Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Гербаризація рослин

Флористика та фітодизайн інтер'єру

Для кого: Змішаний

8 проходжень

1 запитання

15.11.2022

89

0

Вміст уроку:

Опис, який учні побачать перед початком тестування

Також дізнаємось про найпростіше обладнання для збору гербарію

Завдання №1 Теоретичний блок

Що таке гербарій

Колекціонувати можна будь-які предмети. Зібрання натуральних частин рослин називається гербарій. З латини herba – трава. Раніше зберігали та випрямляли листя для виробів за допомогою паперу. Зробив цей метод популярним ботанік Лука Гіні. Завдяки гігроскопічності матеріалу листи могли довго перебувати у певному становищі і не псувалися.

Гербарий своими руками

Які рослини та як збирати

Вибір рослинного матеріалу для колекції залежить від мети її створення. Типові зразки звичного кольору, середньої форми підійдуть для науково-пізнавальних гербаріїв. Для створення декоративних композицій, букетів підійдуть найхимерніші трави. Це мають бути неушкоджені яскраві елементи. Необхідно брати листи із запасом, щоб була можливість замінити зіпсований листок при висушуванні або під час приклеювання.

Растения для гербария

Щоб вибрати хороші гербарні зразки, слід дотримуватися таких правил:

-Вирушати на пошуки матеріалу можна лише за сухої погоди;

-Найкращий час для збору - опівдні або вечорі, коли вся волога максимально випарується;

-Дрібні рослини витягають із землі разом із коренем, щоб мати можливість оцінити всі його частини;

-Якщо для гербарію необхідна частина дерева або чагарник, вибирають найвидатнішу область, за якою його простіше буде впізнати;

-Якщо необхідно, щоб переглядався тип пластинок у пагонів листяних порід, зрізати їх слід гострим ножем;

-Для збирання підходять лише здорові частини рослин. Не повинні бути ознаки хвороби, ураження шкідниками та інші дефекти;

-Щоб зробити точний опис до рослини, інформацію про види слід фіксувати, коли вони ще знаходяться в природному середовищі.

Варіанти та правила сушіння рослин

Практично будь-яка квітка, від простої польової ромашки до благородної троянди, може перетворитися на відмінний матеріал для листівок та панно. Щоб скоротити втрати при сушінні, необхідно знати, як правильно зберігати рослини для виробів. Існує безліч способів підготовки матеріалу, завдяки яким можна зробити сировину плоскою або зберегти її початкову форму та колір.

Сушка растений

Природне сушіння

Найпростіший спосіб висушування – на свіжому повітрі. Він є популярним серед власників приватних будинків. Достатньо зібрати квіти чи трави, сформувати невеликі букети та підвісити на мотузці за стебла. Якщо пучки не густі, їх можна легко розкласти на рівній поверхні. Під них підстилають паперову серветку і залишають у місці, що добре продується. Накривати, виставляти на сонці гербарій не рекомендується.

Метод природного сушіння дозволяє заготовити відразу велику кількість рослинного матеріалу. Цей процес може тривати 1-3 тижні, залежно від товщини стебла та розміру бутону. Необхідно розуміти, що будь-яка заготовка випрямиться і надати їй вигнутої форми буде вже складно. Елементи для майбутнього декору згортають за задумом і фіксують. Після висихання стебло досить збризкати лаком.

Естественная сушка растений

Плоска сушіння під пресом

Такий спосіб допоможе зробити рослини максимально привабливими та зберегти в такому вигляді надовго. Така методика з'явилася однією з перших, і довгі роки залишалася найпопулярнішою. Але підходить пласка сушка не для всіх рослин. У особливо соковитих екземплярів доведеться кілька разів на день міняти листи, що вбирають вологу.

Найпопулярніший варіант висушування плоского листя – помістити їх у велику книгу між сторінками. Зелень розправляють та накривають папером. Для обтяження додають прес. Це може бути кілька інших книг або будь-який важкий предмет (праска, ємність з водою та інше). Головне – забезпечити повний спокій зразкам, виключити їхнє зрушення.

Сушка растений

Якщо книжковий варіант підходить для любителів, то для масштабного професійного сушіння використовують спеціальний прес. Більш складна конструкція складається з двох однакових дощечок з отворами по краях для скріплення. Рослинні елементи укладають на площині та затискають за допомогою зав'язок. Для більш якісного та швидкого висушування прес виносять на вулицю вдень.

Об'ємне сушіння в сипучих речовинах

Щоб зберегти зразки у максимально природному вигляді, використовують сушку в сипучих речовинах. У такий спосіб можна отримати чудові природні екземпляри для об'ємних картин, букетів, дитячих виробів. Потрібно підібрати відповідну за розмірами ємність та наповнювач. Як речовину для просушування можна використовувати будь-який матеріал, що вбирає вологу. Підійде силікогель, котячий наповнювач для туалету на його основі, пісок та інші.

Поміщаємо в глибоку миску зразки капелюшками донизу і акуратно засипаємо сипкий матеріал для об'ємного сушіння. Важливо діяти повільно, намагаючись не зашкодити ніжні пелюстки. Усі частини рослин мають бути повністю вкриті.

Объемная сушка

Сушіння за допомогою гліцерину

Такий спосіб застосовують, якщо необхідно зберегти бутони та листя пружними та природними. Також гліцерин зробить кольори зелені та пелюсток більш темними та насиченими. Розчин для зберігання можна приготувати самостійно із простих складових.

У підготовлену ємність виливаємо воду, додаємо гліцерин у пропорції (3:1). Суміш добре вимішуємо. На стеблі кожної рослини робимо поздовжні надрізи ножем або лезом, занурюємо в рідину. У такому середовищі заготівлі повинні бути 3-5 днів. Протягом цього часу розчин необхідно підливати, оскільки він швидко випаровуватиметься.

Сушка с помощью глицерина

Визначити ступінь просочення можна за забарвленням. У готових рослин пелюстки та листя помітно темніють. Після виймання зразки треба розкласти на папері та поставити у темне місце, захищене від пилу. Щоб надати бутонам оригінального кольору, їх можна трохи підфарбувати з розпилювача або на етапі занурення в гліцерин додати харчовий барвник.

Швидке сушіння побутовими приладами

Експрес-методи сушіння побутовими приладами скорочують цей процес до одного дня, але можуть негативно вплинути на якість рослини. Через велику ймовірність зіпсувати зразок, такі способи вдаються тільки в крайньому випадку. Організувати домашню сушку можна за допомогою наступних побутових приладів:

*Праска. Натуральний матеріал укладають між двома аркушами паперу, пропрасовують гарячою праскою до повного випаровування вологи.

*Мікрохвильова піч. Необхідно пошарово укласти квіти між двома плитками і зв'язати. Прошарок можна зробити з картону або акварельного паперу.

*Духовка. Великі квіти на стеблах укладають на сухий лист і піддають обробці при невисокій температурі.

*Фен. Обдувають листя та квіти гарячим повітрям, регулюючи його температуру. Щоб зразки не згорнулися, висушування проводять із перепочинками у кілька підходів.

Сушка в микроволновке

Як використовувати засушені зразки

Можна створити альбом

Создание альбома

Картину або панно

Создание панно

Оформити листівку

Оформление открыток

Зробити декоративний вінок

Декоративный венок

Зберігання гербаріїв та догляд за ними

Оскільки засушені рослини дуже гігроскопічні, їхній перший ворог – волога. У вогкості вони миттєво псуються. Зберігати гербарій можна лише у сухому приміщенні, у закритих альбомах чи папках. Щоб убезпечити цінні колекції від нападок комах їх періодично обробляють інсектицидами.

Щоб зберегти збірку сухих рослин якомога довше, з нею треба дбайливо поводитися. Крихкі екземпляри негативно реагують навіть на найменший зовнішній вплив (підвищення температури, вологість, тряску та інше).

Хранение гербария

Опис, який учні побачать після проходження тестування

Ви дуже старанно сьогодні працювали!

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Сьогодні ми обговоримо правила гербаризації рослин

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався

8 0

Зрозумілий

8 0

Потрібні роз'яснення

8 0