Урок:

Історія України в пам’ятках. Золоті Ворота – символ стародавнього Києва

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку: Історія України в пам’ятках. Золоті Ворота – символ стародавнього Києва

(5 клас. Вступ до історії)

Мета уроку 

  • Дати поняття, що таке пам’ятки історії, розповісти, якими вони бувають. На прикладі історії Золотих Воріт показати, як багато можна дізнатись про минуле нашої держави, вивчаючи історичні пам’ятки. Познайомити учнів з одним з видатних українських істориків Олександром Алфьоровим.

  • Формувати вміння працювати з історичними джерелами, висловлювати власні судження, задавати “тонкі” і “товсті” питання.

  • Виховувати шанобливе ставлення до історичної спадщини нашого народу, бажання подорожувати “мостом часу”. Викликати захоплення древньою історію Русі-України та бажання знати її глибше. 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань

  1. Питання, що актуалізують знання учнів про історичні джерела, варто подати не просто як опитування, а у вигляді гри. Для цього можна використати вправу “Мікрофон”, гру “Історичний футбол” (учні дають “пас” один одному у вигляді запитань, якщо учень не знає відповіді, або не може поставити питання, він віддає “пас” учителю)

  • Як історики довідуються про минуле?

  • Які види історичних джерел ви пам’ятаєте?

  • Що належить до писемних джерел?

  • Яка наука, окрім історії, досліджує усні історичні джерела?

  • Що ми відносимо до речових джерел і звідки вони беруться?

  • Хто здобуває речові джерела?

  • Де зберігаються писемні джерела історії?

  • А речові?

  • Де можна знайти писемні пам’ятки?

  1. До якого типу історичних джерел належать такі артефакти? Доведіть свою думку.

“Дума про козака Голоту”, Скіфська пектораль, “Повість минулих літ”, козацька шабля, “Легенда про заснування Києва”, Радзивілівський літопис.

 Повідомлення теми та мети уроку

Учитель розповідає про те, що історичні джерела бувають різними: 

  • є особисті - сімейні фотографії, листи, мемуари, документи, що зберігаються у родині;

  • є першоджерела - це державні документи: договори, пакти, постанови, угоди, протоколи важливих історичних подій;

  • масові джерела - це речі, які вирізняються повторюваністю, як, наприклад, стародавній одяг певного часу у тій чи іншій місцевості;

  • унікальні - ті, що існують тільки в одному екземплярі і ніяк не повторюються.

Та крім історичних джерел - літописів, документів, міфів, легенд, залишків споруд, зброї та посуду - про історичні події нам можуть розповісти історичні пам’ятки. До них належать споруди, пам’ятні місця, предмети, пов’язані з історичними подіями, твори матеріальної та духовної творчості, які становлять історичну, наукову, художню або іншу культурну цінність. Це можуть бути археологічні пам’ятки (залишки давніх поселень, укріплень, поховань, кам’яні скульптури, наскельні зображення тощо).

Запишіть визначення

Історичні пам’ятки — будинки, споруди, пам’ятні місця та предмети, пов’язані з важливими історичними етапами та подіями в житті народу, із життям видатних історичних діячів, народних героїв.

Вступне слово до відео

Історичні пам’ятки мають дивовижну здатність прокладати містки у часі і переносити нас у сиву давнину. Не вірите? Давайте подивимось відео і подумаємо:

  • у який час відправляє нас історична пам’ятка, про яку розповідає відомий історик Олександр Алфьоров?

  • яку інформацію про минуле вона нам дає?

Перегляд відео    https://www.youtube.com/watch?v=mdMcB5oMK3w


Обговорення 

  • Що найбільше запам’яталось з відео?

  • Чи хотіли б ви побачити Золоті Ворота?

Завдання

  • Спробуйте поставити “товсті” запитання по темі ролика (товсті - це запитання, на які є безпосередня відповідь у відео)

Приклади “товстих” запитань:

  • Хто з київських князів збудував Золоті Ворота?

  • Чи вдалось ворогам здолати цю фортифікаційну споруду?

  • Як виглядали Ворота у давнину?

  • Для чого вони слугували?

  • А тепер поставте один одному “тонкі” запитання (не очевидні питання, над якими потрібно замислитись, пофантазувати)

Приклади “тонких” запитань:

  • Як виглядала оборона Золотих Воріт, коли нападав ворог?

  • Про що розповідають нам Золоті Ворота?

  • Як ви уявляєте собі князя та його дружину, що в’їжджають у головні Ворота Києва?

  • Чому, на вашу думку, Золоті Ворота є символом Києва?

Заключне слово вчителя

У кожному регіоні є свої визначні пам’ятки історії — це фортеці, палаци, давні монастирі, храми та багато інших унікальних витворів мистецтва. Історичні пам’ятки становлять частину культурної спадщини країни, людства загалом і охороняються законом. А нам з вами вони дають чудову можливість подорожувати в часі, бачити, як жили наші предки, чим вони займались, що для них було важливим.

  • Для чого це нам потрібно?

На це питання відповість нам давньогрецький історик Плутарх:


«Дивлячись в історію, як у дзеркало, я намагаюся змінитися на краще і змінити своє життя»


 

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Домашнє завдання:

Розкажіть про пам'ятку історії свого краю.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

"МУЗИЧНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ"

"МУЗИЧНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ"

1074

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
7 клас

46 грн

Історична періодизація: світ і Україна. Що вивчає історія Стародавнього світу

Історична періодизація: світ і Україна. Що вивчає історія Стародавнього світу

434

Аватар профіля Крупіна Ольга Василівна
Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)
6 клас

19 грн

Візуальні мистецькі символи України

Візуальні мистецькі символи України

1577

Аватар профіля Сорошкіна Інна Юріївна
Мистецтво
7 клас

20 грн

Лічба часу в історії стародавнього світу.

Лічба часу в історії стародавнього світу.

127

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)
6 клас

25 грн

Історичні джерела з історії Стародавнього світу

Історичні джерела з історії Стародавнього світу

541

Аватар профіля Чернявська Альона Сергіївна
Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)
6 клас

19 грн

Давня історія України

Давня історія України

109

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Історія України
11 клас

25 грн

Схожі уроки

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

807

Аватар профіля Глушко Лариса Іванівна
Історія України
9 клас

Заселення і розвиток Слобідської України

Заселення і розвиток Слобідської України

25

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
8 клас

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

600

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
5 клас

Утворення Галицько - Волинської держави

Утворення Галицько - Волинської держави

523

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
7 клас

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

1842

Аватар профіля Гурська Вікторія Михайлівна
Історія України
8 клас

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

394

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Історія України
8 клас