Конструктор уроків
1
Мета: навчальна — повторити й узагальнити з учнями відомості з теми «Будова слова. Орфографія» з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти частини слова, використовувати в мовленні слова із суфіксами та префіксами різного значення; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати всі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні засвоїли тему, правильно використовують значущі частини слова та грамотно їх записують; усвідомлюють значення мови в житті людини; володіють культурою мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж до написання контрольної роботи
2. Виконання тесту
Ø Обведіть літеру, що позначає правильну відповідь.
2
Варіант І | Варіант ІІ |
1. Зазначте рядок, у якому всі слова спільнокореневі. | |
А мама, матуся, мамонька, мамуся | А сонце, сонцем, сонячний, (на)сонці |
Б їжа, їжею, (у) їжі, їжу | Б ходити, ходжу, ходиш, ходять |
В ходити, хідник, ходять, ходиш | В пісня, пісенник, пісняр, пісенний |
Г ніжний, ніжність, ніжним, ніжненько | Г рік, річний, роком, роками |
2. Зазначте рядок, у якому подаються тільки форми одного слова. | |
А рослина, рослинний, виростити, рослиною | А троянда, трояндою, трояндами, троянду |
Б сад, садом, садами, саду | Б зоря, зорею, зірковий, зіронька |
В ліс, лісник, лісовий, пролісок | В природа, природний, природолюб, природоохоронний |
Г дуб, дубовий, дубами, дубняк | Г сад, саджу, садити, садівник, садовий |
3. Зазначте рядок, у якому всі слова незмінні. | |
А кенгуру, поні, зебра, какаду | А шосе, Токіо, пюре, журі |
Б полиця, книжка, кафе, суфле | Б принтер, Інтернет, сканер, флешка |
В край, ось, земля, вікно | В футбол, регбі, баскетбол, боулінг |
Г десь, там, незабаром, піаніно | Г основа, корінь, суфікс, префікс |
4. Зазначте рядок, у якому всі слова за будовою відповідають схемі: корінь + суфікс + закінчення. | 4. Зазначте рядок, у якому всі слова за будовою відповідають схемі: префікс + корінь + суфікс + закінчення. |
А секретарка, баскетболіст, випадок, корінці | А початок, ботаніка, альбом, премилий |
Б слово, паросток, стрілка, запашний | Б пролісок, вирішують, прикордонний, зачіпка |
В протікати, річка, шовк, узлісся | В чесно, запитання, обмежити, зрештою |
Г верба, довідка, сопілка, здоров’я | Г канікули, ілюстрація, додому, уроки |
5. Зазначте рядок, у якому у всіх словах пишуть префікс пре-. | |
А пр..мруживши, пр..будувати, пр..подобний | А пр..мудрість, пр..старий, пр..пишні |
Б пр..ставляти, пр..красний, пр..кладений | Б пр..зирство, пр..вів, пр..в’ялий |
В пр..скромний, пр..бито, пр..рва | В пр..вілля, пр..зидія, пр..стиж |
Г пр..густий, пр..тихий, пр..чудово | Г пр..мудритися, пр..краса, пр..красно |
6. Зазначте рядок, у якому у всіх словах пишуть префікс при-. | |
А пр..глибокий, пр..злий, пр..звище | А пр..везений, пр..розумно, пр..дмет |
Б пр..вертають, пр..крута, пр..хід | Б пр..землення, пр..клеїти, пр..хилитися |
В пр..глушений, пр..порошено, пр..сісти | В пр..чудово, пр..будувати, пр..кладати |
Г пр..мирний, пр..бувати, пр..вертали | Г пр..морський, пр..мруживши, пр..чистий |
7. Зазначте рядок, у якому у всіх словах пишуть префікс прі-. | |
А пр..звище, пр..рва, пр..звисько | А пр..знатися, пр..зидент, пр..рода |
Б пр..вичаєний, пр..тишити, пр..значив | Б пр..низити, пр..красний, пр..від |
В пр..добрий, пр..швидшено, пр..кладати | В пр..звище, пр..рва, пр..звисько |
Г пр..рвою, пр..спокійний, пр..шити | Г пр..шкільна, пр..вернути, пр..поганий |
8. Зазначте рядок, у якому у всіх словах у коренях слів пишуть е, що перевіряється наголосом. | |
А в..шневий, л..вада, б..нзин | А дал..ч, бл..щати, в..шневий |
Б в..сна, ст..повий, с..ло | Б ч..твертий, д..вина, п..линка |
В б..тон, к..шеня, п..ріг | В ч..тець, п..кти, д..в’ятий |
Г сп..нитися, т..кти, проб..вати | Г п..ньок, с..стра, кл..новий |
9. Зазначте рядок, у якому у всіх словах у коренях слів пишуть и, що перевіряється наголосом. | |
А х..талися, прот..кла, в..ростає | А Хр..щатик, ч..сленний, зат..шок |
Б л..тять, з..рно, зат..хав | Б чот..рнадцять, з..мують, ст..скати |
В розгр..мілися, бл..зенько, оц..нкована | В т..хнічний, д..в’ятий, в..чірній |
Г відд..рати, д..ректор, л..генько | Г зав..ртати, в..рбовий, ж..вуть |
10. Зазначте речення, у якому у виділеному слові допущено помилку. | |
А Люди девуються, що я весела (Марко Вовчок). | А Сивіла під дощем далечінь (О. Гончар). |
Б А земля лежить медова (М. Рильський). | Б Під краплями дощу легесенько шелестіло молоде листячко на деревах (Є. Гребінка). |
В Он зірка в небі пролетіла (В. Сосюра). | В На стрісі затривожилися, закликотіли лелеки (М. Стельмах). |
Г Тече вода в синє море, та не витікає (Т. Шевченко). | Г Марко обережно зазирнув досередини (Г. Тютюнник). |
11-12. Складіть чотири речення, у яких є слова із суфіксами, що надають слову емоційного забарвлення (пестливості, збільшеності, згрубілості). | 11-12. Складіть чотири речення, у яких є слова із префіксами, що надають слову різного значення (наближення, приєднання, збільшеної ознаки тощо). |
Рефлексія від 7 учнів
Сподобався:
Так: 7
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 7
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 7
Так: 0
Досліджує мовлення. ГР 4. Діагностувальна підсумкова робота № 3 Будова слова. Орфографія (тестові завдання)