Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Розвиток слухового сприймання як фундаментальної навички в процесі активізації мовлення у дітей з ООП раннього віку
»
Взяти участь Всі події
8 листопада 2023 о 14:00
11 0

Один тест — одне дерево: чому систему шкільних тестів варто назавжди перевести в електронну форму

Електронне навчання та тести — це така ж сама система paperless, як і електронний офіс. Розбираємось, чому за електронними тестами майбутнє та як зберегти довкілля для нащадків.

«У майбутньому не буде паперу» — сказала Грета Тунберг у 2020 році. Перехід на електронний документообіг, а також освіту, важливий для збереження нашої планети. Сьогодні в топі не лише електронні книжки та підручники — у paperless формат переводять також систему тестування. Чи справді електронні тести є найкращою альтернативою для збереження легенів нашої Землі?

Звідки бере корені ініціатива paperless? 

Як гадаєте, коли прогресивна частина людства вирішила поступово відмовлятися від паперової роботи? Понад 60% респондентів відповідали на це питання в опитуванні Tne New York Times, називаючи вже XXI століття. Однак насправді ця ініціатива зʼявилася набагато раніше. 

Автор культової антиутопії «Прекрасний новий світ» Хакслі описував світ майбутнього, у якому немає місця паперовим книжкам, величезним стосам довідок або різноманітних документів. Роман, написаний у 1930-х роках, одним з перших не просто зазирнув у майбутнє, а склав його докладний портрет. У 1975 про відмову від паперових документів замислилися у статті Business Week, де дали ранній прогноз безпаперового офісу. У 1978 примітивний варіант бази даних, що дозволяла скоротити обсяги паперових документів, продали у компанії Micronet. 

У світ навчання безпаперова ініціатива вперше просочилася у 1988 році — коли бази даних почали масово вводити в університетах, коледжах та вищих школах США. Процес йшов повільніше, ніж у бізнесі, адже в бюджетних освітніх установах бракувало фахівців та інфраструктури для забезпечення швидкого переходу. Однак справа, хоч повільно, але просувалася. 

Як COVID-19 вплинув на розвиток електронного навчання в Україні? 

В Україні електронне навчання почали запроваджувати лише з початком ери стабільного Інтернету — у 2010-х роках. Спочатку це були розрізненні ініціативи: створення інтерактивних класів з електронною дошкою, моніторами та екранами, перехід на електронний документообіг. У 2015 у Міносвіти вперше замислилися про введення електронних журналів та щоденників, однак попри дослідження, втілити це вдалося лише у деяких навчальних закладах у приватному порядку. 

Усе змінилося у 2020 році, коли в Україну прийшов коронавірус: школи, технікуми та ВНЗ зачинилися на карантин, процес очного навчання було зірвано. У терміновому порядку заклади освіти запроваджували системи дистанційного навчання. Виявилося, є сучасні електронні аналоги, а саме: надійні тестові системи, електронні уроки, електронні журнали і навіть електронні підручники. Зауважимо, що сьогодні доступно безліч альтернативних електронних освітніх платформ від українських та закордонних розробників.

Як почалася ера електронного тестування в Україні

2008 рік став епохальним для української освіти. Саме тоді Зовнішнє Незалежне Оцінювання стає обовʼязковим для усіх абітурієнтів. За кілька років створюється спеціальна платформа УЦОЯО, де в онлайн-режимі можна було подати заявки на вступ чи перевірити результати тестування. Проте, платформа працює зі збоями, а самі тести діти пишуть в офлайн-режимі, на папері. Тобто, ситуація кардинально не змінюється: сертифікат ЗНО, сам тест, конверт з результатами вступу діти отримують на руки. 

Прогрес у цій сфері настає попри війну. Через бойові дії, окупацію, масовий відʼїзд за кордон школярів, система ЗНО стає застарілою, адже не може впоратися з навантаженням. У 2022 Міносвіти в терміновому порядку вирішують: абітурієнти можуть використати або сертифікати минулих років, або пройти мультидисциплінарний тест. Також мотиваційні листи, фахові іспити, співбесіди та подання документів відбуваються онлайн. 

У 2022 році абітурієнти вперше складають НМТ — Національний мультипредметний тест, до якого входить чотири предмети. Три з них обовʼязкові: українська мова, історія України та математика. А от четверту дисципліну учень обирає самостійно. Цей тест є повністю електронним. 

Електронні тести у школах України: у чому плюси

Після початку війни дистанційне навчання для дітей, які виїхали за кордон, організували за допомогою Всеукраїнської школи онлайн.

Таким чином, українські школи частково перейшли на paperless формат. І тут є ще три плюси, окрім зберігання довкілля: 

  • Швидкість та економія. Електронні тести/уроки/журнали заощаджують час вчителя та гроші школи (і батьків), адже не потребують видруків багатьох екземплярів.

  • Рівні умови проходження. Електронний тест/урок можна проходити не залежно від місця знаходження. Навіть знаходячись на відпочинку учень може повторити теми уроків та тренувальних тестувань.

  • Зручність. Ви швидко отримуєте результат і у своєму телефоні і так само швидко можете внести корективи та зауваження до відповідей учнів.

  • Конфіденційність. Електронні тести показують оцінку лише власнику та вчителю, прибираючи зайву можливість «підгледіти» чужий бал. 

Приклад створеного тестування на Всеосвіті з 15-ма типами запитань в стандартному режимі проходження тестування:

Пройти тест: pno630

Офлайн-навчання повертає паперові тести: чому це погано? 

З вересня 2023 року у більшості шкіл України знову ввели очне навчання. Разом з поверненням до класів дітей, багато вчителів вирішили повернути й паперову форму оцінювання. Попри електронні варіанти, вчителі видруковують матеріали самостійно, що зазвичай відбувається за власний кошт.

Чому це небезпечно? Витрати паперу у світі збільшилися на 25%, попри усю боротьбу за екологію. За даними Конфедерації європейських виробників паперу CEPI, у середньому у світі щорічно виробляється 400 мільйонів тонн паперу і картону.

Окрім того, на виробництво паперу однієї тонни паперу витрачається 17 дерев, 26 тисяч літрів води, 4000 кВт електроенергії та 240 літрів палива. І це ми ще не згадали гази та відходи, які забруднюють повітря та воду. 

Електронний світ також має свої недоліки. Він вимагає зростання інфраструктури для зберігання даних — тобто, нових серверів та хмарних сховищ. А це — збільшення виробництва різних металів, а також — витрат електроенергії. 
Однак варто зауважити: електронні технології не вимагають перероблення відходів, що є ще одним фактором шкоди довкіллю. 

Ще один неочевидний плюс електронних тестів

Обираючи електронний світ, ми не перетворимо планету на Рай миттєво. Однак ми підемо шляхом найменшої шкоди та привчимо дітей берегти природу. Адже світ, який ми залишимо їм — перейде у спадок нашим нащадкам. 

Електронні тести/уроки/журнали також є більш зручними для багаторазового використання, навіть більш надійними, проте вимагають зосередженого вивчення обраної електронної системи для ефективного використання.

Всеосвіта не закликає відмовитися від паперових тестів/уроків/журналів, Всеосвіта наголошує, що інколи можна залучати електронні сервіси для більш ефективного змішаного чи дистанційного навчання.

Тому закликаємо говорити про природу, довкілля та екологію з дітьми, щоб якщо не ми, то вони прийшли у світ paperless. Світ починається з нас самих, а безпечне майбутнє ми створюємо власними руками.