Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Прочитай
На людину та її поведінку впливають різноманітні чинники. Одним із них є природне середовище. Його ще називають «довкілля». Люди, пристосовуючись до нього, забезпечують найважливіші свої потреби. Скажімо, в місцевостях із холодним кліматом гостра потреба в теплі. Люди будують там утеплені житла та виготовляють теплий одяг. У посушливих районах найважливіші доступ і наявність води. У місцевостях із сильними зливами будують житла з надійними дахами. Від наявності будівельних матеріалів залежать форма, розміри та міцність житла.
Природне середовище впливає і на господарювання людини. У сприятливих для землеробства місцевостях люди осідали для постійного проживання. Там, де це було неможливо, вони займалися скотарством і мандрували з тваринами в пошуках нових пасовиськ. У місцях, багатих на корисні копалини, вони розвивали ремесла, а згодом — промисловість. На перетині шляхів будували торговельні та адміністративні центри. І тільки з розвитком науки й техніки людина знижувала рівень своєї залежності від природи.
Традиційне снігове житло ескімосів Канади
Українська хата XIX ст.
Будинок на палях в Індонезії
Природне середовище впливає на межі розселення та життєдіяльності людей. У давні часи природними межами були водойми, гори, густі ліси, пустелі. З розвитком технологій і техніки люди почали освоювати нові території. Оскільки місця життєдіяльності відчутно впливають на історію людства, їх ретельно досліджують. Завдяки цьому ми дізнаємося про тих, хто проживав у конкретній місцевості.
№2:
Теоретичний блок
Прочитай
Основний інструмент вивчення простору — карта (мапа).
«Варто запам’ятати»
Карта — зображення території земної поверхні, що побудоване в певному масштабі та виконане за допомогою умовних знаків.
Землю досліджує географія. Вона забезпечує історію знаннями про простір. Поверхня Землі, як відомо, зазнавала змін. Де, коли і якими вони були, також важливо знати. Цим займається історична географія.
«Варто запам’ятати»
Історична карта — карта, що відображає події, які відбувалися на конкретній території в конкретний час.
Історичні карти дають уявлення про історичний простір, місце події та її перебіг. Тим, хто вміє розшифровувати умовні позначення, легко сприйняти і зрозуміти інформацію, яку вони подають.
Існує кілька видів історичних карт. Загальні карти відображають історичні події в країні чи групі країн, становище цих країн у конкретний момент історії. Оглядові карти фіксують послідовність подій у розвитку явища чи процесу, найчастіше — територіальні зміни. Тематичні карти розкривають окремі події, аспекти історичного процесу чи явища. На них немає позначок, які не стосуються теми. Різновидом тематичних карт є карти-схеми, наприклад зображення битви — «Берестецька битва».
Загальна карта «Гетьманщина. 1764 р.»
Оглядова карта «Розширення Великого князівства Литовського»
№3:
Теоретичний блок
Прочитай
На історичній карті інформація подана за допомогою умовних позначень.
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення: