Щорічно в Україні у першу неділю жовтня відзначається День працівників освіти – цього року він припадає на 3 жовтня. У переддень свята й у батьків, й у самих педагогів виникає запитання: а чи дійсно обов’язковим «атрибутом» урочистостей є подарунки?
Дослідження цього питання почалось з банального посту у фейсбуці. Одна матуся поцікавилась у вчительській спільноті: «Доброго дня! Підкажіть, що можна подарувати вчительці на професійне свято?». Коментатори здебільшого жартували: «Заспокійливе. Або сертифікат про вакцинацію». Чи то люди соромились публічно висловлювати свою думку, чи саме розуміння того, що допис побачать рідні, близькі, колеги та батьки учнів – проте щось не давало можливості бути по-справжньому відвертими та щирими.
Я працюю вчителькою початкових класів, маю власну сторінку в інстаграмі, де систематично проводжу опитування, щоб дізнатись думку батьків та колег з якоїсь конкретної теми. І тема про подарунки на День вчителя не стала виключенням, ба більше, вона викликала активне обговорення серед користувачів.
Вчителі
96% вчителів відповіли, що їм приємно отримувати подарунки, але 67% зізнались, що отримують їх рідко.
Між двома варіантами подарунків – емоційним, у вигляді великого букета гарних квітів, повітряних кульок, вірша або навіть учнівського флешмобу під вікнами кабінету та матеріальним, – більшість (63%) обрали перший варіант.
Це свідчить про те, що вчителі прагнуть до емоційно-яскравого наповнення свого життя та цінують приємні емоції. Втомлені від щоденних справ, педагоги мріють відчути захоплення, радість, хочуть розуміти, що вони важливі для кожного учня. У підсумку випливає, що День вчителя – це зовсім не про матеріальні речі.
У школах функціонують батьківські комітети, які беруть на себе багато поточних справ класу (здебільшого тих, що не стосуються освітнього процесу). Часом батьки прямо запитують вчителів про те, що б вони хотіли отримати на свято.
42% педагогів вважають, що це правильно, адже часом не вистачає звичайнісіньких речей у кабінет: лотка для паперу, картриджів, полички тощо. Натомість 58% вчителів голосують за сюрприз, мовляв, якщо є бажання зробити щось приємне, то це має бути неочікувана річ, а не товар, придбаний на замовлення.
Батьки
9% батьків зізнались, що їх обурює необхідність здавати кошти на подарунки вчителям, вихователям та викладачам на професійні свята. 14% опитаних дарують презент вчителю, бо вважають, що його відсутність негативно вплине на ставлення до дитини. Хоча педагоги постійно спростовують цю думку!
94% родин від щирого серця готують подарунок. При цьому батьки зазначають, що діти також із задоволенням долучаються: вчать вірші або купують цукерки вчителям, яких обожнюють.
Антирейтинг очолили блокноти, ручки та чашки. Вчителі зізнаються: отримують їх так багато, що частину предметів просто нереально використати. Серед недоречних презентів – харчові продукти (шоколад, фруктові набори, букети з цукерок), адже це справа особистого смаку, й що подобається одній людині, не завжди викликає захват в іншої. Неприємними подарунками виявились речі, необхідні для роботи – наприклад, папір для друку.
За словами педагогів, вони мріють про те, щоб у цей святковий день їх сприймали як звичайних жінок\чоловіків. Зрештою, краще отримати один гарний букет квітів від класу, ніж багато й у результаті не мати жодного, який би хотілося взяти додому.
Серед таємних матеріальних бажань вчителів – орхідея, великий вазон, електрочайник, цукерки з кавою, ваза для квітів, годинник, квиток на концерт чи у театр, сертифікат у магазин тощо.
Однак більшість хотіли б просто відчувати повагу й розуміння від батьків, дітей та суспільства в цілому.
90% респондентів зазначили, що інформація, яку вони отримали, дійсно корисна, 69% були вражені результатами опитування, а 75% зізнались, що скористаються цими знаннями в житті.
Дорогі батьки та діти! Бажаю вам мати найкращих у світі педагогів, а вам, вчителі, – найталановитіших учнів! Нехай кожен день буде для всіх святом!
Вас також можуть зацікавити такі матеріали: Чи є користь від написання шпаргалок?