Урок:

Інтеграли та параметр

05.01.2024
0 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Застосування параметра при розв'язанні завдань з інегралом, якщо потрібно знайти площу фігури.

Джерела використаної інформації: розкрити закрити
Сарана О.А., Ясінський В.В. Конкурсні задачі підвищеної складності з математики// Навчальний посібник для слухачів ФДП НТУУ „КПІ”. – Київ: Факт, 2006. – 264 с.

Ломонос Л.М. Математика. Застосування елементів вищої математики при розв'язанні задач елементарної математики: навч.-метод. посібник; Національний авіаційний ун-т. - Київ: НАУ, 2001. - 47 с. - (Бібліотека факультету довузівської підготовки НАУ). - Бібліогр.: с.46.
Вміст уроку:
1
2
3
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Тема: Інтеграли і параметр
Мета: Засвоїння вмінь самостійно в комплексі застосовувати знання, уміння і навички, використовувати їх в нових умовах.

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

11 клас (профільний рівень)

Тема: Інтеграл і параметр.

Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь і навичок учнів.

Мета: засвоєння вмінь самостійно в комплексі застосовувати знання, уміння й навички, використовувати їх у нових умовах.

Хід уроку

І. Організація початку уроку.

ІІ. Актуалізація знань, умінь і навичок, необхідних для творчого застосування знань.

  1. Яка фігура називається криволінійною трапецією?

  2. Поясніть, як можна знайти площу криволінійної трапеції. Наведіть приклад.

  3. Запишіть формулу для знаходження площі фігури, обмеженої зверху і знизу графіками неперервних функцій, а також прямими х=а і х=в, (а<в).

ІІІ. Вправи з перенесення знань у нові умови.

Інтеграл і параметр – два різних слова, але є між ними і щось спільне: у кожному слові по 8 букв, серед яких 4 однакові. З них можна скласти слово «тера», яке має відношення до математики. «Тера» – префікс у системі SI, що означає 1012. Префікс затверджено 1960 року, і походить він від грецького слова τέρας, що означає чудовисько, тобто одиниць зі вказаним префіксом «жахливо багато».

Часто параметр зустрічається разом із інтегралом у задачах, які пов’язані з площами фігур, але є цікаві задачі, в яких об’єднані інтеграл і параметр без площі. Прикладом може слугувати декілька задач.

ЗАДАЧА №1.

Знайти вісь значення параметра а, при яких рівняння 12х3+12ах2-8ах-3=0 має принаймні один корінь на інтервалі (0;1).

Розв’язання. Розглянемо f(х)=12x3+12ax2-8ax-3;

f(0)= -3, f(0)<0 і якщо f(х) не мала коренів на (0;1), то як неперервна функція вона повинна зберігати знак на (0;1) для довільних значень =>

f(x)<0 і 01 f (х)dx<0

Але 01(12x3+12ax2-8ax-3)dx=(3х4+4ах-4ах2-3х)0501tcm9-31e9-16x24.png=3+4а-4а-3-0=0

Таким чином, дане рівняння при а є R має хоча б один корінь на (0;1).

Відповідь: а є R.

ЗАДАЧА №2.

Знайти найменше значення площі фігури, обмеженої параболою у=х2 + 2х - 3 і прямою у=ах+1

у=х2 +2х -3=(х2+2х+1)-4=(х+1)2-4

0501tcnf-537d-300x330.png

Знайдемо точки перетину двох графіків функцій

х2 + 2х -3 = ах+1

х2+ х(2-а)-4 = 0

Д = (2-а)2+16

х1 = 0501tcm8-733b-111x39.png; х2 = 0501tcmy-3dfd-111x39.png

Знайдемо площу фігури, що обмежена цими графіками

S(a )= x1x2 (ax+1-x2-2x+3)dx= x1x2 (4+(a-2)x-x2)dx = (4x+0501tcmc-a7e3-127x36.png =

= 4(x2 – x1)+ 0501tcmz-96d9-82x37.png - 0501tcmv-bdb8-57x37.png= (x2-x1)(4+0501tcmn-e1fa-87x35.png - 0501tcmh-ff02-80x37.png) =

= 0501tcn8-89d9-122x29.png * (4+0501tcmr-2d3b-159x36.png

=0501tcms-a657-342x37.png

= 0501tcn4-b111-362x36.png

= 0501tcna-194a-479x36.png

= 0501tcmf-8222-493x39.png

= 0501tcmd-4df0-97x39.png

Отже, найменше значення функція S(a) набуває при а = 2 S(2) = 0501tcnc-416e-15x33.png

Відповідь: 0501tcn5-54ac-15x33.png.

ЗАДАЧА 3.

При якому значенні а площа фігури, що обмежена у =0501tcmt-8dc8-22x24.png+4х+а (а˃0)

х = 0, х = 2, у = 2 дорівнює 12 (відомо, що фігура лежить в верхній півплощині).

у = 0501tcn0-3bf1-18x24.png+4х+а

0501tcn9-578e-21x24.png= 0501tcmo-8c4f-31x31.png=0501tcmm-d737-25x33.png=0501tcnd-0048-24x24.png

І випадок ІІ випадок

0501tcmx-8563-322x316.png 0501tcme-4601-312x319.png

якщо а0501tcne-c09e-18x24.png 2 якщо а ≥ 2

І випадок не задовольняє умову задачі, бо площа фігури менше площі квадрата ОАВС зі стороною 2. (0501tcn2-2355-62x24.png4)

ІІ випадок

S =0501tcn6-b8a8-44x32.png+4х+а)dx0501tcn1-a493-75x32.png= (0501tcmk-b80d-20x36.png+ 0501tcmb-c6ea-30x24.png+ ax) 0501tcmj-1d2d-15x24.png 0501tcml-c983-52x24.png = 0501tcmi-237f-8x33.png + 8 + 2а 0501tcn7-94c8-9x24.png 4 = 2а + 0501tcmq-2868-15x33.png

2а + 0501tcmp-2fb6-15x33.png = 12, 2а = 0501tcma-d1c3-41x33.png; а = 0501tcnb-e9c5-8x33.png

Відповідь: а = 0501tcmw-ad2e-8x33.png.

ІV. Інформація про домашнє завдання.

1) Площа фігури, що обмежена лініями у = 0501tcmg-e935-8x33.png; у = 0501tcmu-9764-32x33.png; х = 2, х = а, у = 0 дорівнює ln0501tcm7-33e1-16x34.png. Знайти а.

2) Знайти значення параметра а, при якому площа фігури, обмеженої параболою у =0501tcn3-f2e3-96x24.png і прямою у=ах, приймає найменше значення.

11 клас Хабарова М. М..docx

2

12 з 12 балів

Знайти найменше значення площі фігури, обмеженої параболою у=х2 + 2х - 3 і прямою у=ах+1

3

Домашня робота (зробити фото та надіслати)

Опис, який учні побачать після проходження уроку

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. На уроці я:

  • дізнався ...

  • зрозумів ...

  • навчився ...

  • найбільші труднощі я відчув ...

  • на наступному уроці я хочу ...

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Розв’язування задач на підбір параметра.

Розв’язування задач на підбір параметра.

1123

Аватар профіля Повх Василь Макарович
Інформатика
10—11 клас

33 грн

ОМР та І Геометричні параметри різця

ОМР та І  Геометричні параметри різця

357

Аватар профіля Чемерис Олена Андріївна
ОМР та І
II курс та дорослі

350 грн

Запити з параметрами. Перехресні запити.

Запити з параметрами. Перехресні запити.

228

Аватар профіля Андрієнко Мар`ян Андрійович
Інформатика
11 клас

25 грн

Опис алгоритмів із циклом із параметром мовою програмування

Опис алгоритмів із циклом із параметром мовою програмування

273

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
7 клас

25 грн

Антивірусні та антишпигунські програми, налаштування їхніх основних параметрів

Антивірусні та антишпигунські програми, налаштування їхніх основних параметрів

508

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
9 клас

33 грн

Антивірусні та антишпигунські програми, налаштування їхніх основних параметрів

Антивірусні та антишпигунські програми, налаштування їхніх основних параметрів

596

Аватар профіля Самоліч Ігор Володимирович
Інформатика
5—11 клас

40 грн

Схожі уроки

Порівняння десяткових дробів

Порівняння десяткових дробів

688

Аватар профіля Буланова Валентина Миколаївна
Математика
5 клас

Досліджуємо задачі. Порівняння задач. Складання задач за малюнком.

Досліджуємо задачі. Порівняння задач. Складання задач за малюнком.

935

Аватар профіля Крутоголова Ірина Миколаївна
Математика
1 клас

Усне ділення багатоцифрових чисел на одноцифрове.

Усне ділення багатоцифрових чисел на одноцифрове.

830

Аватар профіля Шандра Алла
Математика
4 клас

6 кл. Додавання від'ємних чисел. Урок 2 (02.02.2022)

6 кл. Додавання від'ємних чисел. Урок 2 (02.02.2022)

504

Аватар профіля Сапко Наталія Олександрівна
Математика
6 клас

Письмове ділення круглого багатоцифрового числа на одноцифрове

Письмове ділення круглого багатоцифрового числа на одноцифрове

642

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Математика
4 клас

Округлення десяткових дробів

Округлення десяткових дробів

223

Аватар профіля Велика Валентина Вікторівна
Математика
5 клас