Мета уроку: закріпити відоме учням про число іменників,
поглибити й розширити знання про цю граматичну категорію;
розвивати й удосконалювати навички й уміння правильно визначати число іменників; виховувати граматичну увагу й пильність, любов до рідної землі.
Тип уроку: урок поглиблення вивченого
Обладнання: Олександр Авраменко, Зара Тищенко. «Українська мова. Підручник для 6 класу» (Київ, «Грамота», 2023), мультимедійна дошка,
довідка-підказка (до розподільного диктанту); слайди про Жуків острів;
міні-проєкти учнів (малюнки)
Міжпредметні зв’язки: українська література (повторення понять про загадки, прислів’я, приказки, акровірш), краєзнавство (Жуків острів), природознавство (поняття про омелу, її лікувальні властивості; історія (історичні відомості про омелу); етика (виховні моменти), математика (міні-проєкти учнів – домашнє завдання, загадки з математики), географія (географічні назви: назви міст, гір, станцій метрополітену)
Українська мова: повторення про звертання, зменшено-пестливі слова, назви істот і неістот, загальні та власні назви, рід іменників
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайди 1-3)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Захист учнями міні-проєктів (малюнки, пояснення)
ІІ. Актуалізація опорних знань ( слайд 4)
Ланцюжкова гра «Що я вже знаю про іменник»
На основі вивченого про іменник заповнити таблицю
Іменник | Відповідає на питання | Означає предмет (істота, неістота) | Загальна чи власна назва | Має рід | Змінюється за… |
Київ | що? | неістота | власна | чол. | числами (одн.), відмінками |
Річка | що? | неістота | загальна | жін. | числами (одн., мн.), відмінками |
Добро | що? | неістота | загальна | сер. | числами (одн.), відмінками |
Гордощі | що? | неістота | загальна | - | числами (мн.), відмінками |
Бесіда за питаннями (слайд 5)
То як же змінюється іменник? (За числами й відмінками.)
Як ви думаєте, для чого служить однина, множина?
Чи всі іменники мають форму однини й множини?
(Більшість іменників мають форму однини й множини, проте
не всі.)
ІІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності
(слайди 6-7)
«Мікрофон» (слайд 8)
Про що ви хочете почути на уроці, опрацьовуючи тему «Число іменників»?
У який спосіб можна повторити відоме й опрацювати нове про число іменників?
ІV. Поглиблення вивченого
Лінгвістичне спостереження (слайд 9)
Поставити подані іменники у формі множини (якщо це можливо) і зробити висновок про те, чи всі з них мають форми однини й множини.
Стіл, вікно, цукор, небо, яблуко, тепло.
Робота з підручником (с.88) (слайд 10)
Опрацювати теоретичний матеріал підручника про іменники, що вживаються і в однині, і в множині; вживаються лише в однині; вживаються лише в множині
Творче завдання (усно) (слайд 11)
Дібрати якомога більше іменників , що мають тільки форму
однини (І в.) множини (ІІ в.), а саме: назви речовин, маси матеріалу; назви ігор; географічні назви; назви почуттів, станів .
Робота з підручником (слайд 12)
Поняття про збірні іменники (ст.88)
Вправи №3- 4 (усно)
Інтелектуальна розминка (слайд 13)
Відгадай! (слайди 14-17)
Відгадай загадки. Запиши відгадки. Які із записаних відгадок – іменники, що вживаються лише в множині?
1. Не ступивши від порога, 2. Два кільці, два кінці,
вже знайшов аж дві дороги! а посередині – цвях
Подивись – обидві рівні.
По одній на кожну ногу.
3. Що це друже? 4. Бігло два пси,
От послухай: позадирали носи.
Дві голоблі поза вуха.
А на очі коліщата,
а на ніс – сідло горбате.
5. Дві в руках, дві в ногах, 6. Хто трьома зубами
не провалишся в снігах, сіно їсть?
а поїдеш легко ти,
тільки ляжуть два сліди.
7. Ходить, ходить, 8. Своїх очей не має,
а в хату не заходить. а бачить допомагає.
Вибірковий диктант (текст на мультимедійній дошці)
(слайд 18)
Виписати іменники, вказати граматичне число кожного з них
Мов ясочка, схилилася над вербовою колискою молода мати. Обережно колише свого первістка, наспівуючи колискову: «Ходить сон коло вікон. Заплющ оченята, стули губенята, моє голуб’ятко, пора тобі спати».
Назвати звертання в тексті та зменшено-пестливі слова
Розподільний диктант
Записати подані слова в дві колонки відповідно до їхнього граматичного числа ( тільки однина; тільки множина)
Житомир, окуляри, сани, труднощі, Умань, радощі,
іменини, ворота, Корчувате, Ірпінь, Вінниця.
Довідка-підказка (слайд 19)
Запис у зошиті
Тільки однина Тільки однина
Житомир окуляри
Умань сани
Корчувате труднощі
Ірпінь радощі
Вінниця іменини
ворота
Підкресліть по вертикалі першу літеру в кожному слові в обох колонках. Прочитайте утворене словосполучення ( Жуків острів).
Згадайте, який називається цей термін в літературі ? Можливо, згадаєте прізвище письменника?
Зверніть увагу на мультимедійну дошку. Перед вами окраса
Голосієва – Жуків острів. (Перегляд слайдів № 20-25)
Словникова робота (слайди 26-28)
О м е л а , ж. р. – вічнозелена багаторічна рослина, що паразитує на багатьох різних породах дерев.
Учитель читає про лікувальні властивості омели, історичні відомості про рослину (поки учні записують значення слова)
Творче завдання ( письмово) (слайд 29)
Скласти декілька речень про наш чарівний мальовничий куточок.
V. Підсумок уроку
Рефлексія. «Незакінчені речення» (слайд 30)
Закінчити речення: «Сьогодні на уроці… :
а) …я дізнався … Отже, я знаю …»;
б) …я зрозумів … Отже, я вмію …»;
в) …я переконався … Отже, я впевнений …»;
г) …я замислився … Тому я хотів би …»
Оцінювання й мотивація навчальних досягнень
VІ. Пояснення домашнього завдання (слайд 31)
Опрацювати §45, повторити §42-43.
Виконати вправу №7 (письмово), с.89.
Скласти твір-мініатюру на тему «Люби і знай свій рідний край!», вказуючи число використаних іменників.