25 грудня 2023 о 15:22
6 0

Данський ельф, італійська відьма та маскаради Мексики: цікаві різдвяні традиції з усього світу

Різдво крокує світом й усюди його зустрічають з різноманітними традиціями. В Австралії чекають Санту на пляжі з пляшкою рому, а от норвежці ховають мітли! Як зустрічають різдвяний дух у різних країнах, розповідаємо в матеріалі.

Ранок та день Різдва багатьом подобається не менше, ніж Святвечір. Адже саме зранку діти біжать до ялинок, де їх очікують подарунки від Санти, різдвяних ельфів та інших чарівних створінь, в яких вірять в різних країнах світу. Ми вирішили зібрати до купи цікаві традиції Різдва в нашому матеріалі.

Австралія: Санта приходить по воді

Олені, сани, сніг та велика шуба в Австралії Санті не потрібні. А все тому, що грудень на цьому материку є розпалом літа! Уявляєте собі: Різдво без снігу, спеку, тепле море та пісок? А от для австралійців це реальність.
У переддень свята австралійці прикрашають найбільший пляж, готують страви на грилі, морепродукти та свіжі овочі, наряджають пальми та інші дерева. Ввечері запалюють свічки та смолоскипи на пляжі, щоб таким чином показати дорогу Санті. А рано вранці, на Різдво, він зʼявляється і не на санях, а на дошці для серфінгу, у шортах, майці та неодмінно з бородою!

Німеччина: дарують пряникові будиночки

Ця традиція існує по усій Європі, проте саме Німеччина вважається її засновницею, брати Грим навіть відобразили цю смачну традицію у казці «Гензель та Гретель». Напередодні Різдва на ярмарках купують спеціальні набори для готових імбирних будиночків, а вправні господині самі випікають їх, за власним «дизайном». Зазвичай, зліплюють їх усією родиною та ставлять на стіл у Святвечір. Пряникові будиночки тут дуже розповсюджений атрибут Різдва. Наприклад, у місті Бремен проводять навіть жартівливий чемпіонат, де визначають найгарніший будиночок Німеччини. Потім усі створені смаколики віддають бідним. 
У день Різдва пряникові будиночки з задоволенням їдять з чаєм, глінтвейном, еґноґґом чи іншими напоями. Рештки ніколи не викидають: віддають пташкам або ж пригощають гномів, у яких вірять на півночі та заході країни.

Джерело: www.einfachbacken.de

Данія: пригощають різдвяного ельфа

Період різдвяних свят у Данії називається Юл, починається він у День святого Миколая 6 грудня та закінчується напередодні Нового року. Увесь цей час данці ретельно прикрашають оселі, влаштовують ярмарки та вистави. Однак справжня магія починається, коли остання зірка Святвечора згасає на небі. Юлеманден (данський Санта) вже відвідав кожен будинок та залишив подарунки дітям та дорослим, тому й дзвін його санчат вже не чутно.

У темну годину перед сходом Сонця в оселю потрапляє різдвяний ельф (або гном) Ніссе. Він гуляє кімнатами, може перевісити кілька прикрас на ялинці та заховати якісь дрібнички від господарів. Однак на цьому бешкетник не зупиняється: він шукає рисовий пудінг, нугу або інші смаколики. Отримавши улюблені солодощі, ельф розпиляє чарівний пилок, що має принести господарям добробут, багатство та щастя. Але якщо його не пригостити, то подарунки можуть зникнути! А вже вдень Різдва данці влаштовують пишні обіди та ходять в гості.

Канада: батьківщина Таємного Санти

Канада, завдяки своїй мультикультурності, зберегла безліч різдвяних традицій. Французька частина країни головне свято влаштовує у Святвечір, а день Різдва проводять у сімейному колі. А от англійська частина ввечері 24 грудня відвідує богослужіння, а потім — скромну сімейну вечерю. А от на ранок Різдва усі обмінюються подарунками, ходять в гості та влаштовують пишні вечері. 
Цікава й ще одна традиція — «таємний Санта», який спочатку мав назву «скромний». Це колективна акція, коли група благодійників обирала бідні родини та надсилала їм подарунки, залишаючись анонімними. Згодом традиція розповсюдилась і як смішний спосіб обміну подарунками серед колег, учнів та друзів, ставши «таємним Сантою».

Джерело: LOOKFANTASTIC

Іспанія: святкує Різдво місяць

Іспанці до святкування Різдва підійшли дуже ґрунтовно. Усе починається з місяця Святого Миколая 6 грудня, а потім по усій країні відкриваються різдвяні ярмарки, базари та вистави. На Святвечір на стіл ставлять мигдалеву нугу туррон, марципани, коржі з пудри, солодкі апельсини та інші смаколики. 
А от подарунки дітям та дорослим дарують 6 січня, в День Трьох Царів. У великих містах влаштовують навіть парад, який очолюють три мудреці та роздають дітям подарунки. Також іспанці вірять, що мудреці (Волхви) прибувають на верблюдах, тому залишають для них воду та частування. Подарунки ж зазвичай, складають у черевики, а неслухняні діти можуть отримати «вугілля з цукру», яке можна зʼїсти.

Італія: не зачиняє двері

Італія — це країна з дуже щирими та відкритими людьми, але на Різдво італійці також не зачиняють й свої домівки! Все тому, що в ніч Різдва очікують добру фею Бефану, яка є посланцем від Санти. Хоча в деяких регіонах Бефану вважають лихою та спалюють ляльку на головних площах у День усіх святих, все ж більшість італійців знають її, як покровительку різдвяного дива. 
Бефана прилітає на мітлі в ніч Різдва, а далі відкриває замки власним ключем. Щоб полегшити їй завдання, італійці тому й не зачиняють двері. Вона проходить до каміна, де залишає подарунки у панчохах й неслухняним дітям кладе вугілля. Потім Бефана зникає через димохід. Дорослі господарі вірять: якщо Бефану пригостити вином та фруктами, вона може ще й підмести за собою сліди. У день Різдва дорослі обовʼязково проголошують тост на честь феї.

Ірландія: починають вечерю з содового хліба

Ірландці святкують Різдво декілька днів поспіль. 24 грудня відвідують церкву, а потім влаштовують тиху вечерю на честь народження Христа, на Різдво дарують подарунки та розставляють свічки, що символізують світло Святої Сімʼї та допомогу усім заблукалим мандрівникам. Діти влаштовують ліжко для святого Миколая, очікуючи його в гості в ніч на Різдво, вішають шкарпетки та наволочки для подарунків.

В день Різдва ірландці збираються за святковим столом, який буквально гнеться від кількості страв. Проте починають обід з содового хліба: гіркий та глевкий, він є традицією та нагадуванням ірландцям про страшний голод у 19 столітті. Тоді селяни мали платити величезні податки на землю, тому залишалися майже без грошей та врожаю (дуже нагадує історію нашого Голодомору). Хліб пекли з усього, що було доступним, тому содова хлібина й символізує голод. 

26 грудня Ірландія святкує день Святого Стівена, коли проходять паради та фестивалі, а 6 січня — Маленьке Різдво, що означає завершення 12 днів Різдва. Цікаво, що протягом 12 днів ірландці відвідують церковні служіння справно. До речі, в ірландців також є традиція колядувати: у день Святого Стівена по оселях ходять хлопчики-кропивники, які збирають гроші на подарунки для бідних.

Мексика: безліч яскравих традицій

Мексика одна з найяскравіших країн світу, чого лише коштують чисельні маскаради та паради, які влаштовуються там! Різдво також вражає барвистістю та традиційними обрядами. Головним елементом є «Посада», період, що проходить з 16 по 24 грудня — вшанування Марії та Йосипа, що шукали притулку. Люди на честь цієї події блукають вулицями, влаштовують вечірки, а господарі не можуть відмовити в їжі «випадковим» гостям. Також мексиканці влаштовують вертеп, де головними персонажами є Марія та Йосип, що благословляють усіх подорожніх. Святкування починається після обіду 25 грудня, збираючи за одним столом цілі вулиці, так закінчується девʼять ночей колядування та святкових обрядів.

28 грудня Мексика святкує Día de los Santos Inocentes (День Невинних Святих), коли можна клеїти дурня та жартувати, а 6 січня — День Трьох Царів, коли дарують подарунки. А от Санта Клауса не чекають — замість нього дарують квітку пуансетію, що є символом Вифлеємської зірки. До речі, вже на Різдво люди вирішують, хто буде приймати гостей на свято Día de la Candelaria. Для цього випікають rosca de reyes — королівський кекс, в який ховають фігурку Божественної Дитини. Кому вона дістанеться, той і має в лютому збирати гостей. 

Норвегія: ховають мітла

Різдво у Норвегії схоже на данське: там також пригощають ельфа Ніссе. Однак скандинавські дітки вірять, що подарунки приносив навіть не ельф, а різдвяний козел.

Всі знають, що на Різдво Ніссе приносять дітям подарунки, але згадує хтось тепер про різдвяного цапа? Але ж колись він був улюбленим другом дітей і приходив до них у святвечір. Він ходив на карачках в шубі з довгим хутром, у нього була довга борода і роги, зроблені з дерев'яних ложок, — писав Цакаріас Топеліус. 

Звідки пішов різдвяний козел, достеменно невідомо, однак люди вірять, що ближче до Різдва козел спускається з високих гір та все ближче й ближче підходить до людського житла. За кілька днів до Різдва він вже заглядає в вікна й уважно спостерігає за поведінкою дорослих і дітей і приготуваннями до великого свята. І передає Юлемандену, чи заслуговують дітки на подарунки.
А ще цікаво, що жителі Норвегії вірять, що у Різдво в небі снують відьми та інші злі духи, для яких мітла
– найкомфортніший засіб пересування.

Швеція: Різдво триває місяць

Різдво у Швеції триває місяць: з 13 грудня по 13 січня. Подарунки, до речі, приносить різдвяний гном, який, за віруваннями, живе у кожному шведському будинку. А на батьківщині Карлсона, у портовому місті Евле, що знаходиться у 150 км на північ від Стокгольма, існує цікава традиція. Там на Різдво споруджують соломʼяного козла висотою 13 метрів на центральній площі.

Спалюють його щороку, і між поліцією та добровольцями, які його охороняють, та місцевими шукачами пригод, котрі намагаються спалити чудовисько, ведеться постійна гра. За цей період мешканцям досить часто вдавалося приспати пильність поліції та спалити козла. Інколи підпалювачі використовували навіть ракетниці. Поліція рідко ловить «жартівників».

Джерело: gurt.org.ua

Період новорічних свят триває, саме час готуватися до Нового року, а з яскравими різдвяними листівками від Всеосвіти це буде набагато цікавіше!