26 жовтня 2023 о 15:30
49 0

День української писемності та мови: 5 порад, як підвищити грамотність дитини

До Дня української писемності та мови підготували 5 порад, як підвищити грамотність дитини та розповідаємо все, що відомо про це свято. 

День української писемності та мови відтепер святкується 27 жовтня. Найголовніша традиція цього дня — це Радіодиктант національної єдності. Обовʼязково не пропустіть цю подію, а ми поки розкажемо вам цікаві факти з історії свята та дамо кілька порад, як підвищити рівень грамотності української мови у дитини.

День української мови: цікаві факти 

Усі ми знаємо про Нестора Літописця — ченця Київо-Печерської Лаври. У 17 років юнак пішки прийшов до Лаври, щоб стати послушником, почав працювати у храмах та не цурався будь-якої роботи. Однак за кілька років стало зрозуміло, що улюбленою справою ченця стали книжки. 

У добу раннього Середньовіччя саме монастирі займалися розповсюдженням церковнослов'янської грамоти. Ченці власноруч переписували екземпляри рукописів, процес цей був довгий та трудомісткий. Нестор Літописець займався цією справою сумлінно, а згодом почав й сам писати. Так, з-під його пера вийшло писання житіє Бориса і Гліба, Феодосія Печерського. Однак найголовнішою його працею є «Повість минулих літ». 

Якою була доля повісті? Нестор писав її 20 років, охопивши в ній період від біблійних часів до XI століття. За цю важку працю після смерті у 1114 році Нестора Літописця канонізували. Однак, оригінал повісті зберегти не вдалося: до наших днів дожили лише декілька частин. До речі, день вшанування памʼяті Нестора Літописця випадає саме на 27 жовтня. Цього дня було й вирішено започаткувати святкування Дня української писемності та мови. 

«Повість минулих літ» проливає світло на українську писемність

Нестор Літописець, заради збору інформації, багато подорожував. Завдяки його подорожі у 1107 році до міста Володимир, сьогодні ми знаємо про Волинський літопис — давню історію Волині та Галичини. Цікаво й те, що літопис Нестора свідчить: на території України було декілька варіантів писемності. У Північному Причорноморʼї користувалися абеткою, схожою на грецьку та латину, а в східних регіонах — значками сарматів, які мали схожість з грузинською азбукою.

А от що таке глаголиця? Вона й досі немає аналогів у жодній абетці. Історики припускають, що глаголицю придумав слов'янським просвітником Кирилом Філософом, для запису богослужебних текстів. Вже після виникнення літер саме на честь Кирила і називають нову абетку старословʼянської (а пізніше й української) абетки. 

Кілька століть українська мова виборювала свою незалежність від російської експансії, а також — задля різниці з церковнословʼянською абеткою. Врешті решт, у 1798 році виходить перший твір українською мовою — це «Енеїда» Котляревського. А надалі її популяризацією щільно займається Тарас Шевченко. 


Глаголиця

Чому змінилася дата свята? Раніше День української писемності ми святкували 9 листопада — у день памʼяті Нестора Літописця, за церковним календарем московської церкви. Однак у 2023 році було вирішено перевести усі свята на календар Православної української церкви, яка дотримується канонічних дат. Так свято почали відзначати на два тижні раніше — 27 жовтня. 

Радіодиктант національної єдності: як проходитиме у 2023 році

Традиційний Радіодиктант, який може написати будь-хто на знак вшанування української писемності, цьогоріч відбудеться 27 жовтня об 11:00 за Києвом. Слухати радіодиктант можна буде на таких платформах:

Ті, хто не встигне на 11 годину, зможуть до вечора написати радіодиктант по запису на YouTube.

Текст для радіодиктанту написала українська перекладачка і поетеса Катерина Калитко. Називається він «Дороги України». Читати диктант буде актор театру і кіно Олексій Гладковський.

Куди надсилати диктант та коли будуть результати

Писати текст радіодиктанту можна від руки на будь-якому аркуші паперу. Перед текстом вкажіть повне ПІБ. Потім надішліть лист з текстом поштою на адресу: Київ 1001, Хрещатик, 26 (гриф дати написання має бути не пізнішим за 29 жовтня), або сфотографуйте текст і відправте фото на електронну пошту rd@ukr.radio до 11: 00 30 жовтня.

У понеділок 30 жовтня об 11:00 за Києвом опублікують правильний текст радіодиктанту, за яким кожен зможе перевірити себе. Відразу після перевірки всіх робіт оголосять переможців — зазвичай це відбувається протягом 2 місяців.

Як підвищити грамотність дитини: 5 порад

Займатися з дитиною граматикою української мови потрібно вже після опановування написання усіх літер та на етапі формування речень. Вчені зʼясували, що формування рівня грамотності завершується до 4 класу, адже потім вже починається нарощування знань про мову. Саме тому час з 1 по 4 клас критичний для вивчення базової граматики. 

  • Пишіть диктанти. Саме ця вправа найкраща для запамʼятовування та оперування правилами. А щоб це не було нудно, обирайте цікаві та не дуже довгі тексти та вигадуйте власні правила цієї гри. Ще одне: не забувайте проводити роботу над помилками після диктанту. 

  • Читання вголос. Так зване аудіювання розвиває не тільки грамотність, але й відчуття мови «на слух». Читати потрібно правильно: розбиваючи слова на склади та виділяти інтонацією розділові знаки. Також пограйте у фонетичний розбір слів: разом розберіть слова на літери та звуки. 

  • Навчаємось та граємось! Напишіть слова, у яких дитина найчастіше робить помилки, на картки та розвісьте їх над письмовим столом. Також спеціально напишіть їх неправильно та попросіть дитину перевірити вашу грамотність. Такі ігри дуже захоплюють дітей. 

  • Взаємна перевірка. Дитина пише диктант — ви перевіряєте, а потім ви пишете, а ваш малюк стає вчителем.  Якщо дитина не може знайти ваші помилки, зробіть підказку: обговоріть кількість неправильно написаних слів або пропущених розділових знаків. За допомогою такої гри у школяра розвивається увага і пам’ять щодо слів, словосполучень і пунктуаційних правил.

  • Мотивація. Це правило першочергово потрібно у родинах, де на українську мову вирішили перейти відносно недавно. Дорослі розуміють, для чого це потрібно, а от дитину привчити не так важко. Тому варто розробити систему нагород за грамотність та пояснити, чому ви перейшли на українську та за що потрібно цінувати рідну мову. 

Зазвичай наприкінці статті ми радимо почитати щось з наших матеріалів або ж подивитися вебінар чи урок. Однак головна мета нашого порталу — це освіта українців, а українська мова грає тут фундаментальну роль. Тому ми запрошуємо вас відвідати нашу бібліотеку, де зібрані безліч уроків, презентацій, підручників та методичних матеріалів про українську мову, яку ми так любимо.