Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Захист персональних даних неповнолітніх у процесі реалізації права на освіту
»
Взяти участь Всі події

Небо.Небесна сфера.

Природознавство

Для кого: 5 Клас

6 проходжень

2 запитань

26.11.2021

709

0

Вміст уроку:

Завдання №1 Теоретичний блок

Так описав красу й велич зоряного неба неперевершений популяризатор астрономії француз Каміль Фламмаріон (1842—1925):

«Величніше від видовища спокійного чи схвильованого моря, від вигляду гір, вкритих пралісом чи заквітчаних вічним снігом, видовище зоряного неба, яке оточує нас з усіх боків, нестримно притягає до себе наш погляд, розповідаючи нам про безмежність і вражаючи нас незбагненною безоднею, яка відкривається перед нами. Ніщо інше не може такою мірою захоплювати нас, притягувати до себе допитливу людську думку, як небо, тому що воно — сама правда,самабезмежність,вічність, усе...

Знайдіть у всіх релігійних таємницях, у всіх гідних подиву творах мистецтва — у живописі, у музиці, у драмі, у романі, — знайдіть у них такі глибокі думки, які б справили на нашу душу враження істини, величі та піднесення такою мірою, як це створює споглядання неба! Щонайменша падаюча зірочка ставить перед нами питання, яке нам важко не чути; вона наче запитує нас, чим же ми самі є у Всесвіті? Комета на своїх могутніх і швидких крилах переносить нас у безодні простору; зоря, що палає в глибині небес, вказує нам на далеке сонце, оточене невідомими нам світами людських істот...

Дивні, величні, чарівні видовища! Вони притягають до себе своєю неймовірною красою... і переносять нас в царину недосяжної величі...»

Опрацювавши попередній розділ, ви навчились розрізняти і характеризувати фізичні тіла. Тіла, з якими ви ознайомились, — це земні тіла.

У природі існують також небесні тіла . До них належать Сонце, зорі. Земля, Місяць та ін.

Небо. Вдень ми бачимо над собою Сонце, а вночі на безхмарному небі видно зорі і Місяць. Без застосування збільшувальних приладів можна побачити неозброєним оком близько 3 000 зір. Вони відрізняються одна від одної розмірами та яскравістю.

Вам уже відомо, що планета Земля має форму кулі. В ній розрізняють північну та південну частини — півкулі. Зоряне небо над головами людей у Північній і Південній півкулях має різний вигляд. Ми живемо в Північній півкулі і бачимо одне зоряне небо, люди в південній частині Землі бачать його іншим, але і там налічують близько 3 000 зір. Отже, якщо обійти навколо Землі, то на зоряному небі можна без збільшувальних приладів побачити близько 6 000 зір.

Із попереднього розділу ви знаєте, що людина для дослідження природи створила збільшувальні прилади. Чимало їх використовують для вивчення зоряного неба. Якщо на нього подивитися через бінокль, то можна розгледіти зір більше, ніж неозброєним оком, а, використавши телескоп, дослідник зоряного неба відкриває для себе мільйони зір.

Солнце - красивые картинки (37 фото) • Прикольные картинки и позитив18 дивовижних фактів про Місяць, які вам буде цікаво знатиМакс Кiдрук розкаже лучанам про зорі

Сонце Місяць Зорі

Небесна сфера

Опрацюйте відео на дану тему:

Щоб краще візуально побачити з яких елементів складається небесна сфера,пропоную ознайомитися з хмаринкою тегів:

Рух тіл по небу.Неважко переконатися, що зорі та інші небесні тіла змінюють своє положення на небі. Для цього оберемо місце, з якого добре видно небо

і   біля якого розташовані певні нерухомі предмети (будинок, дерево), та почнемо спостереження. Вдень ми побачимо на небі рух Сонця зліва направо. Увечері небо засяє зорями. Виберемо одну чи дві найяскравіші зорі, запам’ятаємо їх розташування на небі відносно нерухомих на Землі тіл — будинку чи дерева. Якщо відновити спостереження за вибраними зорями через дві-три години, то можна зробити висновок, що вони теж перемістилися на небі, як Сонце вдень, зліва направо .

Уявну вісь, паралельну осі обертання Землі, називають віссю світу. Саме навколо неї обертається зоряне небо. Точки перетину осі світу з небесною сферою називають полюсами світу.

Зоряні карти та атласи. Для більш детального збагачення окремих ділянок небесної сфери люди створили карти зоряного неба. Для кожної півкулі зоряного неба складено зоряні карти, а всі карти зібрано в атлас зоряного неба. Таким чином, атлас дає можливість ознайомлюватись і визнати різні ділянки зоряного неба з будь-якої точки на поверхні Землі.

Всесвіт. Ілюстрований атлас. Гарлік Марк: купити книгу, продажа книг  онлайн, ціна в Україні. учебная и справочная литература від Інтернет  магазин "Країна BOOK", "Книжковий магазин "Країна Book" – Видавнича  компанія АРС" - 692696218 Небо. Небесна сфера - ВСЕСВІТ - ПРИРОДОЗНАВСТВО 5 КЛАС - О.Г. Ярошенко

5 цікавих фактів про небо:

1. Зазвичай у повсякденні фразу «зоряне небо» розуміють як сукупність зір та інших небесних світил (наприклад, Місяць, планети), які видно вночі на небесній сфері. В астрономії, коли йдеться про спостереження небесних світил чи астрономічних явищ, широко використовують поняття небесна сфера.

2. Небесна сфера — це уявна сфера дуже великого розміру, в центрі якої перебуває спостерігач і на яку спроектовано всі світила так, як він бачить їх у певний момент часу з певної точки простору. Дуже давно, коли знань про довкілля було мало, люди вважали, що небесна сфера справді існує. Та згодом було з’ясовано — це позірне явище, тобто видиме лише людською уявою. Насправді, розглядаючи зоряне небо, ми вдивляємось у космічну безодню, що не має просторових меж.

3. Перше, що впадає в око на ясному й темному нічному небі — величезна кількість зір. Здається їх так багато, що годі всі порахувати. Але це ще один візуальний обман. Насправді людина бачить на всьому небі Землі не більше 6000 зір. Друге, на що звертаємо увагу, — зорі відмінні яскравістю. Одні ми бачимо дуже добре, а інші ледь-ледь вирізняємо на тлі нічного неба. Ще в Стародавній Греції запровадили поділ зір за яскравістю на шість груп, або на шість видимих зоряних величин. Найяскравіші (їх близько двадцяти) зорі позначили як зорі першої величини, слабкіші — як зорі другої величини, а ті, що ледь видно оком, — як зорі шостої величини. Тобто, що яскравіша зоря, то її видима зоряна величина менша. Варто розуміти, що зоряна величина характеризує тільки яскравість зорі на небесній сфері. До справжніх розмірів зорі ця характеристика не стосується.

4.Те,що сім

яскравих світил СонцеМісяцьМеркурійВенераМарсЮпітер і Сатурн, на відміну від нерухомих зір, повсякчас зміщуються по небесній сфері, було встановлено дуже давно. У Стародавній Греції ці світила назвали планетами. Слово «планета» українською означає «блукаючий». Значно пізніше астрономи з’ясували, що Сонце і Місяць не варто називати планетами, бо вони за своєю природою відмінні від планет.

5. Окрім зір, планет, Місяця і Сонця (вдень) на зоряному небі можна, хоча й не часто, бачити комети, спостерігати метеори і навіть (якщо дуже пощастить) знайти на поверхні Землі метеорит. Комети, а ще астероїди (мають низькі видимі зоряні величини, а тому їх можна спостерігати на зоряному небі тільки за допомогою бінокля чи телескопа), — це малі небесні тіла, що входять до складу Сонячної системи. Метеорити — також небесні тіла, але ті, що впали на Землю. А от метеори — небесне явище: дрібні пилинки, наприклад, залишки комети, влітають в атмосферу нашої планети, нагріваються й випаровуються. Ми спостерігаємо це як явище метеора.

Завдання №2 Тестування

Небо.Небесна сфера.
Для узагальнення і систематизації знань з даної теми пропоную виконати тести....
26 листопада 2021
Природознавство
5 Клас
10 запитань
58 проходжень
536
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Даний матеріал дозволить вам:

-розрізняти небесні тіла;

-називати точки й лінії небесної сфери;

-пояснювати причини видимих рухів небесних тіл та зміну вигляду зоряного неба впродовж року.

Рефлексія від 7 учнів

Сподобався

7 0

Зрозумілий

7 0

Потрібні роз'яснення

7 0