Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Дотримання академічної доброчесності у використанні інтернет-джерел для освітнього контенту
»
Взяти участь Всі події
Урок:

7 клас № 10 Пожежна безпека у громадських приміщеннях

08.08.2022
7 Клас

2

29

622

0

Вміст уроку:
Опис, який учні побачать перед початком уроку

ТЕМА. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА У ГРОМАДСЬКИХ ПРИМІЩЕННЯХ

Правила пожежної безпеки у школі. Оповіщення про пожежу. Первинні засоби пожежогасіння. Алгоритм дій під час пожежі в громадському приміщенні

Мета: поглиблювати знання учнів про пожежну безпеку у громадських приміщеннях, продовжувати знайомити зі знаками пожежної безпеки, способами оповіщення про пожежу; вчити визначати причини виникнення пожеж та обирати засоби пожежогасіння; розвивати вольові якості, навички поведінки в надзвичайних ситуаціях, уміння евакуюватися з громадського приміщення; виховувати потребу всебічного самовдосконалення.

Завдання №1:

Теоретичний блок

Причини пожежі:

 • несправні газові та електричні прилади;

 • необережне поводження з вогнем;

 • необережне поводження з горючими хімічними речовинами;

 • людська недбалість.

Поняття «пожежна безпека»

Пожежна безпека — це стан об’єкта, за якого виключена можливість пожежі, а в разі його виникнення використовують необхідні заходи зо усунення негативного впливу небезпечних факторів пожежі на людей, споруди і матеріальні цінності.

 • Вимоги пожежної безпеки

Меблі та обладнання повинні бути розміщені так, щоб був забезпечений вільний евакуаційний прохід до дверей виходу із приміщення (завширшки не менше 1 м). Евакуаційні шляхи та виходи необхідно постійно утримувати вільними, нічим не захаращувати.

Оповіщення про пожежу

Якщо пожежі уникнути не вдалося, негайно повідомте про це пожежно-рятувальну службу за телефоном 101, при цьому вкажіть точну адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, наявність людей, а також повідомте своє прізвище та номер телефону. За можливості проведіть евакуацію людей та розпочніть гасіння пожежі підручними засобами.

 • Знаки та таблички евакуації

«Відкривати рухом від себе», «Для доступу розбити тут», «Напрямок до евакуаційного виходу по східцях донизу», «Вихід тут», «Для відкривання відсунути», «Запасний вихід», «Пункт (місце) збору», «Напрямок до евакуаційного виходу ліворуч».

4. Первинні засоби пожежогасіння

До первинних засобів пожежогасіння належать: вогнегасники, пожежний інвентар (покривала з негорючого теплоізоляційного полотна, грубововняної тканини або повсті, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати) та пожежний інструмент (гаки, ломи, сокири тощо). Покривала (з матеріалів, вказаних вище) повинні бути розміром не менш як 1×1 м. Вони призначені для гасіння невеликих осередків пожеж у разі займання речовин, горіння яких не може відбуватися без доступу повітря.

Необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння визначають окремо для кожного поверху та приміщення.

Пожежні щити (стенди) встановлюють на території об’єкта з розрахунку один щит (стенд) на площу 5000 м2. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщені на ньому, слід включати: вогнегасники — 3 шт., ящик із піском — 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2×2 м — 1 шт., гаки — 3 шт., лопати — 2 шт., ломи — 2 шт., сокири — 2 шт.

Ящики для піску повинні мати місткість 0,5, 1,0 або 3,0 м3 та бути укомплектованими совковою лопатою. Вмістилища для піску, що є елементом конструкції пожежного стенда, повинні бути місткістю не менше 0,1 м3. Конструкція ящика (вмістилища) повинна забезпечувати зручність діставання піску та виключати потрапляння опадів.

 •  Як і чим загасити

 • Якщо пожежа невелика, вогонь можна просто затоптати, залити водою, засипати піском чи накрити покривалом.

 • Якщо загорівся електроприлад, необхідно спочатку від’єднати його від напруги, узявшись за вилку рукою, обмотаною сухою тканиною.

 • Найефективнішим засобом пожежогасінням уважають вогнегасник.

5. Алгоритм дій у разі виникнення пожежі у громадському приміщенні (з відео- та ілюстративним супроводом)

Рекомендації щодо дій людини під час пожежі

Пожежа супроводжена низкою характерних явищ (факторів), які становлять реальну небезпеку для життя і здоров’я людей. Унаслідок впливу підвищеної температури люди можуть одержати опіки поверхні тіла, органів дихання і зору. Будівельні конструкції можуть втратити свою несучу здатність, обрушитися і в такий спосіб травмувати людей чи привести до летального результату. Дим викликає інтенсивне роздратування слизових оболонок органів дихання і зору. Крім того, оптична щільність диму така, що буквально через кілька хвилин після початку пожежі усередині приміщення, для людей, що там перебувають, втрачається візуальний контакт із навколишнім простором, що значно ускладнює їхню безпечну евакуацію.

Якщо виникла пожежа, то після виклику пожежної охорони необхідно попередити про це усіх, хто перебуває поряд, після чого евакуюватися самому та за можливості допомогти в евакуації іншим, особливо особам похилого віку та дітям, запобігаючи при цьому виникненню паніки.

З метою обмеження циркуляції повітря, яка здатна збільшити швидкість горіння, перш ніж вийти, зачиніть за собою всі двері. Якщо дозволяє час, вимкніть електрострум, але пам’ятайте, що насамперед завжди необхідно терміново залишати активну зону горіння, тобто місця в районі пожежі, де є задимлення та підвищена температура.

Перш ніж виходити через двері, їх треба трохи відчинити (у жодному разі не можна різко відчиняти або вибивати двері, бо миттєвий доступ кисню може викликати викид полум’я), з особливою ретельністю стати на коліно обличчям до дверей і виставити одну ногу вперед на відстань 50 мм від дверей, трохи відчинити двері, прикриваючи корпус тіла дверним полотном, що забезпечить ваш захист від перепаду температури і впливу полум’я.

Після того необхідно витримати декілька секунд і оцінити обстановку. Якщо ви впевнилися, що на шляху виходу з будівлі ще немає сильного задимлення та високої температури, необхідно, не втрачаючи жодної секунди, негайно залишити будинок, рухаючись коридорами та сходовими клітками.

Якщо ви опинились у приміщенні, відрізаними вогнем, димом, високою температурою від основних шляхів евакуації, то насамперед необхідно перешкодити доступу диму і продуктів горіння у ваше приміщення, для чого негайно слід закрити всі щілини у дверях та під ними ганчірками, рушниками, шторами тощо. Без крайньої необхідності не рекомендовано використовувати синтетичні тканини, бо їхнє горіння (термічний розклад) супроводжено утворенням високотоксичних речовин та їдкого диму. Якщо у приміщенні є вода, то усі ганчірки для захисту дверей необхідно нею змочити.

У приміщенні, заповненому димом, необхідно обережно підповзти до вікна, закривши при цьому за можливості ніс та рот зволоженою тканиною (ганчіркою), яка відіграє роль фільтру від впливу небезпечних продуктів горіння. Рухатись у задимленій зоні повзком необхідно тому, що більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин та дим скупчуються у верхній частині приміщення, крім того, у приміщенні, де відбувається горіння температура на рівні очей у шість разів вища, ніж температура на рівні підлоги!

До того ж унизу буде більш висока концентрація кисню, необхідного для дихання.

Коли ви опинилися біля вікна, трохи відчиніть його та дихайте через щілину. Чекайте на допомогу. Коли допомога (пожежні підрозділи) прибуде, приверніть до себе увагу.

Ніколи не стрибайте з вікна без необхідності (кожен другий стрибок із четвертого поверху під час пожежі — смертельний). Якщо стрибати все ж таки доведеться, спочатку викиньте за можливості через вікно м’які речі: матрац, подушки тощо, спробуйте залізти на підвіконня, повиснути на ньому на руках, щоб зменшити висоту падіння, і, відштовхнувшись, стрибайте, спрямовуючи падіння на м’які предмети, які ви скинули.

Після того як ви залишите приміщення, де сталася пожежа, не повертайтеся, навіть якщо це здається безпечним! Дим, продукти горіння, раптовий «ривок» полум’я можуть «спіймати» вас у пастку. Прибуття пожежної охорони необхідно чекати на безпечній відстані.

З метою запобігання швидкому поширенню пожежі до прибуття пожежної охорони не рекомендовано відчиняти вікна. Отже, важливо:

 • не панікувати;

 • викликати пожежну службу;

 • якщо пожежа невелика, почати гасити підручними засобами або вогнегасником;

 • у задимленому приміщенні просуватися пригнувшись, захистивши свої дихальні шляхи вологою пов’язкою;

 • залишити приміщення через основні чи запасні виходи.

Завдання №2:

Вільне введення тексту

 • Читати пар.6, с.48-54

 •  Скласти поради для друзів «Як би я діяв(ла) під час пожежі у громадському приміщенні».

Рефлексія від 19 учнів

Сподобався:

18 1

Зрозумілий:

18 1

Потрібні роз'яснення:

17 2
Рекомендуємо

Різнокольоровий світ європейського живопису (11 клас Урок №7 (9-10))

Різнокольоровий світ європейського живопису (11 клас Урок №7 (9-10))

31

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

35 грн

Література рідного краю. Громадська лірика В.Сосюри

Література рідного краю. Громадська лірика В.Сосюри

89

Аватар профіля Тулінова Ірина Олександрівна
Українська література
7 клас

50 грн

Мистецтво доколумбової Америки: ацтеки Урок №7 (10)

Мистецтво доколумбової Америки: ацтеки Урок №7 (10)

33

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
10 клас

40 грн

Життя і творчість, громадська і політична діяльність ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

Життя і творчість, громадська і політична діяльність ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

32

Аватар профіля Перепелиця Любов Вікторівна
Українська література
10 клас

20 грн

Інструментальні перевтілення. Електронне аранжування. (7 клас Урок №7)

Інструментальні перевтілення. Електронне аранжування. (7 клас Урок №7)

382

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Музика
7 клас

50 грн

Схожі уроки

Риси характеру. Чинники, від яких залежить характер людини.

Риси характеру. Чинники, від яких залежить характер людини.

299

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Основи здоров'я
9 клас

Небезпека інфікування ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом

Небезпека інфікування ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом

250

Аватар профіля Гамар Олена Іванівна
Основи здоров'я
8 клас

Особливості дії тютюнового диму алкоголю і наркотиків на розвиток репродуктивної системи підлітків

Особливості дії тютюнового диму алкоголю і наркотиків на розвиток репродуктивної системи підлітків

962

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Основи здоров'я
8 клас

Спілкування з дорослими. Повага до батьків та вчителів. Взаємодопомога членів родини.

Спілкування з дорослими. Повага до батьків та вчителів. Взаємодопомога членів родини.

198

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Основи здоров'я
5 клас

самовихованняя характеру 9б

самовихованняя характеру 9б

78

Аватар профіля Попик Оксана Михайлівна
Основи здоров'я
8—9 клас