__________ MEET MY FAMILY___________________
Date: 29 жовтня Form:3__
Тема: Моє родинне дерево.
Мета: повторити лексичні одиниці темиповторити граматичні структури теми; формувати навички говоріння, практично застосовувати лексику з теми;
розвивати: розвинути увагу й зорову пам’ять; комунікативні навички;
виховувати: вміння працювати в колективі; повагу до оточуючих, інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ПОЧАТОК
1). Привітання:
Т: Stand up! (вчитель супроводжує команди жестами).
Good morning, children.
P: Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, good morning!
We are glad to see you!
T: I’m glad to see you to. How are you today?
Sit down, please! (вчитель супроводжує команди жестами).
2) Повідомлення теми та мети уроку:
3) Перевірка наявності домашнього завдання.
4) Введення в іншомовну атмосферу.
Let’s remember.
Таблички вклеїти учням у зошити.
a mother | my parents |
a father | a son |
a sister | a daughter |
a brother | children |
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Активізація лексичного матеріалу.
Who are they? Read and write.
1) This boy is my mother's son.- brother
2) This man is my father's brother.- ___
3) This woman is my mother's mother.- ___
4) They are my uncle's children.- ___
5) This man is my mother's father.- ___
6) This girl is my father's daughter.- ___
7) They are my mother's parents.- ___
8) This woman is my mother's sister.- ___
2. Презентація нового лексичного матеріалу.
Вправа 1 с. 33
3. Формування навиків читання. (Ex.2 p 33)
Read and write.
4.Фізкультхвилинка.
Point to the ceiling, point to the floor.
Point to the window, point to the door.
Clap your hands together one, two, three!
Now sit down and look at me.
5. Формування навиків говоріння. Say.
6. Формування навиків письма.
Mr. Tame is Jane’s grandfather. Paul is Graham’s … .
Mrs. Tame is Jane’s … . Kate is Graham’s …
7. Формування навиків аудіювання.
Hello, my name is Dan. I am from Kyiv. I have a lovely family. I live with my parents and my sister. My dad’s name is Ihor. He is thirtysix. He is a doctor. My
mum’s name is Iryna. She is thirtytwo. She works at school. My sister’s name is Olenka. She is seven. She is a pupil. We are a friendly family.
Agree or disagree.( письмово)
1. Dan lives in Kyiv.
2. He lives with his parents.
3. His dad is a teacher.
4. His mum works at school.
5. His sister is a baby.
6. They are a friendly family.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1) Підведення підсумків уроку
T: was our lesson interesting?
What new words have you learned?
2) Оцінення роботи учнів на уроці.
3) Пояснення д/з Намалювати «Family tree».
Classwork
Таблички вклеїти учням у зошити(або переписати)
a mother | my parents |
a father | a son |
a sister | a daughter |
a brother | children |
Exercise 6
Agree+ or disagree-.( письмово)
(Спочатку прочитати тест, а тоді визначити, чи правильне речення є в текті, тоді пишите плюс, чи це видумане мінус)
1. Dan lives in Kyiv.
2. He lives with his parents.
3. His dad is a teacher.
4. His mum works at school.
5. His sister is a baby.
6. They are a friendly family.












