порівняно невеликі розміри, значну густину та складаються здебільшого з твердих речовин.

Презентація "Меркурій"

Однією з найзагадковіших планет Сонячної системи є Меркурій — названа на честь бога торгівлі – Меркурія, – у римському пантеоні. Перші згадки про неї вчені знаходять в таблицах “Муль Апін” (збірник вавилонських астрологічних таблиць). Ці спостереження, скоріше за все, були здійснені асирійськими астрономами близько XIV ст. до н.е. Незважаючи на це науковці й досі намагаються розгадати секрети цієї планети захованої “під крилом” у Сонця.

Меркурій — найближча до Сонця велика планета Сонячної системи. Обертається довкола Сонця за 88 земних діб. З 2006 року, Меркурій отримав звання найменшої планети Сонячної системи. Він, за своїми розмірами, поступається Ганімеду й Титану – найбільшим супутникам Юпітера й Сатурна відповідно.

Меркурій — найшвидша планета в Сонячній Системі, вона рухається орбітою навколо Сонця з середньою швидкістю 48 км/с, що майже в 2 рази більше від швидкості Землі. 

Поверхню Меркурія вкрито подрібненою речовиною базальтового типу, вона досить темна. Судячи зі спостережень із Землі і фотографій з космічних апаратів, вона в цілому схожа на поверхню Місяця, хоча контраст між темними і світлими ділянками менш помітний. Поряд із кратерами (як правило, менш глибокими, ніж на Місяці) є пагорби та долини.

Меркурій залишається найменш вивченою планетою земної групи. Лише два апарати було спрямовано на її дослідження. Першим був «Марінер-10», що у 1974—1975 рр. тричі пролетів повз Меркурій: максимальне зближення становило 320 км. У результаті було отримано кілька тисяч знімків, що охоплюють приблизно 45% поверхні планети. Подальші дослідження з Землі вказали на можливість існування водяного льоду в полярних кратерах.

Презентация на тему: РУКОВОДИТЕЛЬ: Феофанов В.К.

Венера посідає друге місце по відстані до Сонця, і третє місце по яскравості. Венера знаходиться так само, як і Меркурій, близько до Сонця, тому спостерігати за нею найкраще також вранці і ввечері. Видимість Венери у різні періоди дуже відрізняється через наявність на планеті фаз.

Названа на честь Венери, богині любові з римського пантеону. Це єдина з восьми основних планет Сонячної системи, яка отримала назву на честь жіночого божества. 
Одна з давніх гіпотез народження планети Венера взята з міфології, яка стверджує, що Земля і Венера - сіамські близнюки, які були поділені після народження. Венеру в стародавні часи також називали сестрою Землі.

Температура поверхні Венери становить +480°С, залишається сталою протягом доби і не змінюється залежно від відстані до полюса чи екватора.
За таких умов на Венері не відбувається різких змін погоди — ніколи не буває ураганів, а швидкість вітру біля поверхні не перевищує 1 м/с.
Висока температура біля поверхні планети зумовлена парниковим ефектом.
Головна складова атмосфери Венери — вуглекислий газ (COJ — близько 97% за об'ємом.

Цікаві факти
Венера — це одна з двох планет, які обертаються навколо своєї осі за годинниковою стрілкою зі сходу на захід. Точно так само веде себе тільки ще одна планета, і це Уран.
Коли за Венерою спостерігають із Землі, вона виглядає яскравіше, ніж будь-яка інша планета чи зірка на небі. У певний час року, це перше небесне тіло, яке можна побачити на заході — а в інший час останньої зіркою видимою вранці.
Венера і Меркурій є єдиними планетами нашої системи, у яких немає природних супутників.

Планета Земля - презентация онлайн

Єдина планета, на якій існує життя. Місяць – природний супутник Землі. Поверхня Землі на 2/3 складається з води, решта це континенти. Тільки на Землі присутня атмосфера, в якій може дихати людина і всі живі організми. Якби у нашої планети не було Місяця, день на Землі тривав би не більше 6 годин. Назва Земля походить від первісного кореня, який несе в собі значення «низький».

Презентация "Марс" - Начальные классы - Презентации - 4 класс

Марс – пустельна рівнина з численними скелями, вулканами, поверхня вкрита дрібним піском. На Марсі є пори року. Поверхність планети складається з великої кількості заліза, яке окислюються і дає червоний колір. Марс менший за Землю. Він має два супутники – Фобос і Деймос.

Цікаво знати!

На Марсі розташована найвища в Сонячній системі гора «Олімп» (22,5 км). Подорож із Землі на Марс і назад займе близько 16 місяців. Через низький тиск на Марсі людина не може вижити без спеціального спорядження. Марса назвали в честь римського бога війни – за свій червоний колір, що нагадує колір крові.

Планети-гіганти

Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун — планети-гіганти. Мають великі розміри, малу густину та складаються переважно з газів. Маса планет-гігантів становить 98 % від сумарної маси планет Сонячної системи.

Презентация на тему: "Юпітер Юпі́тер п'ята й найбільша планета Сонячної  системи. Середня відстань від Юпітера до Сонця становить 5,203 а. о. (778  млн км). Разом із Сатурном,". Скачать бесплатно и без регистрации.

ЮПІТЕР – п’ята планета від Сонця, найбільша в Сонячній системі. Склад Юпітера робить його схожим  на склад Сонця. Юпітер – самосвітне небесне тіло.

 Цікаво знати!

Юпітер щороку зменшується приблизно на 2 см. Планета знаменита своєю червоною плямою. Це гіганський ураган у південній частині планети (розміри 15 на 30 тис.км). Планета має 16 супутників. Планету назвали в честь найголовнішого римского бога – Юпітера.

Презентация на тему: "Сатурн". Скачать бесплатно и без регистрации.

САТУРН – шоста планета Сонячної системи. Сатурн, так само, як і Юпітер, випромінює свою енергію. Сатурн має вигляд яскравої зірки. Навколо планети обертаються дивовижні кільця, які складаються з льоду і камінців. Крім них, навколо Сатурна обертаються 19 супутників.

Цікаво знати!

Сатурн не має твердої поверхні. Складається в основному з водню та гелію. На Сатурні неодноразово спостерігалися хмари дивної шестикутної форми. Планету назвали в честь римського бога землеробства.

Планета Уран

УРАН – сьома планета Сонячної системи. Це єдина планета, що обертається, ніби лежачи на боці. Уран має 15 супутників. Крім того, в нього є 11 вузьких кілець. Сам Уран зеленкуватого кольору. Складається з маленького кам’яного ядра і газів, які заморожені. Планета отримала свою назву в честь грецького бога неба.

Планета Нептун - презентация онлайн

НЕПТУН – восьма планета Сонячної системи. Має 5 дуже темних кілець. Але  на вигляд – це одна з найдивовижніших планет, бо вона незвичайного блакитно-синього кольору, який нагадує блиск води. Температура на поверхні Нептуна – мінус 200 градусів. Головні супутники – Тритон і Нереїда.

Цікаво знати!

Це єдина планета, що була відкрита завдяки математичним розрахункам, а не завдяки телескопу. На Нептуні дмуть найсильніші в Сонячній системі вітри (швидкість досягає 2100 км/год). Планета носить ім’я римського бога морів.

Плутон - online presentation

З дня його відкриття 1930 року й до 2006 року Плутон вважали дев'ятою планетою. Однак наприкінці XX і на початку XXI століття в зовнішній частині Сонячної системи були відкриті інші масивні об'єкти, у зв'язку з чим 2006 року Міжнародний астрономічний союз вперше ухвалив формальне визначення терміну «планета». Плутон не відповідає цьому визначенню і був зарахований до нової категорії карликових планет разом із Еридою та Церерою. Також його включили до списку малих планет під номером 134 34. Деякі вчені продовжують вважати, що Плутон слід перекласифікувати назад до планет.

Ознайомтеся з цікавими фактами про планети Сонячної системи:

Для візуального контакту опрацюйте інфографіку:

Завдання №2 Вільне введення тексту

Найменша планета… 

Завдання №3 Вільне введення тексту

Найбільша планета…

Завдання №4 Вільне введення тексту

Перша планета від Сонця…

Завдання №5 Вільне введення тексту

Остання планета від Сонця…

Завдання №6 Вільне введення тексту

Планета, на якій існує життя…

Завдання №7 Вільне введення тексту

Найспекотніша планета...

Завдання №8 Вільне введення тексту

Планета, на якій, як і на Землі відбувається зміна пір року…

Завдання №9 Вільне введення тексту

Найяскравіша планета…

Завдання №10 Вільне введення тексту

Планета з потужнім радіовипромінюванням…

Завдання №11 Вільне введення тексту

Червона планета… 

Завдання №12 Вільне введення тексту

Планета, яка має найпотужнішу систему кілець…

Завдання №13 Вільне введення тексту

Найхолодніша планета…

Завдання №14 Вільне введення тексту

Планети, які не мають супутників…

Завдання №15 Вільне введення тексту

Планети, які мають один супутник …

Рефлексія від 3 учнів

Сподобався

3 0

Зрозумілий

3 0

Потрібні роз'яснення

3 0