Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Урок:

Оздоровчі системи Поняття про оздоровчі системи. Складові оздоровчих систем

26.10.2022
0 0
8 Клас

4

23

1398

0

Вміст уроку:

Завдання №1:

Теоретичний блок

Поняття про оздоровчі системи

Вже за часів перших людських цивілізацій люди дбали про своє здоров’я. Із часом накопичувався досвід, як зберігати та примножувати здоров’я задля високої життєздатності. Було помічено, що життєздатність визначається можливостями організму, проте її можна корегувати поведінкою, способом життя, ставленням до себе й оточуючих.

Система (від грец. systema — ціле, складене з частин) — безліч елементів, що перебувають у певних зв’язках та залежностях один від одного, які утворюють певну цілісність, єдність.

Оздоровча система — це певна система знань, навичок і звичок, що сприяють формуванню та зміцненню здоров’я. Людству відомі різні за походженням оздоровчі системи. На Сході з давніх часів значну увагу приділяли проблемам духовного й фізичного вдосконалення. Задля цього східні культури створили різноманітні системи, що поєднують методи оздоровлення й певні філософські погляди — їх вважають традиційними оздоровчими системами. Серед представників східних народів багато довгожителів — завдяки правильному способу життя. Поступово ознайомлюючись із культурами Сходу, європейці зрозуміли переваги східних оздоровчих систем і почали переймати їх. Так виникли сучасні оздоровчі системи.

Оздоровчі системи бувають традиційні і сучасні, науково обґрунтовані й народні. Традиційні системи прийшли до нас із країн з безперервним розвитком культури - Індії та Китаю. Це йога, у-шу, цигун.

В теперішній час йога - модне захоплення.

В будь-якому фітнес-центрі є інструктор по цій унікальній системі оздоровлення і самовдосконалення. Та люди, виконуючи приписані їм вправи, мало задумуються, що вони торкнулися до загадкового вчення, корені якого губляться у глибині віків.

Для звичайної людини йога - це просто вправи-асани, корисні для здоров’я. Новачки старанно приймають пози воїна чи героя, відчуваючи, як розтягуються м’язи та зв’язки, не задумуючись, хто і навіщо придумав ці асани, які використовуються вже тисячі років.

А народилась йога у стародавній Індії.

Йога - найдавніший, фундаментальний, перевірений тисячоліттями метод свідомого гармонійного самовдосконалення людини.

Йога починає з того, що повертає нам повноту самоконтролю — безцінну здатність керувати особистою волею і силою. Таким чином відновлюється природній стан внутрішньої рівноваги і спокою, що не залежить від зовнішніх обставин.

Послідовники хатха-йоги навіть у похилому віці мають відмінне здоров’я, прекрасну фізичну форму і високу працездатність. Йоги стверджують, що можуть жити стільки, скільки захочуть. 100 років для них - не рідкість.

У наші дні цікавість до йоги викликана перш за все її величезними можливостями в плані підтримки відмінного здоров’я, профілактики і лікування багатьох хвороб. Поради йогів щодо дихання, харчування, роботи, відпочинку, фізичних вправ і гігієни співпадають з останніми рекомендаціями сучасної фізіології та медицини.

• Ушу відноситься переважно до розмаїття китайських бойових мистецтв, які розвивалися протягом усієї відомої історії цивілізації Китаю.

• Цигун – давньокитайська гімнастика, що поєднує фізичні вправи і медитацію.

Більшість східних єдиноборств направлено на руйнування духу і тіла супротивника (але не насильства!). А гімнастика цигун створена для творення. Творення здоров'я, відновлення життєвої енергії, єднання з природою.

Усі позиції та утворення в цигун дуже плавні, розтягнуті в часі. Під час їх проведення людина немов завмирає, виконуючи за цей час кілька дихальних циклів. За традицією гімнастику цигун проводять на свіжому повітрі, у парку, босоніж на галявині, щоб зарядитися енергією Землі.

Сучасні оздоровчі системи формуються у країнах молодої культури на основі системного (цілісного) підходу - холістичного. Сучасні оздоровчі системи — це, наприклад, система оздоровлення Миколи Амосова, оздоровлення за методами Костянтина Бутейка, Олександри Стрельникової.

• Хочете бути вічно бадьорими, здоровими і відчувати гармонію тіла і душі? Тоді вам потрібен масаж тіла.

Дотик і масаж відносяться до прадавніх лікувальних методів, оскільки їх можна просто і безпосередньо застосовувати. Вони застосовуються в процесі підготовки до фізичних або спортивних вправ, або як засіб для відновлення енергії та зняття втоми.

Роль масажу незамінна при збереженні та зміцненні здоров'я (профілактика), лікуванні захворювань і патологічних станів, при оновленні втрачених функцій і здібностей (відновлення здоров'я).

• Загартовування – це система гігієнічних заходів, спрямованих на підвищення стійкості організму до несприятливих впливів різних метеорологічних факторів (холоду, тепла, сонячної радіації, зниженого атмосферного тиску).

• Фітотерапія – використовування лікарських рослин для профілактики та лікування хвороб.

• Ароматерапі́я — це стародавнє, вдосконалене віками мистецтво використання ефірних олій, фітонцидів рослин та інших ароматних речовин для укріплення фізичного та психічного здоров'я, для косметичного догляду за тілом.

• Історія кольоротерапії почалася в той момент, коли люди помітили цілющу силу сонячних променів. Незабаром з'ясувалося, що окремі кольори веселки теж впливають на організм людини - заспокоюють, лікують або, навпаки, викликають дискомфорт.

• Анімалотерапія (від латинського "animal" - тварина) - вид терапії, що використовує тварин і їх образи для надання психотерапевтичної допомоги.

В анімалотерапії використовуються символи тварин: образи, малюнки, казкові герої, іграшки, а також справжні тварини, спілкування з якими безпечне.  Доктор медичних наук, професор Борис Шевригін упевнений, що «це цивілізований, науковий метод лікування і профілактики серйозних хвороб». «Я думаю, - пише професор, - усім відомо, що люди, які мають домашніх тварин, хворіють менше і живуть довше, а їхня нервова система перебуває в куди кращому стані, ніж у інших.»

• Дельфінотерапія - метод лікування, заснований на спілкуванні з дельфінами. Воно допомагає стабілізувати психоемоційний стан людини, зняти психологічне напруження. Після спілкування з дельфіном людина заспокоюється, швидко знаходить вихід із кризової ситуації.

• Іпотерапія - метод лікування, заснований на взаємодії людини зі спеціально навченим конем, адаптованим до можливостей хворого в опануванні верхової їзди.

• Апітерапія - це медичне використання бджолиних продуктів. У тому числі: мед, пилок, віск, прополіс, королівське желе (маточне молочко).

• Гірудотерапія - давній метод лікування, який знову набув популярності. Медична п'явка (Hirudo medicalis) успішно використовується замість сучасних медикаментів і багато в чому перевершує їх, тому що не викликає небажаних побічних явищ.

• Каністерапія - вид анімалотерапії з використанням собак.

Собака - прекрасні "ліки" проти гіподинамії, викликаної малорухливим способом життя. Ця тварина задовольняє дефіцит людини у спілкуванні, підвищує самооцінку господаря, покращує його товариськість, розв'язує конфлікти в сім'ї.

• Фелінотерапія - терапевтичний вплив кішок.

Більшість учених вважають, що кішкотерапія є ефективним методом лікування багатьох хвороб.

• Ребефінг - дихальна терапія.

З'ясувалося, що цей метод допомагає вилікувати невиліковні, з точки зору сучасної медицини, захворювання, зняти сильні психічні стреси, підвищити психофізичний потенціал, а може й допомогти людині знайти сенс свого життя в собі самому.

• Дієтотерапія - ефективне і повноцінне перетравлення їжі, лежить в основі нормального обміну речовин.

Для кожної людини існує оптимальний набір продуктів, обумовлений генетичними і фізіологічними особливостями.

Основні принципи дієтотерапії:

1. Забезпечення потреб хворого у харчових речовинах і енергії.

2. Забезпечення відповідності їжі, що споживається, можливостям хворого організму її засвоювати на всіх етапах асиміляції.

3. Врахування місцевого і загального впливу їжі на організм.

4. Використання у харчуванні методів щадіння, тренування і розвантаження.

5. Індивідуалізація харчування.

Складові оздоровчих систем

Усі оздоровчі системи мають певні обов’язкові складові та деякі особливі.

Якщо проаналізувати різні оздоровчі системи, можна помітити в них багато спільного. Проте в різних системах спільні складові мають різну пріоритетність. У деяких на першому місці харчування, в інших найважливішими є фізичні вправи, у якихось — духовна складова.

Сучасні оздоровчі системи виникають і продовжують формуватися на основі глибокого вивчення традиційних і вже визнаних оздоровчих систем. У деяких подано протилежні думки щодо харчування, фізичного навантаження, системи дихання. Проте кожна з них базується на вірі в себе, у свої можливості та в досягнення успіху.

Загартовування — одна зі складових оздоровчих систем. Як і фізичні вправи, загартовування надзвичайно важливе для організму. Але водночас воно повинне бути керованим, виконуватися за чіткими правилами. Якщо ви вирішили загартовуватися, потрібно дуже добре пам'ятати чотири принципи правильного загартовування й керуватися ними.

Основні правила загартовування:

 • поступовість переходу від незначних загартовувальних вправ до сильніших;

 • систематичність виконання загартовувальних процедур;

 • комбіноване використання всіх природних чинників;

 • постійний контроль за станом здоров'я.

Головною умовою загартовування є усвідомлення його користі й необхідності. Методів загартовування багато. Для цього використовують сонце, повітря та воду.

Методи загартовування

1. Обтирання вологим рушником: спочатку температура води має бути 28-30 °С, через кожні 3-4 дні її знижують на 1 °С і доводять до 16-18 °С. Рушник добре викручують і обтирають тіло, починаючи з обличчя, шиї, потім переходять на руки, передню й задню поверхню грудної клітки.

2. Загартовуються душем протягом 2-3 хв, спочатку водою 36 °С, а потім знижують її до 24-26 °С.

3. Споліскування горла: спочатку водою температурою 36 °С, доводять її до кімнатної температури, знижуючи щодня на 1 °С.

4. Купання в природних водоймах хоча б 5 хв за температури води 22 °С і повітря 24 °С.

5. Ходіння босоніж по землі, що одночасно із загартовуванням тренує стопи з метою профілактики плоскостопості.

6. Контрастне загартовування: на спину й груди спрямовують душем струмені гарячої води (39-40 °С) протягом 1-1,5 хв. Потім тіло обливають холодною водою. Після цього — знову гарячий душ. Таких контрастних змін має бути не більше двох-трьох. Поступово температуру води доводять до 18-20 °С.

7. Купання в лазні з використанням парового ефекту за температури пари 60-70 °С і вище та за наявності спеціально підібраних рослин — «віника» з малини, м'яти, берези, дуба, материнки тощо. Використовують прийом термічного «удару», який виникає, якщо вилити воду на розігріте каміння.

8. Сауна як загартовувальна процедура з прогріваючим ефектом за температури не вище 90 °С.

9. «Моржування» сприяє як фізичному, так і психологічному загартовуванню.

У кожної людини рухова активність залежить від багатьох чинників. Індивідуальну величину рухової активності, що сприятливо впливає на весь організм, називають оптимальною нормою. Людина повинна щоденно виконувати цю норму. Рухову активність забезпечують прогулянки, прибирання у квартирі, на подвір'ї, робота в саду, догляд за свійськими тваринами. Можна виконувати й спеціальні фізичні вправи.

Важливо, що в сучасних оздоровчих системах велике значення має особистий приклад засновника або людини, що досягла значних успіхів у застосуванні оздоровчої системи.

Чому існують різні оздоровчі системи? Відповідь така: усі люди різні. Кожен використовуватиме ту систему, яка підходить особисто йому.

Микола Амосов створив систему, що допомогла йому прожити довге та продуктивне життя, отже, вона підійшла саме йому.

Кожна оздоровча система ґрунтується на певних наукових знаннях і народних традиціях. Їх співвідношення суттєво різниться залежно від автора або походження оздоровчої системи.

Завдання №2:

Теоретичний блок

Система оздоровлення М. Амосова

Микола Амосов — видатний український хірург і вчений, який один із перших почав проводити операції на серці. Він розробив власну систему зміцнення здоров'я.

У своїй книжці «Роздуми про здоров'я» академік висловив побажання й рекомендації, у яких сформульовані основні принципи сучасної профілактичної медицини.

1. У більшості хвороб винні не природа й суспільство, а сама людина. Найчастіше вона хворіє від ліні й жадібності, іноді й від нерозумності.

2. Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою... Бійтеся потрапити в полон до лікарів! Часом вони схильні перебільшувати хвороби людини й важливість своєї науки, створюють у людей удавані хвороби й видають векселі, які не можуть оплатити.

3. Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля. Замінити їх нічим не можна. Людина, на щастя, настільки досконала, що повернути здоров'я МОЖНА майже завжди. Необхідні зусилля зростають у міру старіння людини й прогресування хвороб.

4. Будь-які зусилля визначаються стимулами, стимули — значущістю мети, часом і ймовірністю її досягнення. І дуже шкода, але ще й характером. На жаль, здоров'я, як важлива мета, постає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю.

5. Для здоров'я однаково необхідні чотири умови: фізичні навантаження, обмеження в харчуванні, загартовування, час відпочинку й уміння відпочивати. І ще один фактор — щасливе життя! На жаль, без перших чотирьох умов здоров'я не забезпечиш.

6. Природа милостива: досить 20-30 хв фізкультури на день, але такої, щоб захекатися, спітніти й щоб пульс пришвидшився вдвічі. Якщо цей час подвоїти, то буде дуже добре.

7. Потрібно обмежувати себе в їжі. Підтримуйте вагу як мінімум у співвідношенні зріст у сантиметрах мінус 100. Це — загальновідома формула ідеальної ваги.

8. Уміння розслаблятися — наука, але до неї потрібен ще й характер. Якби ж він був!

9. Кажуть, що здоров'я — це щастя для кожної людини. Однак до здоров'я дуже легко звикнути. Тому його протягом життя потрібно підтримувати.

Система оздоровлення П. Іванова

Наш славетний співвітчизник із Луганщини Порфирій Іванов розробив систему природного оздоровлення. Ви вже знаєте, що організм людини стає стійкішим до дії несприятливих умов довкілля, якщо раніше почати застосовувати природні загартовувальні чинники — сонце, повітря та воду. Сприятливий загартовуючий ефект короткочасних (не довше 1-2 хв) обливань холодною водою базується на тому, що за період швидкої дії холодового чинника (води) тіло людини не встигає переохолодитися, але водночас активізується нервова система, починає працювати терморегуляторна система організму.

Система, яку розробив П. Іванов, передбачає оздоровчі дії, спрямовані на духовне вдосконалення.

Як ви вже зрозуміли, усі оздоровчі системи включають загартовування організму, рухову активність, дихальні та фізичні вправи, масаж, раціональне харчування.

1. Двічі на день купайся в природній холодній воді: в озері, річці, ванні, під душем або обливайся. Гаряче купання заверши холодним.

2. Перед купанням або після нього, а можливо, під час купання вийди на природу, стань босоніж на землю, а взимку на сніг хоча б на 1-2 хв. Удихни кілька разів через рот повітря й подумки побажай собі й усім людям здоров'я.

3. Не вживай алкоголю й не кури.

4. Намагайся хоча б раз на тиждень не їсти й не пити — з 18-20-ї години п'ятниці до 12-ї години неділі. Це твої заслуги й спокій. Якщо тобі важко, то тримайся хоча б добу (ця порада стосується тільки дорослих людей).

5. Опівдні щонеділі вийди на природу босоніж, зроби кілька глибоких вдихів і подумай. Це свято твого тіла. Після цього можеш їсти все, що тобі подобається.

6. Люби природу, що тебе оточує. Не забруднюй довкілля ані брудом, ані брудними помислами, словами й діями в широкому розумінні. Звикни до цього: це твоє здоров'я.

7. Вітайся з усіма скрізь і всюди, особливо з людьми похилого віку. Хочеш мати здоров'я — вітайся з усіма.

8. Допомагай людям чим можеш, особливо бідному, хворому, ображеному й нужденному. Роби це з радістю.

9. Перебори в собі жадібність, лінощі, самовдоволеність, скупість, страх, лицемірство, гордість. Вір людям і люби їх. Не говори про них несправедливо.

10. Звільни свою голову від думок про хвороби та смерть. Це твоя перемога.

11. Думку не віддаляй від справи. Прочитав — добре, але найголовніше — РОБИ!

12. Розповідай і передавай досвід цієї справи, але не хвалися й не звеличуйся в цьому. Будь скромним!

Я не прошу, я молю: ставай і займай своє місце в Природі. Воно ніким не зайняте й не купується ні за які гроші, а тільки власними справами та працею в Природі собі на благо. Бажаю тобі щастя та здоров'я хорошого!

Завдання №3:

Вільне введення тексту

Назвіть складові оздоровчих систем та їх вплив на організм людини.

Завдання №4:

Завантаження файлу

Розв’яжіть кросворд, пов’язаний з темою уроку.

Відповідь прикріпіть в поле.

1.

о

2.

з

3.

д

4.

о

5.

р

6.

о

7.

в

8.

л

9.

е

10.

н

11.

н

12.

я

 1. «Здоров’я – це не лише відсутність хвороб, а й стан повного фізичного, душевного і соціального … ».

 2. «Подруга» спорту. (

 3. «Бережи сукню знову, а … змолоду». (Українське народне прислів’я)

 4. Складовою здорового способу життя є здоровий … .

 5. Ім’я Іванова, засновника системи загартовування.

 6. Що, за народним прислів’ям, має бути в холоді? (Тримай ноги в теплі, …  в холоді, а живіт - у голоді.)

 7. Противага пасивності.

 8. Спосіб відпочинку, профілактика перевтоми.

 9. Продукт рослинного походження, що використовується в їжу, для окремих видів масажу.

 10.  Сучасний слоган прибічників здорового способу життя: «Здоровим бути

 11.  Процес взаємодії між людьми, може бути вербальним і невербальним.

 12. .....  має бути раціональним, збалансованим.

Рефлексія від 13 учнів

Сподобався:

12 1

Зрозумілий:

12 1

Потрібні роз'яснення:

12 1
Рекомендуємо

Основні поняття позиційної системи числення

Основні поняття позиційної системи числення

109

Аватар профіля Повх Василь Макарович
Інформатика
11 клас

33 грн

Як влаштована твоя травна система?

Як влаштована твоя травна система?

105

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Біологія
8 клас

20 грн

Модель Сонячної системи.

Модель Сонячної системи.

358

Аватар профіля Мінич Світлана Миколаївна
Технології
4 клас

19 грн

Атмосфера та системи Землі

Атмосфера та системи Землі

137

Аватар профіля Чернишева Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

66 грн

Планети сонячної системи

Планети сонячної системи

98

Аватар профіля Довгань Наталія Василівна
Я досліджую світ
4 клас

41 грн

Схожі уроки

Риси характеру. Чинники, від яких залежить характер людини.

Риси характеру. Чинники, від яких залежить характер людини.

353

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Основи здоров'я
9 клас

Небезпека інфікування ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом

Небезпека інфікування ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом

293

Аватар профіля Гамар Олена Іванівна
Основи здоров'я
8 клас

Особливості дії тютюнового диму алкоголю і наркотиків на розвиток репродуктивної системи підлітків

Особливості дії тютюнового диму алкоголю і наркотиків на розвиток репродуктивної системи підлітків

1078

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Основи здоров'я
8 клас

Спілкування з дорослими. Повага до батьків та вчителів. Взаємодопомога членів родини.

Спілкування з дорослими. Повага до батьків та вчителів. Взаємодопомога членів родини.

263

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Основи здоров'я
5 клас

самовихованняя характеру 9б

самовихованняя характеру 9б

175

Аватар профіля Попик Оксана Михайлівна
Основи здоров'я
8—9 клас