На даній темі "Ґрунти рідного краю. Види ґрунтів. Охорона ґрунтів." продемонструю особливості методики організаціі уроку(конструктору уроку) із застосуванням дослідів, практичних робіт щодо вивчення властивостей грунту.
Конструктор уроків
На даній темі "Ґрунти рідного краю. Види ґрунтів. Охорона ґрунтів." продемонструю особливості методики організаціі уроку(конструктору уроку) із застосуванням дослідів, практичних робіт щодо вивчення властивостей грунту.
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
ТЕМА: Ґрунти рідного краю. Види ґрунтів. Охорона ґрунтів.
МЕТА: розкрити поняття «ґрунту», умови його утворення та значення для життя рослин, тварин, людей, формувати уявлення про взаємозв’язки між живою та неживою природою; розвивати навички дослідницької роботи, вміння узагальнювати і систематизувати знання; робити висновки; виховувати спостережливість, допитливість, любов до природи рідного краю, викликати внутрішню потребу берегти і примножувати красу рідного краю.
Обладнання: колекція «Види ґрунтів: глинистий, піщаний, чорнозем», матеріал для дослідів, фізична карта України, таблиця «Ґрунти».
Хід уроку:
Актуалізація знань.
Сьогодні ми будемо вести розмову про ґрунт. Спробуйте визначити мету
нашого уроку. Використовуйте початок речення: «Сьогодні ми дізнаємося...»
- Дізнаємося, з чого складається ґрунт за допомогою дослідів, навчимося
розрізняти типи ґрунтів та їх властивості.
- Зрозуміємо у чому полягає основна ознака – родючість.
- Хто живе у ґрунті?
- Чому ґрунт має темний колір?
Мотивація навчальної діяльності:
Назвіть шари земної поверхні
- Ґрунт
- Пісок
- Глина
- Каміння
Зверніть увагу на верхній шар, якого він кольору?
Отже, верхній родючий шар землі, в якому живуть рослини, називається ґрунтом.
Розповідь учителя.
Діти ви вже знаєте, що ґрунт – це верхній пухкий шар землі, в якому ростуть
рослини. Ґрунт складається з перегною, піску, глини, води, повітря й
мінеральних солей. Ви бачите, що ґрунт має неоднаковий колір. В одних
місцях після дощу вода швидко просочується в ґрунт, а в інших затримується
і утворюються калюжі. Це тому, що є різні ґрунти. В них містяться різні
кількості речовин, з яких ґрунт складається. Ґрунт чорного кольору називається чорноземом. У ньому багато перегною. Чорнозем добре
пропускає воду і повітря, зберігає вологу. Інші ґрунти мають світле
забарвлення через те, що перегною в них мало. В одному ґрунті більше піску,
а в іншому глини. Ґрунт, в якому багато піску, називається піщаним, а той, у
якому міститься багато глини - глинистим. У піщаному ґрунті мало повітря,
він швидко пропускає воду, але погано її зберігає, вода швидко
випаровується, і ґрунт стає сухим. Глинистий ґрунт містить дуже мало повітря. Він повільно пропускає воду, довго її зберігає. Коли багато вологи глинистий ґрунт стає в’язким, а після висихання – твердим і суцільним. Родючість - основна ознака ґрунту. Найродючішим ґрунтом є чорнозем, це означає, що у ньому найкраще ростуть рослини.
Землі, які використовуються чи можуть використовуватися людиною для її
потреб, утворюють земельні ресурси країни. Весь земельний фонд України, є
такими землями. Вони експлуатуються в сільському господарстві і лісовому
господарствах, на них зводяться житлові будівлі й промислові об’єкти,
прокладаються транспортні шляхи. Частина земель вкрита природними і
штучними водоймами, які також застосовуються в господарських цілях.
На рівнинній частині України сформувалися такі основні типи ґрунтів:
дерново-підзолисті, сірі лісові, чорноземи, каштанові, лучні, болотні, солоні, солончаки. Україна має дуже великі земельні ресурси, проте ґрунти потребуютьраціонального використання і комплексних заходів щодо її охорони.
Використовується метод "Ажурна пилка" коли дітей ділять на групи, вони отримують інформаціє, потім після 2-3 хв. ознайомлення діти представляють набуті знання, обмін інформацією між групами.
-Перша група:Чорноземні грунти- утворюються там , де росте багато трав"янистих рослин і чагарників, достатньо тепла,випадає невелика кількість опадів. За таких умов перегній нагромоджується у грунті.
-Друга група: Підзолисті грунти- мають світло-сірий колір, утворюється там де ростуть мішані та звойні ліси, а опадів випадає більш ніж випаровується з поверхні грунту.як наслідок, грунт занадто зволоженний, опале листя утворює перегній, однак знавчна кількість опадів розчиняє поживні речовини, просочує їх, і вимивається у стрімки річки.
-Третя група: Сірі лісові грунти- вміст перегною незначний, родючисть не висока.
Від чого залежить різноманіття грунтів?
-від вмісту піску і глини
-від кількості перегною і води
-від температури повітря
Назвіть шари земної поверхні
- Ґрунт
- Пісок
- Глина
- Каміння
Зверніть увагу на верхній шар, якого він кольору?
Отже, верхній родючий шар землі, в якому живуть рослини, називається ґрунтом.
Хвилинка-цікавинка.
- Чи знаєте ви, хто робить ґрунт пухким і родючим?
Охоронцем ґрунту є дощовий черв`як. За рік він переносить велику кількість
ґрунту в нірку,розпушуючи його. Що ось на такій ділянці(вчитель показує
ділянку 1метр квадратний де живуть 80 дощових черв`яків та 200 різних жуків).
Але у ґрунту є вороги. Ними можуть бути вітер, вода, тому люди насаджують дерева, які затримують вітер, запобігають утворенню ярів, роблять вже для того, щоб ґрунти були родючими.
Практична робота.
Дослід1. Вкиньте грудочку ґрунту у воду. Що виходить з неї? –
- Бульбашки.
Отже, у ґрунті є повітря.
Дослід 2. Нагріємо ґрунт на вогні, тримаючи над ним холодне скло. Що з’явиться на склі?
-крапельки води
Отже, у ґрунті є вода.
Дослід 3. Продовжимо нагрівати ґрунт, що над ним з’явилося?
- Який запах ви відчуваєте?
-відчувається різкий запах.
Отже у ґрунті є перегній, тому він надає ґрунтові темного кольору.
Дослід 4. Розжарений ґрунт покладемо у склянку з водою і розмішаємо.
Залишимо на деякий час цей розчин.
- Що ви помітили?
-з"явився осад
Отже, у ґрунті є пісок і глина.
Дослід5.
Проведемо дослід, в якому спробуємо визначити, як різні грунти утримують воду.
У дві склянки помістимо лійки, отвори в лійках закриємо ваткою, в одну лійку насипемо піщаний грунт, в іншу глинистий. Нальємо в обидві лійки однакову кількість води. Порівняємо який грунт краще утримав воду, а в якому вода швидше просочилася.
Узагальнення знань:
-як у грунті поєднується жива і не жива природа?
-чим відрізняється чорнозем від підзолистих грунтів?
-яке начення грунтів для природи?
-Які грунти характерні для вашої місцевості?
Домашнє завдання: Підготувати розповідь про солончаки.
№2:
Тестування
№3:
Теоретичний блок
Систематизація і узагальнення знань.
Гра «Так чи ні»
- Сьогодні вчили ми ґрунти? (Так)
- Ґрунт має досить гарний смак? (Ні)
- Пісок і глина є в ґрунтах? (Так)
- Живе у ґрунті лиш черв’як? (Ні)
- Розчиняється ґрунт у воді? (Ні)
- Утворюється ґрунт на камінцях? (Так)
- Вода може зруйнувати ґрунти? (Так)
- Чи завжди люди бережуть ґрунти? (Ні)
- А ти допоможеш зберегти здоров’я Землі? (Так)
Закінч прислів’я та поясни їх зміст.
1.Добра мати до своїх дітей,
а Земля – до всіх .......(людей)
2.Землю гріх ображати,
бо вона - наша ...........(мати)
3.На добрій землі що не
посієш те й ................(вродить)
Рефлексія від 7 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення: