Тема: Частина. Звичайний дріб. Чисельник і знаменник дробу.
Мета: ознайомити учнів з поняттям «дріб»; навчити читати і записувати дроби; пояснити значення чисельника і знаменника дробу; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне; продемонструвати існування і застосування дробів (як частини цілого) у повсякденному житті.
Обладнання: ноутбук, телевізор, відео, плакати, роздаткові картки, ніж, корж, начинка.
Предметні компетентності (конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати):
Початковий рівень:
- знає, що таке дріб;
- читає дроби;
Середній рівень:
- називає місце чисельника та знаменника у дробі;
- записує дроби відповідно до вимог;
Достатній рівень:
- порівнює дроби з одноковим знаменником;
- співвідносить дріб з малюнком, що його відображає.
Високий рівень:
- вирізняє серед набору дробів найбільший та найменший;
- знає і користується назвами деяких частин (половина, третина, чверть, десята ін..);
- пояснює практичне застосування цих знань у повсякденному житті.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Продзвенів шкільний дзвінок,
Час почати наш урок!
Перевірка готовності учнів до роботи, наявність потрібних матеріалів (посібники, ручки, олівці, тощо).
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку + мотивація:
Озвучую тему уроку, уточнюю очікування учнів;
Бесіда: Ви знаєте, що дуже часто на уроках ми з вами застосовуємо знання з інших предметів, бо всі науки працюють разом, а не окремо. І сьогодні на уроці математики ми згодом згадаємо про об’єкт який заховався у загадці:
Навколо Сонечка обертається,
День на ніч на ній міняється! (Земля)
ІІІ. Актуалізація знань та мотивація:
Завдання 1. Математичний диктант.
(Взаємоперевірка + виставлення очок в ClasDojo).
Завдання 2. Каліграфічна хвилинка.
(Записати всі можливі числа з запропонованих 3 цифр так, щоб у записі вони не повторювалися).
IV. Усвідомлення змісту нового матеріалу.
Завдання 3. Робота з текстом нового матеріалу (диктор).
+Робота з правилом (диктор, читання мовчки, читання вголос).
+Акцент на знаменнику для кращого запам’ятовування.
Вправи на розвантаження очей.
Завдання 4. Практична робота:
Бесіда.
Про вивчені назви частин. Коли ми ділимося з кимось шматочком яблука чи шоколадки ми і не підозрюємо, що користуємося цими частинами (половина – на двох чи чверть – на чотирьох). І зараз ми займемося цікавою справою, що пов’язана із частинами на практиці.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА . + ПРИГОТУВАННЯ ПІЦИ
На столі великий корж для піци. Ріжемо його на стільки частин, скільки учнів є у класі.
Учні по-двох виходять і обирають начинку для свого шматочка, залишають на ній табличку з своїм ім’ям.
Паралельно у таблиці на дошці фіксуємо хто яку начинку обирає.
Записуємо висновки: Дріб – частину піци яку отримав кожен учень, дроби – частини загальної кількості шматочків з кожним видом начинки.
(+інтеграційний момент):
Давайте звернемо увагу на глобус (модель нашої Землі, пам’ятаєте, я говорила, що ми її згадаємо). Ми вже звикли до такого її вигляду і знаємо її наповнення. Створюючи Землю Бог відділив воду від суходолу кожне з яких займає свою частину на Землі. Ми знаємо що частина всієї води є солоною, частина прісною. Створюючи тварин, також виділив частину, котрі живуть у воді, частину на суші. Ми маємо на суходолі частину гір і частину рівнин, частину лісів і частину луків. І всі вони були не рівними (як три види начинки нашої піцци, а правильними), за потребами. Не міг Бог створити стільки риб, щоб вони не вмістилися у водах. Та і я б вчинила не правильно, якби принесла вам на вибір серед начинок лише 4 шматочки ковбаси. Отож, частина чогось одного – відповідає розміру чогось іншого.
Чим підсумував Бог своє творіння:
29. І сказав Бог: Ось, Я дав вам усіляку траву, що сіє насіння, котра є на всій землі, і всіляке дерево, у котрого плід деревний, що сіє насіння: це вам буде харчем.
30. А всім звірам земним, і всім птахам небесним, і всілякому плазунові, що повзає по землі, у якому життя, дав Я всю зелень травну на харчі. І сталося так.
На прикладі цих слів ми бачимо, що Бог створив частину рослин для людини, а частину на харч для тварин. І панувати дав можливість людям.
Що ж робить людина, чи підтримує ці правильні розміри частин? (Ні. Висушує болота і озерця, вирубує ліси, забруднює водойми і грунт.) Ми говорили, пам’ятаєте, чому у парках і селах так багато білок?! Людина змінила частину лісів, зменшила і тепер тварини позбавлені цих умов шукають придатне для життя місце.
Ви ще маленькі, але маєте рости розумними і усвідомлювати відповідальність, і вчиняти правильно, коли будете дорослими.
Завдання 4. Посібник. (Записати дроби, виділити найбільший та найменший).
Завдання 5. Тренажер. Ст. 6
V. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
Завдання 6. Тренажер. Ст. 7
Завдання 7. Тренажер Ст. 8 (?)
Завдання 9. Роздатковий матеріал (картки з трикутниками).
VI. Підсумок уроку.
Рефлексія
Що нового дізналися на уроці?
Що викликало труднощі?
Які висновки зробили для себе?












