Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
PRO-акаунт на «Всеосвіті» як інструмент саморозвитку та професійної самореалізації
»
Взяти участь Всі події

Міжзоряний простір

Природознавство

Для кого: 5 Клас

7 проходжень

3 запитань

27.11.2021

98

0

Опис уроку:

Мета:

 • ознайомити учнів із поняттям космічний простір, міжзоряний простір, пояснити з чого складається міжзоряний простір;

 • навчити учнів самостійно відшуковувати необхідну інформацію у додатковій літературі;

 • формувати вміння та навики учнів аналізувати, робити висновки, навчити учнів застосовувати набуті знання з теми в повсякденному житті;

 • виховувати в учнів почуття величі за світ в якому живе людство.

Завдання №1 Теоретичний блок

Міжзоряний простір Наша Галактика — це велетенський зоряний острів, до складу якого входить Сонце. Переважна більшість зір Галактики, а їх за сучасними оцінками налічується понад 200 млрд., сконцентрована  в плоскому диску, що його ми бачимо на небі як світну смугу Чумацького Шляху. Природа міжзоряного середовища привертала увагу астрономів і вчених протягом століть. Сам термін "Міжзоряний простір" вперше був використаний Ф. Беконом в 1626 р.. "О, Небеса між зірками, вони мають так багато спільного із зірками, обертаючись (навколо Землі) також як будь-яка інша зірка". Пізніше натурфілософ Роберт Бойль в 1674 р. заперечував: "Міжзоряна область небес, як вважають деякі сучасні епікурейці, повинна бути порожньою ".

Міжзоряне середовище —речовина і поля, що заповнюють простір між зоряними системами всередині галактик. Понад 90 % міжзоряної речовини складає міжзоряний газ(у молекулярнійатомній або іонізованій формі). Близько 1 % становить міжзоряний пил. Середовище пронизано магнітними полями. Деяку роль відіграють космічні промені та інші поля. Поза межами галактик міжзоряне середовище поступово переходить у міжгалактичний простір.

Хмари міжзоряних газів і пилу називають туманностями.

Туманності - це небесні об'єкти, які на відміну від зірок виглядають як плями. Найбільш яскраві з них видно неозброєним оком. Далекі туманні об'єкти - туманності були помічені астрономами ще в XVII столітті.  Французький астроном Ш. Мессе, склав перший список туманностей, що містив близько 100 об'єктів, але лише в 20 - x роках нашого століття вдалося встановити, що деякі туманності - це гігантські зоряні системи, знаходяться далеко за межами нашої Галактики - Чумацького Шляху.

Існує кілька видів туманностей.

Якщо в туманності розміщені зорі,то вона називається світлою.Наприклад,туманність Оріона.

Якщо ж у хмарах газів і пилу зорі відсутні,то туманність називають темною.

Найвідоміші темні туманності:

 • Туманність Вугільний Мішок на фоні Чумацького Шляху.

 • Туманність Кінська голова Туманність Змія в сузір'ї Змієносця.

 • Барнард 147, темна туманність в сузір'ї Лебедя.

Газові туманності складаються з водню,гелію,азоту,кисню тощо і мають різноманітний вигляд,за яким і одержали назви,наприклад:

 • Пелікан

 • Північна Америка

 • Розетка

 • Сова

 • Гантеля

Розміри туманностей величезні-від одного краю до іншого світло йде кілька років.

Маленькі,округлої форми туманності отримали назву планетарних,бо за формою подібні до спостережуваних у телескоп дисків планет.Сьогодні відомо понад 1000 планетарних туманностей.

Сторінка ерудита

Існують різноманітні способи позначень туманностей. Найпоширеніший спосіб - присвоєння назви, яка вказує на сузір’я, у якому туманність знаходиться.

Яскравим прикладом може слугувати туманність Оріона, яка й знаходиться в сузір’ї Оріона. Інший спосіб позначення полягає в тому, що об’єктам присвоюється назва, що описує їхній зовнішній вигляд. Наприклад, туманність Орла в сузір’ї Змії називається так тому, що нагадує великого птаха в польоті.

Вчені встановили, що в туманності Оріон (1,5 тисячі світлових років від Землі), де йдуть активні процеси зореутворення, присутні хмари кисню.

Туманності можуть також позначатись літерою М на честь французького вченого Шарля Мессьє, який жив у XVIII ст. і вивчав комети. Він часто плутав туманності з кометами.

Тому в 1781 році Мессьє склав перелік найпоказовіших туманностей і зоряних скупчень, вказавши їхнє місцезнаходження в небі, щоб він сам та інші астрономи більше не плутали комети з іншими об’єктами. Туманність Орла в його списку була 16-ю, тому отримала позначення М16.

24 квітня 1990 року, шаттл "Діскавері" вивів "Хаббл" на розрахункову орбіту. Попри труднощі, які виникли на початку його космічного життя, телескоп допоміг зробити величезну кількість відкриттів і регулярно радує нас неймовірними знімками глибокого космосу.

За цей час на Землю було передано понад мільйон унікальних знімків віддалених галактик і небесних тіл. Саме з фотографій, зроблених "Хабблом", вчені змогли дізнатися приблизний вік Всесвіту, підтвердити теорію про існування чорних дір, дізнатися, як зароджуються і вмирають зірки і галактики. На роботу телескопа було витрачено чимало зусиль і 6 мільярдів доларів - і все заради того, щоб дізнатися хоч щось нове про світи навколо нас.

Ось кілька найвідоміших фото "Хаббла".

M16, або Стовпи Творіння

Туманність Кінська Голова

Туманність Котяче Око

М31, або Галактика Андромеди

У 2014 році телескоп "Хаббл" зробив найбільш високоякісну фотографію галактики Андромеди за всю історію її спостереження (розклавши частину галактики на 100 мільйонів окремих зірок). Ця галактика найближча до Чумацького Шляху з гігантських галактик. Швидше за все, наша галактика виглядає ідентично Андромеді. Мільярди зірок, що входять до Андромеди, разом утворюють потужне дифузне світіння.

Крабоподібна туманність

Туманність Кільце

Туманність Кільце була відкрита Антуаном Дарк'є у 1779 році і отримала свою назву завдяки чітко вираженому кільцевому скупченню газу. Туманність складається з газових хмар, які викидають зірки перед кінцем свого життя. На сьогодні туманність Кільце є найпопулярнішим об'єктом спостереження у астронавтів-любителів, її чітко видно навіть під час потужного міського засвічення в будь-який час року.

Завдання №2 Вільне введення тексту

Завдання на встановлення відповідності.

1.Міжзоряне середовище

А     простір поблизу планет

2     Міжпланетне середовище

Б     простір між галактиками

3     Міжгалактичне середовище

В     простір між зірками

 

Завдання №3 Вільне введення тексту

Картинки по запросу "ребуси про сонце""

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався

7 1

Зрозумілий

8 0

Потрібні роз'яснення

8 0
Нещодавно скористалися