17 листопада 2023 о 14:30
5 0

Рухома сила планети: як студенти влаштовують Революції, борються за волю та ведуть увесь світ вперед

17 листопада в Україні відзначається День студента! Сподіваємось, ви сьогодні привітали молодь зі святом, а ми поки розкажемо вам цікаві факти про цей день та про те, чому українські студенти справжня гордість та майбутнє країни.

На відміну від багатьох інших свят, День студента зʼявився через трагедію. Проте, це не завадило йому стати одним з найпопулярніших серед молоді, а разом з Україною цей день відзначають в усьому світі.

Як трагедія стала символом свободи

28 жовтня 1939 року студенти та викладачі окупованої Чехословаччини вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення Чехословацької держави. Нацисти демонстрацію жорстоко розігнали, під час цих подій було поранено студента медичного факультету Яна Оплетала. 15 листопада хлопця поховали, а його похорон переріс у відкриту акцію протесту. Десятки студентів було заарештовано. Вранці 17 листопада нацисти вирішили остаточно ліквідувати осередок протестів, оточили студентські гуртожитки та заарештували 1200 осіб. Багатьох з них відправили до концтабору Заксенхаузен, не всі повернулися додому. Ще 9 осіб було страчено, серед яких студенти та викладачі Празького університету. 
1941 року памʼять про студентів вирішили вшанувати, оголосивши 17 листопада Міжнародним днем студента і вперше провели його у 1946 році під час Всесвітнього конгресу студентів.

Меморіал на честь загиблих студентів

Україна отримала День студента лише через 50 років

Радянський союз не був би самим собою, якби більшовики не вирішили знову піти проти всіх. Міжнародний день студентів комуняки не визнали, навʼязавши усім республікам лише один День студента - 25 січня. Цю дату обрали через «дуже визначний привід» — заснування Московського університету у 1755 році. І дарма, що українські університети мають більш давню та визначну історію, а для деяких республік срср московський університет — взагалі незнайома річ.

Україна отримала справжній День студента лише у 1999 році, коли 16 липня його ухвалив президент Леонід Кучма.

Як День студента допоміг звільнити Європу від радянської окупації

Можна подумати, що 17 листопада у срср не святкували навмисне, щоб не заохочувати молодь до бунтів та акцій протесту. Однак у Європі довго стримувати молодь не вийшло. У 1989 студенти Чехословаччини знову вийшли на мітинг, офіційно отримавши дозвіл на святкування 50-річчя дати. Завершувався він мирною акцією памʼяті, на яку зібралося близько 15 тисяч людей. Однак у комуняк були інші плани: як тільки настали сутінки, усіх учасників демонстрації жорстоко побили та розігнали акцію. Однак, на цей раз мову сили перемогла хитрість: на місці побиття залишився лежати чоловік, якого прийняли за студента (насправді це був таємний агент). Новина про те, що через жорстокість поліції загинув студент, викликала загальнонаціональний страйк, а потім почалася Оксамитова революція. Це запустило ланцюгову реакцію — революції, одна за однією, розпочиналися у кожній країні, що більше півстоліття знаходилася під гнітом більшовиків.

Крути, вас не забути

Українським студентам довелося здобувати незалежність і вогнем, і мечем. У січні 1918 року 130 студентів Київського університету ім. Шевченка та Українського народного університету відгукнулися на заклик боротьби з більшовицькою навалою. Так було створено Студентський курень Січових Стрільців після звернення «До українського студентства»:

Сміливо ж, дорогі товариші, довбаймо нашу скелю і йдімо віддати, може, останню послугу тій великій будові, яку ми ж самі будували — Українській державі! Записуйтесь до «Куреня Січових Стрільців», який формується зі студентів Університету св. Володимира та Українського Народного Університету, звідки, мабуть, ми будемо розподілені серед декотрих українських військових частин, для піднесення культурно-національної свідомості та відваги… — йдеться у заклику.

В історію України назавжди вписані імена 27 студентів, яких більшовики катували, немов звірі, а потім розстріляли й три дні не дозволяли місцевим ховати їхні тіла.

Кадр з фільму "Крути 1918"

Українські студенти творили революції

На долю українських студентів за 32 роки Незалежності випало немало випробувань. У 1990 саме студенти стали рухомою силою першого всеукраїнського протесту проти радянської влади та за волю України. Протест став передумовою виходу України з срср та Незалежності. 
У 2004 році спалахнула Помаранчева революція проти фальсифікації результатів виборів. Немаловажну роль у ній грали студентські організації «Пора», «Чиста Україна», «Студентська хвиля» та «Спротив».

Джерело: Смолоскип

У молодих людей розвинутіше почуття справедливості. У такому віці ми значно більше пропускаємо через себе і схильні до радикальніших кроків. Крім того, молодь, об'єднуючись, швидше може виступити з певною позицією і досягнути мети, яку насправді підтримує більша частина суспільства, але доносити її не готова, — зазначив Дмитро Романюк, очевидець та учасник тих подій.

Революцію Гідності також розбурхали студенти — саме активна молодь почала збиратися ще у середині листопада 2013 року на Майдані, виступаючи проти зближення з росією. 1 грудня побиття студентів беркутівцями стало поштовхом до всеукраїнських страйків та Революції Гідності за свободу, яку сьогодні ми відстоюємо зі зброєю в руках.

Джерело: Єфрем Лукацький

Дотепні факти про студентів

  • У Гарварді є міст Олівера Смута, довжина якого становить «364,4 та одне вухо». Ця міра довжина зʼявилася від прізвища студента Олівера Смута, яким буквально вимірювали міст у 1958 році. Студента 170 см зростом переміщували по дорожньому полотну, робили позначки, які потрібні були для реконструкції моста. 
    Цікаво, що сам Смут працював у Палаті Мір та Вагів, ставши керівником ISO, Міжнародної організації стандартів.

  • У деяких країнах світу місцеві виші дотримуються традиції «первісного крику». Студентам не забороняється виходити на вулицю та голосно репетувати впродовж 5-10 хвилин. Вважається, що так можна позбутися психологічного та емоційного напруження під час сесії.

  • У Фінляндії в День студента влаштовують ярмарок, де можна розплатитися лише по бартеру. Цікавим був випадок, коли на такий захід студент приніс старовинну фінську монету і скупив майже усі товари.

Українські студенти сьогодні стоять на роздоріжжі, адже система освіти на порозі реформ. Про те, як зміниться навчання у закладах вищої освіти, ми розповіли у нашому матеріалі. А від себе кожному українському студентові бажаємо бути доброчесним, лупати скалу та йти за покликом серця!