ТЕМА УРОКУ: НЕВИДИМІ ЛАНЦЮГИ В ОСІННЬОМУ ЛІСІ
МЕТА УРОКУ:
Засвоїти знання учнів про поведінку тварин восени;
Навчити поняттю «ланцюг живлення»;
розширювати знання учнів про взаємозв’язки між неживою природою, рослинами і тваринами восени;
учити міркувати, порівнювати, спираючись на життєвий досвід;
виховувати любов до природи та навколишнього середовища .
ОБЛАДНАННЯ: інтерактивна дошка, відео-ролики , ілюстрація тваринок та ланцюгів
живлення, асоціації .
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Жабка
Журилась під осінь
Малесенька жабка:
Уже потемніла
У соняха шапка
І жовтими стали
Листочки у клена,
А я іще й досі
Зелена-зелена!..
-Чому журилася жабка?
- Які осінні місяці ви знаєте ?
-Чим кожен із них особливий?
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
2.1 Гра «Мікрофон «
-Яка зараз пора року?
-Який місяць?
-Який день? Число?
-Який стан неба?
- Які опади спостерігались сьогодні?
-Чи відрізняється сьогоднішня погода від вчорашньої?
2.2. «Гості»
Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
(Лисиця)
Влітку сіренький,
А взимку біленький,
Довгі вуха має,
Швидко стрибає.
(Заєць)
Людину, звіра, муху,
– Кого б він не стрічав,
– Ні разу капелюха,
Одначе не знімав.
А хто на нього подивився
– Той йому зразу уклонився. (Гриб)
Ці гості друзі в реальному житті?
Чому?
Вони харчуються однаково?
Що їсть лисичка? Зайчик? А грибочок?
-Діти , тобто ми дізнались , що лисичка – хижа тварина, зайчик – травоїдний , а грибочок відноситься до рослин . Як ви гадаєте, про що ми з вами сьогодні будемо говорити? Так, про живлення тварин .
2.3. Гра « Очікування»
-Діти , що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Які вправи бажаєте виконати більш за все ?
3. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
3.1 Гра « Розклади по планетам»
На дошці зображення деяких планет . Планета «Звірі.Хижаки.», «Птахи», «Риби», «Комахи», «Плазуни», «Рослини».
КРАЇНА КОМАХ КРАЇНА ХИЖАКІВ КРАЇНА ПТАХІВ
КРАЇНА ПЛАЗУНІВ КРАЇНА РОСЛИН КРАЇНА РИБ
-Діти , ваше завдання розмістити ілюстрації за їх планетками
-Ви можете побачити , що ланцюги живлення – це все що знаходиться навколо нас. Навіть людина входить в цей ланцюг живлення .
ЛЮДИНА – ПОРОСЯ – ЗЕРНО
ЛЮДИНА – КРОЛИК – МОРКОВКА
ЛЮДИНА – КОСУЛЯ – СІНО
ЛЮДИНА – ЛИСИЧКА – ЗАЙЧИК – ЛИСТЯ
3.4 ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
3.5. Гра « Відгадай тваринку та склади ланцюг живлення»
Влітку медом ласував, досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг – позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни.
(Ведмідь)
Давно відомий він тобі:
Коли на сонечку дрімає,
Він колискову сам собі
Під ніс тихесенько співає.
Що в пісні тій – ніхто не зна,
І ми про це тут не напишем.
Ми тільки знаєм, що вона
Не до вподоби мишам!
(Кіт)
Довгі вуха, куций хвіст, невеликий сам на зріст.
На городі побував, нам капусту попсував.
Довгі ноги – скік та скік... Ми погнались, він утік...
(Заєць)
Має дуже прудкі ніжки,
Наставляє грізно ріжки
На великого собаку.
Той сховався з переляку.
А дасте ви їй травиці,
Кухлик чистої водиці –
Молочком вас пригостить.
Хто вона? Ану скажіть!
(Коза)
Що за шум?
Що за ґвалт?
Чому песик наш гарчить?
Півень злякано кричить?
Кури у хліві сховались?
Бо ... налякались.
То є кого вони злякались?
Ви іще не здогадались?
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її...
(лисиця)
Хто пасеться на лужечку
Товстобокий, наче бочка?
Любить сіном ласувати,
Молочко дає малятам.
– Будьте, му-му-му, здорові
І подякуйте… (Корові)
Хай хто хоче, той і дума,
Як від лиски заховатись,
Я ж в клубочок ізгорнувся
І не буду захищатись.
І мене не вкусить лиска –
Бо колюча в мене спина!
Як не схоче поколотись,
Потупцює – та й покине.
(Їжак)
4.ЗАСВОЄННЯ УМІНЬ ТА ЗНАНЬ УЧНІВ
4.1 «Відео-ролик»
Відео-перегляд «Ланцюги живлення навколо нас»
-Діти, яку нову інформацію ви для себе отримали?
4.2. Гра «Розумники»
Я СЬОГОДНІ ….
Я ДІЗНАВСЯ….
Я НЕ ЗНАВ , ЩО…
Я ХОТІВ БИ …
5. ПІДСУМОК УРОКУ
Ось і пролунав дзвінок-
Закінчився наш уроку
За роботу по заслузі,
Щиру дякую вам, друзі!