Конструктор уроків
1
Тема. Оповідання. Переказ. «Парасолька» (за Наталкою Малетич).
Мета: ознайомити дітей із твором Наталки Малетич; розвивати читацькі навички, уміння прогнозувати зміст; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; закріпити вміння записувати окремі слова та речення, дотримуючись опрацьованих правил щодо оформлення речення, слів на письмі, аналізувати слова, ділити для переносу. Виховувати співчутливість, дружелюбність та вміння бачити позитивне у навколишньому світі.
Обладнання: презентація, індивідуальні картки, гра «Дешифрувальник», «Добери слово», роздатковий матеріал (парасольки).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок, адже до нас у гості завітає казка
ІІ. Мовленнєва розминка.
1.Вправа « Не спіткнись!»
роса море вона
роса море вода
коса море вода
роса горе вода
2. Чистомовка.
Шу-шу-шу – чистомовки я пишу.
Ят-ят-ят – їх пишу для всіх малят.
Ки-ки-ки – їх говорять залюбки.
Ло-ло-ло – Щоб чисте мовлення було.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
-Ось, уже кілька уроків підряд ми з вами ознайомлюємося з казками різних авторів. І в усіх цих казках відбувається щось незвичайне, щось фантастичне. Чи хотіли б ви, щоб у вашому житті теж відбулося щось незвичайне та казкове?Що саме?
- З героєм сьогоднішньої казки теж сталося щось незвичайне та фантастичне. Хлопчик – школяр вашого віку в повсякденному своєму житті теж зустрівся із казкою. Для початку давайте ознайомимось із автором сьогоднішнього твору.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
- Гостею нашого уроку є сучасна українська письменниця Наталка Малетич. За освітою Наталка вчитель, але у школі не працювала. З дітьми більше полюбляє дружити аніж повчати їх. Найліпшою її подругою є її донька 10 річна Вікторія, для якої і написано більшість її казок. Народилася у м. Львів. Своє життя просто не уявляє без книжок – воно було б просто нудним і безбарвним. Першою книгою письменниці є « Про Зайчика – забудька та інші історії».
- Щоб дізнатися з якою казкою Наталки ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці, пропоную вам розшифрувати слово, яке і буде назвою казки. А як ви гадаєте, про що буде йти мова у казці?
( викреслити усі літери б та прочитати заховане слово)
ПАБРАБСОБЛЬБКБА
Гра «Доберіть слово»
Парасолька (яка?) кольорова, яскрава, автоматична, дитяча, сонцезахисна.
Парасолька (що робить?) захищає, оберігає, лежить, приваблює, складається.
VІ. Робота над матеріалом уроку
Запис числа, класної роботи, вправляння у правописі літер Пп, прописування слова парасолька, складання речення із цим словом, кожен своє, запис у зошити, поділ слова парасолька на склади для переносу на дошці і у зошитах. па-ра-со-лька
Слово: парасолька
Букви: п, а, р, а, с, о, л, ь, к, а
Кількість букв: 10
Звуки: [п а р а с о л' к а]
Кількість звуків: 9
Звукова модель: [– ○ – ○ – ○ ᐀ – ○]
Кількість складів: 4
Словникова робота.
-Для того, щоб краще зрозуміти казку, потрібно розібратись з незнайомими словами, які будуть зустрічатися у тексті.
Гумаки – резинові чобітки
Чалапав – повільно йшов
Ринва – труба для стікання води.
Шубовснути – впасти у воду
Щогла – високий стовп на кораблі, для встановлення вітрил.
3.Первинне ознайомлення з оповіданням «Парасолька».
Читання тексту вчителем.
4. Аналіз змісту оповідання.
- Хто є головним героєм твору?
- Чому хлопчик подумав, що його парасолька чарівна?
- Чи вдалося захистити парасольку Марку?
- Що сталося з парасолькою?
V. Фізкультхвилинка
5. Читання казки учнями
Читають ті учні, на парту яких падає крапелька.
3.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
-Чому хлопчик не хотів прокидатися вранці?(зачитайте)
- Що змусило піднятися хлопчика з ліжка?
-Як виглядала парасолька?(зачитайте)
-Чим парасолька була незвичайна?
-Чому парасолька так любила дощ?(зачитайте)
-Що трапилося, коли Марко йшов з татом додому?
-Якими словами хлопчик підтримав парасольку?
-Як відреагувала парасолька, на те що вимочилася у калюжі?(зачитайте)
Як звали хлопчика?
Чому він не хотів іти до школи?
Чий голосочок він почув?
Якою була парасолька? Прочитайте?
Чому Марко здивувався?
Прочитайте, чому парасолька любила дощ?
Чи розповів хлопчик комусь про свою пригоду? Чому?
Що сталося із парасолькою ввечері? Прочитайте.
Як хлопчик ставився до парасольки?
Який настрій був у парасольки? Чому?
4. Вправа « Пошуковці».
- відшукайте речення, у якому зустрічається ім’я головного героя;
- відшукайте речення,у якому описується вигляд парасольки;
- відшукайте запитальне речення;
- відшукайте речення, у якому зустрічається одне із незнайомих слів;
- відшукайте речення, у якому вказано, що парасолька турбується про хлопчика;
V.Рефлексія за допомогою цеглинок Лего
1. Як звати хлопчика?
А) Миколка
Б) Марк
В) Матвій
2. Продовжити речення: «Він розплющи одне око, побачив, що надворі …..»
А) світить сонце
Б) йде сніг
В) йде дощ
3. Куди не хотілося вставати хлопчику?
А) до школи
Б) до садочку
В) до бабусі
4. Де буда парасолька?
А) висіла на гачку
Б) в шафі
В) лежала на поличці
5. Чим був вражений Марко?
А) що парасолька розмовляла
Б) що йде на дворі дощ
В) що дощ схожий на музику
6. Продовжити речення: «Ти можеш застудитися, а я ні. Тому мені подобається тебе ……»
А) веселити
Б) захищати
В) оберігати
VІ. Домашнє завдання
- Творче родинне—підготувати читання в ролях, будемо театралізувати.
2
Урок української мови та читання в 2-В класі
Тема. Оповідання. Переказ. «Парасолька» (за Наталкою Малетич).
Мета: ознайомити дітей із твором Наталки Малетич; розвивати читацькі навички, уміння прогнозувати зміст; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; закріпити вміння записувати окремі слова та речення, дотримуючись опрацьованих правил щодо оформлення речення, слів на письмі, аналізувати слова, ділити для переносу. Виховувати співчутливість, дружелюбність та вміння бачити позитивне у навколишньому світі.
Обладнання: презентація, індивідуальні картки, гра «Дешифрувальник», «Добери слово», роздатковий матеріал (парасольки).
Хід уроку
І. Організація дітей
Ось лунає вже дзвінок
Всіх збирає на урок
Ну і ми часу не гаємо
Працювати починаємо.
ІІ. Введення в тему
Привітання з гостями.
Психологічна настанова. Вправа «Подаруймо одне одному посмішку».
Уявіть, що у ваших долоньках краплинка гарного настрою. Поділіться цим настроєм, хто зараз поряд із вами, щоб приємно було всім.
Сьогодні у нас незвичайний урок:
З пригодами ми починаємо крок
Цікаві пригоди чекають клас
Нові знання відкриють для нас.
-Діти, ми почуємо дуже цікаву розповідь із життя краплинок. Вони нам розкажуть про……
Гра «Дешифрувальник»
а | б | в | г | |
1 | р | л | а | к |
2 | с | п | ь | о |
Код. 2б,1в,1а,1в,2а,2г,1б,2в,1г,1в.
Збагачуємо словниковий запас ( об’єднатись в пари за допомогою парасольок, знайти свою половинку парасольки)
Гра «Доберіть слово»
Парасолька (яка?) кольорова, яскрава, автоматична, дитяча, сонцезахисна.
Складіть речення, використовуючи слова.
Парасолька (що робить?) захищає, оберігає, лежить, приваблює, складається.
Вправа «Сенкан»
Іменник-Парасолька.
Прикметник-Автоматична,дитяча.
Дієслово-Захищає, складається, приваблює.
Враження від предмета- Людина під парасолькою схожа на гриб.
Робота із світлиною.
Давайте розглянемо світлину. Що зображено на ній? Ваші враження від побаченого? Яка користь від парасольок? Чи хотіли б ви пройтися такою вулицею?
(Захист від сонця, краса).
Висновок: проста річ, парасолька, а з допомогою неї можна створити приємне як для себе, так і для оточуючих.
«Крісло автора».
-Я хочу запропонувати авторське крісло, запрошую бажаючих, хто коротко розповість історію створення парасольки?
Це було неперевершено і заслуговує на оплески.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємось про одну із пригод парасольки, ми прочитаємо оповідання, яке має назву «Парасолька».
ІV. Робота над матеріалом уроку
Словникова робота.
-Для того, щоб краще зрозуміти казку, потрібно розібратись з незнайомими словами, які будуть зустрічатися у тексті.
Гумаки – резинові чобітки
Чалапав – повільно йшов
Ринва – труба для стікання води.
Шубовснути – впасти у воду
Щогла – високий стовп на кораблі, для встановлення вітрил.
Запис числа, класної роботи, вправляння у правописі літер Пп, прописування слова парасолька, складання речення із цим словом, кожен своє, запис у зошити, поділ слова парасолька на склади для переносу на дошці і у зошитах. па-ра-со-лька
Слово: парасолька
Букви: п, а, р, а, с, о, л, ь, к, а
Кількість букв: 10
Звуки: [п а р а с о л' к а]
Кількість звуків: 9
Звукова модель: [– ○ – ○ – ○ ᐀ – ○]
Кількість складів: 4
2.– Автором оповідання є сучасна українська письменниця Наталка Малетич. За освітою Наталка вчитель, але у школі не працювала. З дітьми більше полюбляє дружити аніж повчати їх. Найліпшою її подругою є її донька 10 річна Вікторія, для якої і написано більшість її казок. Народилася у м. Львів. Своє життя просто не уявляє без книжок – воно було б просто нудним і безбарвним. Першою книгою письменниці є « Про Зайчика – забудька та інші історії».
3.Знайомство з текстом (слухання оповідання «Парасолька»)
- Чому хлопчик подумав, що його парасолька чарівна?
- Чи вдалося захистити парасольку Марку?
- Що сталося з парасолькою?
4.Робота над оповіданням «Парасолька»
А) Читання зачину одним учнем.
- Чому Марку не хотілося вставати?
- Чий голос почув Марко?
- Чому хлопчик здивувався?
В) Руханка «Подивись на небо»
- А тепер пора нам встати й нашу руханку почати.
Г) Діяльність «читання з другом».
- Щоб продовжити читання, потрібно розчитатись, пропоную вам діяльність «читання з другом» за картками (за сигналом).
Робота над чистомовкою
Дощик крап-крап-крап –
Крапотить.
Вітерець шух-шух-шух –
Летить.
Він свою роботу знає –
Дощикові ритм збиває!
Д) Читання вголос.
- Чому парасолька любить дощ?
- Що відбувається на малюнку?
- Де б на малюнку хотіли б бути ви?
- Чи схожий малюнок і те, що ви прочитали?
Є) Читання кінцівки.
- Чим завершилося оповідання?
Використання стратегії «Ромашка Блума»
Орієнтовні запитання
Просте. Де відбувалася описувана подія?
Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, парасолька розмовляла з хлопчиком?
Пояснювальне. Чому парасолька любила дощ?
Творче. За що ти любиш/не любиш дощ?
Оцінювальне. Як ви гадаєте, чи добре, що хлопчик подружився з хлопчиком?
Практичне. Що можна порадити діткам, які не люблять ходити під парасолькою?
Висловлюємо свою точку зору.
Які емоції викликало у вас оповідання?
Чого воно навчає?
Яка точка зору парасольки?
Яку точку зору висловив Марко?
Я хочу дізнатися ваше ставлення до дощу, покажіть його за допомогою лего (синій колір-добре, червоний-погане).
Чудово! Тепер я знаю ваше ставлення до дощу.
.
Перекажіть казку від імені парасольки.
Ознайомлення з будовою тексту, визначення головної думки.
Проведення вправи «Крісло автора» для обговорення змісту прочитаного.
(Одна дитина сідає в «крісло автора» і виступає в ролі автора твору, решта формулюють питання за змістом почутого твору, «автор» повинен відповісти близько до тексту).
Робота із іграшкою «Розумний Лис» (фантазуємо з резинками). Робота в групах.
-Діти, уявіть, що вам потрібно створити чарівну парасольку, а ще потрібно прорекламувати свою парасольку, тобто, розповісти, яке диво вона може створити.
V.Рефлексія за допомогою цеглинок Лего
-Сподобалася вам казка?
-Хотіли б мати такого друга?
- Чому вас навчила ця казка?
Бажаю вам, щоб прості речі, на перший погляд, могли принести вам задоволення і оточуючим. Ваша робота заслуговує на оплески . Дякую за працю.
VІ. Домашнє завдання
Творче родинне—підготувати читання в ролях, будемо театралізувати.
Використані джерела:
Інтернет ресурси:
Історія виникнення парасольки
Парасолька, парасоля, дощар (рос. "Зонтик") — пристрій, призначений для захисту від опадів (дощу чи снігу) або від сонячних променів. Так сталося, що історики досі сперечаються, хто винайшов парасолю: китайці, єгиптяни, індійці чи греки. Наприклад, у Західній Європі парасоля з'явилася у Франції в XVII (17) столітті і називалася "парасоль". У французької сонячної парасолі верх робився з вощеного полотна, а ручка була кістяною. Спочатку парасоля служила для захисту від сонця і призначалася виключно для жінок.
Як відомо, укриттям від дощу парасолю вперше застосував англійський комерсант Джонас Хэнвей, в 1750 році. Він не розділяв думки тодішньої знаті, і протягом тридцяти років в дощову погоду завжди виходив на вулицю з чисто жіночим аксесуаром — парасолькою. Саме слідом за ним стали користуватися парасольками і інші чоловіки. Вже тоді винайшли складні парасольки, але сучасний вигляд їм надав Семюель Фокс в 1852 році. Він зробив каркас і спиці з металу, а всю захисну поверхню парасольки з прогумованої тканини. У 1960-х роках парасольки стали робити з нейлону, який до цих пір залишається одним з найпопулярніших матеріалів при їх виробництві.
Робота над чистомовкою
Дощик крап-крап-крап –
Крапотить.
Вітерець шух-шух-шух –
Летить.
Він свою роботу знає –
Дощикові ритм збиває!
Робота над чистомовкою
Дощик крап-крап-крап –
Крапотить.
Вітерець шух-шух-шух –
Летить.
Він свою роботу знає –
Дощикові ритм збиває!
Робота над чистомовкою
Дощик крап-крап-крап –
Крапотить.
Вітерець шух-шух-шух –
Летить.
Він свою роботу знає –
Дощикові ритм збиває!
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0
Наталка Малетич. Оповідання «Усе шкереберть. І в цьому є сенс» (із збірки «Щоденник ельфа»). Короткі відомості про письменницю. Розповідь про шкільні будні.