Тема уроку. Дієприкметниковий зворот. Тренувальні вправи.
Мета уроку: поглибити знання учнів про дієприкметниковий зворот, удосконалювати вміння визначати його в реченні, правильно інтонувати речення з дієприкметниковим зворотом і відокремлювати на письмі комами; удосконалювати орфографічні навики; розвивати творчі здібності, зв'язне мовлення учнів, образне мислення, аналітичність, логічність, самостійність, уміння співпрацювати; виховувати почуття любові до народної пісні.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки, підручник, ілюстрації, мультимедійна презентація.
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап.
"Знову разом".
Кілька учнів (за бажанням) по черзі розповідають про щось цікаве, дивовижне, що відбулося в їхньому житті.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка вправи 195 та додаткового завдання.
Робота з картками.
IІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
На крилах любові,
На струнах стодзвонних
Лети, моя пісне,
в зелений розмай!
Неси щире слово
у світ смерековий
Палке привітання
усім передай!
Раїса Полякова
Бесіда.
– Що таке дієприкметниковий зворот?
– Що потрібно враховувати, щоб правильно поставити розділові знаки в реченні з дієприкметниковим зворотом?
– Розкажіть про відокремлення дієприкметникових зворотів на письмі комами. Наведіть приклад речень.
V. Узагальнення й систематизація знань.
Гра "Я – мовознавець" (завдання за варіантами).
І варіант: складіть схему-опору "Розділові знаки при дієприкметниковому звороті";
ІІ варіант: складіть три запитання з теми "Розділові знаки при дієприкметниковому звороті".
Перевірте правильність виконання завдання сусідом за партою.
Завдання. Прочитайте речення. Знайдіть дієприкметники, визначте їх вид, час, стан. Скажіть, які з них утворюють дієприкметниковий зворот, а які ні.
1. У лісі вирізана, гладенько витесана, співає, заливається, як називається? (сопілка) 2. Освячена добром людина передає тепло усім. 3. Зігріта словом і любов’ю не охолоне душа людини. 4. Розстелений кожушок, а на нім насіяний горошок. 5. Усміхнена людина випромінює радість.
Міні-проекти. Робота у групах.
Завдання.
1 група.
Утворіть з кожної пари речень одне, ускладнене дієприкметниковим зворотом.
1. Земля зарясніла квітами. Її напоїли дощі. 2. Серце нагрілося теплом. Воно ніколи не прохолоне.
2 група.
Підберіть до дієприкметників залежні слова, утворивши дієприкметникові звороти. Два дієприкметникові звороти введіть у речення.
Розмальований, освітлений, зарослий, застелений, натруджені.
3 група.
Представлення роботи груп.
Коментоване письмо.
Спишіть речення, поставте розділові знаки, поясніть їх уживання.
1. Мені ще й досі сниться берег залитий сонячним огнем. 2. Спокоєм повиті сплять простори нив. 3. Залюблений у небо, він завжди прагнув стати льотчиком. 4. Встають стежки, заплетені в тернини. 5. Із правдою розлучені слова кудись біжать по сірому перону. 6. Бриніла тиша, плетена зірками.
– Який образ створило у вашій уяві останнє речення? Опишіть його усно.
Завдання.
Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Поясніть правопис дієприкметникових суфіксів. Зробіть синтаксичний розбір одного речення.
1. Хто нікого не помічає, той обділений усім. 2. Душа освітлена любов’ю ніколи не черствіє. 3. Народ відроджений у битвах піднявся із колін. 4. Правда збережена у віках не спопеліє. 5. Передане від батька до сина слово летітиме крізь бурі і дощі. 6. Покладене на самий низ зло не підніметься на поверхню твоєї душі.
Хвилинка ерудита.
Прочитайте речення, поясніть його зміст. Визначте вид, час, стан дієприкметників.
Дотриманий | Крокуючий | Люблячий | ||
Обвітрений | – це перший | Ризикуючий | кожної | Донесений |
Розмальований | Оживаючий | визнаний | ||
Керуючий | Наділений |
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
"Кластер". Ключова словосполука (планета) – дієприкметниковий зворот.
"Мікрофон".
На уроці мені вдалося…
Я зрозумів…
Підсумкове оцінювання діяльності учнів.
VІІІ. Домашнє завдання.
Повторити § 19. Виконати вправу 194.
Додаткове завдання (за бажанням учня). Написати твір-мініатюру "Що таке добро?". У творі вжити дієприкметникові звороти.











