Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про державотворчі процеси незалежної України; створити умови для розуміння необхідності створення різних гілок влади — законодавчої, виконавчої та судової; проаналізувати кроки зі створення української армії та воєнно-морських сил; визначати особливості українського громадянства та узаконення кордонів; розглянути процеси створення державної символіки; охарактеризувати автономістські та сепаратистські рухи в Україні на початку 1990-х рр.; порівнювати державотворчі процеси в Україні на початку XX ст. та на межі століть, висловлювати власну думку щодо символів держави.
Обладнання: підручник, атлас, карти світу, України.
Тип уроку: комбінований.
Поняття та назви: державотворчий процес, Верховна Рада України, Служба безпеки України (СБУ), «русинська проблема».
Основні дати та події: 1 листопада 1991 р. — прийняття Декларації прав національностей України.
Історичні постаті: І. Плющ, Л. Кучма, В.Чорновіл
Очікувані результати: учні та учениці навчаться: називати дати, пов'язані з темою уроку; показувати на карті територію України, місця поширення автономістських і сепаратистських рухів; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни; характеризувати автономістські та сепаратистські рухи в Україні на початку 1990-х рр.; аналізувати кроки з створення української армії та воєнно-морських сил; порівнювати державотворчі процеси в Україні на початку XX ст. та на межі століть, висловлювати власну думку щодо символів держави.
Компетентності
Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (читати і розуміти перекладені та адаптовані українською літературною мовою писемні джерела, авторські публікації на історичні й соціально-політичні теми); ініціативність і підприємливість (використовувати досвід пізнання історії для вибору дієвих життєвих стратегій); соціальна та громадянська компетентності (працювати в групі, досягати порозуміння та налагоджувати співпрацю, використовуючи власний і чужий, зокрема взятий з історії, досвід).
Предметні: хронологічна (встановлювати близькі та далекі причинно-наслідкові зв'язки); інформаційна (критично оцінювати події державотворчих процесів у перші роки незалежності України на основі історичних джерел); просторова (уміння орієнтуватися в історичному просторі); логічна (визначати роль людського чинника в історії, розкривати внутрішні мотиви та зовнішні чинники діяльності історичних осіб); аксіологічна (визначати особливості подій в Криму та їх вплив на українську політику).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ВСТУПНЕ СЛОВО
Учитель(-ка) пояснює назву розділу V «Становлення України як незалежної держави», тему уроку, його план, мету та завдання, форми роботи.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірка рівня засвоєння матеріалу попереднього уроку.
Опитування.
Виконання тестових завдань.
ІV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
– Вивчення нового матеріалу за планом
Державотворчий процес.
Формування законодавчої гілки влади.
Президент України і виконавча влада.
Створення української армії та воєнно-морських сил.
Розбудова судової системи й правоохоронних органів.
Визначення громадянства й кордонів України.
Розбудова місцевих органів влади.
Автономістські та сепаратистські рухи в Україні на початку 1990-х рр. Кримська автономія.
Державна символіка.
Розглянути державотворчі процеси перших років незалежної України.
Охарактеризувати процеси створення української армії та військово-морського флоту.
Висвітлити нову систему місцевих органів влади наприкінці XX ст.
Пояснити причини формування влади в демократичній державі на українських реаліях.
Обговорити загрози сепаратизму.
Показати наслідки прийняття державної символіки.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання завдань підручника (_______).
Робота з візуальними джерелами (ілюстрації підручника).
Робота з картою атласу.
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель(-ка) вибірково перевіряє виконання завдання, зупиняється на типових помилках.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§20) та виконати завдання до нього .
Творче завдання: написати перелік десяти необхідних кроків становлення незалежної держави.