Історичний квест « Пропала булава»
Мета: повторити, розширити, поглибити знання учнів з історії України; розвивати вміння в учнів працювати у колективі; виховувати повагу до минулого своєї Батьківщини.
Завдання: активізувати пізнавальну діяльність учнів; розвивати творчі здібності дітей; сприяти розвитку педагогіки партнерства.
Учасники: учні 8 – 9 класів, , вчителі.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I етап. Для всіх
А ви знаєте, що:
Найбільша країна, що повністю знаходиться в Європі – це Україна.
Найбільший в світі келих шампанського зроблений в Україні.
Найдовший тролейбусний маршрут – 96 км – з’єднує Ялту і Сімферополь. Це в Україні.
Хрещатик – найкоротша центральна вулиця в Європі. Її довжина – 1225 м.
Трембіта – найдовший музичний інструмент в світі, і це в Україні.
В Україні зосереджено чверть світового запасу чорнозему.
Олешківські піски – найбільша пустеля Європи, простягається на 160 тис.га.
Пам’ятники Т.Г.Шевченку встановлено в понад 1200 містах світу, і кількість пам’ятників є світовим рекордом (1384 пам’ятники
Станція 1 «Грошова
Завдання: встановити відповідь між історичними постатями та грошовими купюрами
1. Григорій Сковорода | а. 50 гривень |
2. Михайло Грушевський | б. 100 гривень |
3. Іван Франко | в. 20 гривень |
4. Тарас Шевченко | г. 200 гривень |
5. Леся Українка | д. 500 гривень |
Відповідь: 1-г;2 -а;3 -б;4 -в;5 -д
Станція 2 «Співоча»
Завдання: повинні згадати 5 пісень пов’язаних з українським козацтвом.
Станція 3 «Загадок»
1.Літописи доносять людям:
«Хай місто матір’ю всім буде…»
Своїм дружинникам й колегам
Так було сказано…
(Олегом)
2. І на Царград, і на Кавказ
Господар цей ходив не раз.
Орел. Та кляті вороги
Роздерли князя на шматки.
(Ігор)
3.Як на кого йшов війною,
То казав: «Іду на вас!»
Ненадійно на ворога
Не нападав він ані раз.
(Святослав)
4. Як сестрицю рідну звали
Тих братів, що Київ заснували?
(Либідь)
5.Красним сонечком мене народ прозвав,
У казках, легендах і билинах оспівав,
Поділив усю країну я на 8 округів.
На чолі яких поставив я своїх синів.
А крім того. Знищив я поганство,
Замість нього запровадив християнство.
(Володимир Великий)
6.Щоб жили ви в мирі й дружбі, мої діти,
Згідно складеного заповіту,
Свою спадщину таким я чином вам заповідаю
Ізяслава в Києві старшим серед вас лишаю
Всеволода в Переяслав направляю,
Де Деснянські луки, сіверян земля,
Туди Святослава княжить посилаю я.
(Ярослав Мудрий)
7.Комусь батьки дарують гроші,
Хтось своїм дітям хату заповів,
Та мій татусь зробив для мене подарунок
найдорожчий,
В честь імені мого назвав він місто Львів.
(Лев Данилович)
Учні відповідають на запитання вчителя.
1. Хто в наш час став першим Президентом України? (Л. Кравчук)
2. Скільки звуків в українській мові? (38)
3. Коли Україна стала незалежною? (24 серпня 1991 року)
4. Листя якого дерева вишивали українські жінки на сорочках своїх синів, щоб вони були міцними і сильними? (листя дуба)
5. Давня козацька зачіска, яка походить від зачісок тюркських воїнів. (оселедець)
6. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)
7. Яку назву має велике зібрання творів Т. Шевченка? (Кобзар)
8. Національний символ України, його дарують, коли обмінюються у Великоднє свято. (писанка)
9. Який із найдревніших знаків є малим гербом України? (тризуб)
10.Яку назву має Гімн України? («Ще не вмерла Україна»)
11.Як називалася перша слов’янська держава? (Київська Русь)
12.Від якої події розпочинається відлік нашої ери? (від Ісуса)
13.Виберіть правильну відповідь:
ü Прапороносець, охоронець самого гетьмана, це: бунчужний, кошовий, хорунжий
ü Сніп пшениці: дідух, калита, малорос
ü Старовинна чоловіча безрукавка: череш, кентар, банош
ü Куліш: пташка, польова каша, предмет побуту
14. Назвіть правильну відповідь:
ü Улюблена страва козаків – (вареники)
ü Острів, де жили козаки – (Хортиця)
ü Козацький човен – (чайка)
ü Начальник козацького війська – (гетьман)
15. Із світу казок: Яка була зброя у Котигорошка? (булава)
16. Отже, Україна:
ü Зачаровує милозвучною піснею
ü Солов’їною мовою
ü Неповторною природою
ü Найбільш мальовничий куточок усього світу.
Конкурс капітанів .
Капітани команд прямують до першого пункту, беручи завдання , відправляються на пошуки наступного . І так 6 пунктів. Квест надзвичайно цікавий, підійде майже для будь яких учнів, зацікавить максимальну кількість учасників! Як проходить квест? На території школи - приміщення, а можливо і на навколошкільній території-потрібно розмістити 6 пунктів із заданнями. Від пункту №1-учні попрямують до пункту №2 і так далі. Від пункту №6--попрямують до пункту №1 , і так далі, поки не знайдуть усі 6 пунктів. Як учні дізнаються про свій пункт? - Вчитель дає капітанам груп витягнути емблему команди ,на яких є підказки про знаходження саме їхнього пункту. Приклади цих підказок є на самих плакатах, наприклад: "Прийдіть до граду Кия, вклоніться священному капищу Перуна та отримайте запитання від столу великого князя київського". Це означає, що команда має здогадатись де знаходиться їхній пункт, а саме - біля "Великого князя Київського" = біля дверей директора школи. Отже капітани вирушають до свого пункту №1. На пунктах знаходяться прикріплені роздруковані плакати--достатньо буде формату А-3, але це вже індивідуально. На плакатах знаходиться наступна інформація: рухатись шукати наступні пункти, по завершені проходження всіх 6 пунктів-прийти на місце зустрічі. Зазвичай цих завдань достатньо для 45 хвилин уроку. Вже в класі разом з командою працюють над кросвордом .Кожний пункт--привязаний до певного місця на територї школи. Пункт №1-плакат біля дверей Директора школи ("Град Кия"-місце знаходження керівника, "князя", дитинець...). Про цей пункт є підказка на Плакаті №6.
Пункт №2 - плакат біля дверей бібліотеки школи ("Ярослав зібрав одну з найбільших колекцій в Європі"-бібліотека Ярослава)
Пункт №3 - плакат біля дверей учительська("Ім’я цій людині—Агапіт. На дверях його зрубу ви знайдете завдання" - Агапіт=лікар, отже - це двері учительської
Пункт №4 - "На Русі це місце називали Вирій. В Біблії воно називається Едем. Там на Вас чекає завдання" Едем - Едемський сад - плакат біля зелених насаджень перед школою, місця скупчення вазонів, чи навіть на шкільному подвір'ї біля .Потрібно чітко визначити територію, на якій можуть знаходитись плакати. Пункт №5 - пункт біля охорони школи,) - "Вони були найманцями зі Скандинавії і опорою князя" – вікінги – вахтер чи прибиральник.
Пункт №6 - пункт біля "водоймища" на території школи - в їдальні ."Князь Володимир охрестився в місті Корсунь, а прибувши до Києва звелів охрестити своє найближче оточення в річці. Діти повертаються до пункту 1, де забирають свої кросворди потім повертаються в клас.
Поки капітани працюють , команди в класі працюють над завданнями.
Станція 4 «Монументальна»
1
2
3
4
5
Завдання: визначити , про що говорять ці пам’ятники.
Відповідь: 1 Дочка Ярослава Мудрого – Анна
2 Король – Данило Галицький
3 Петро Сагайдачний
4 Герої Небесної сотні
5 Богдан Хмельницький (в центрі), М. Кривоніс та І Богун,
Станція 5 «Хронологічна» розстав в хронологічній послідовності репродукції картин.
1
2
3
4
5
Правильна відповідь: 1 , 3, 2 ,5, 4
Капітани повертаються і всі працюють над кросвордами.
Станція 6 «Спортивна»
Команда отримує завдання – використовуючи 10 кидків м’ячем, влучити у баскетбольну корзину, називаючи терміни та поняття, які пов’язані з первісним суспільством. Зараховується правильна відповідь та влучність.
Підведення підсумків.
Якщо є потреба , то можна запропонувати і такі завдання.
Україна – це … (до кожної букви підібрати історичне слово)
Продовжіть речення: Я люблю Україну за те, що …
Україна – це …
До кожної букви слова УКРАЇНА доберіть історичне слово:
У …. Ї……..
К …. Н…….
Р …. А……
А …
Командам пропонують знайти заздалегідь сховану булаву. Учні шукають в класі, а вчитель коментую «тепло», «гаряче» чи «холодно» . Це підказує в якому напрямі шукати.
Заключні слова вчителя.
Звитяжна й славна історія Українського війська. Знали наші предки і радість перемоги, і гіркоту поразки. Дивували звитягою і близьких сусідів, і далеких союзників. Прикро, що нова сторінка воєнної історії нині пишеться кров’ю захисників держави. Шановні учасники квесту! Ви продемонстрували неабиякі знання історії українського війська, виявили кмітливість і уміння працювати командою. Особливо старанними були учасники команди-переможця! Запрошуємо голову журі для оголошення результатів. Можна підготувати командам-учасникам призи.









