Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
PRO-акаунт на «Всеосвіті» як інструмент саморозвитку та професійної самореалізації
»
Взяти участь Всі події

Глобус

Природознавство

Для кого: 5 Клас

0 проходжень

7 запитань

26.11.2021

44

0

Опис уроку:

Дати учням знання про дійсну та об’ємну модель Землі.

Розвивати допитливість, логічне мислення, творчу активність.

Формувати практичні навички роботи з атласом, глобусом.

Завдання №1 Теоретичний блок

Вперше довелося помітити, що Земля не ідеальна куля, більше 300 років тому французському академіку Ріше. Допоміг йому у цьому астрономічний годинник.

В 1672 році Ріше проводив свої спостереження в Америці, прихопивши з собою годинник.

Яким було здивування академіка, коли він помітив, що в районі екватора годинник почав відставати на дві з половиною хвилини за добу.

Коли повертався Ріше додому, до Парижу, його годинник знову показував правильний відлік часу.

Саме цей факт дав змогу великому фізику Ньютону припустити, що в цьому криється якась закономірність.

Завдання №2 Теоретичний блок

Виміри показали, що радіус Землі біля екватора майже на 22 км довший, ніж біля полюсів. А це означає, що Земля – велика куля, сплющена біля полюсів та витянута вздовж екватора. Така форма Землі отримала назву – геоїд. ( Див. підручник, параграф 13 с.58). Термін  «геоїд» запропонував вчений Лістінг. Геоїд ( «ге»- Земля, «ейдос»-вигляд) – у перекладі з грецької означає землеподібний.

Геоїд – згладжена, без значних виступів і знижень, дійсна форма Землі.

Картограф. Проте створити таку модель Землі, яка  б відтворювала найдрібніші її деталі неможливо, оскільки її поверхня безперервно змінюється. Тому об ‘ємною моделлю Землі є глобус. Слово «глобус» у перекладі з латинської означає куля.

Перший глобус створив німецький учений Мартін Бехайм у 1492 році. Це була зменшена модель нашої планети. Але є дані, що ще у другому столітті до нашої ери, глобус виготовив Кратес з міста Пергами, але зображення його не збереглося.

Завдання №3 Теоретичний блок

Глобус- Земля обертається навколо своєї   осі. Вісь-уявна лінія, яка проходить через центр і полюси Землі. Повний  оберт навколо  своєї осі Земля робить за 24 години. Земля обертається плавно  із заходу на схід. Обертання  Землі навколо уявної осі є причиною зміни дня і ночі.

Полюси – це ті точки, де земна вісь входить і виходить із глобуса. Верхня точка- Північний полюс, нижня- Південний полюс.

Посередині глобус оперізує лінія- екватор. Екватор у перекладі з латинської означає рівнодільник. Це уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і ділить Землю на дві півкулі- північну і південну. Довжина екватора приблизно 40 тис. км.

Лінії на глобусі, проведені паралельно екватору називають паралелями. Лінії на глобусі, що з’єднують два полюси називають меридіанами. Ці поняття ввів у науку грецький вчений Ератосфен.

Завдання №4 Теоретичний блок

На поверхні глобуса зображено материки, острови, півострови, моря та океани, зменшені в мільйони разів. Тобто глобуси мають масштаб. Він показує, у скільки разів глобус менший за справжню Землю. Шкільні глобуси мають масштаб 1: 50 000 000. Відстані на глобусі визначають гнучкою лінійкою або за допомогою смужки паперу чи нитки. Глобус найточніше відтворює форму Землі. На глобусі не спотворюється відстань                      між окремими точками.

Завдання №5 Вільне введення тексту

а) Розглянути глобус Бехайма і назвати зображені на ньому географічні об’ єкти. ( робота з атласом ).

б) Показати на  сучасному глобусі материки і океани. (робота з глобусом ).

в) Схематично зобразити уявні точки і лінії на глобусі. ( за розповіддю і демонстрацією вчителя, робота у зошиті).

Завдання №6 Тестування

26 листопада 2021
Природознавство
5 Клас
12 запитань
2 проходження
72

Завдання №7 Завантаження файлу

Презентація "Глобус"

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0
Нещодавно скористалися