Сьогодні о 14:00
онлайн-конференція:
«
Інноваційні освітні технології та методи навчання: практика реалізації в сучасних реаліях
»
Взяти участь Всі події
1 лютого 2024 о 18:20
4 0

Як наживаються на відбудові шкіл — кошториси на третину мільярда та завищені ціни на матеріали

Завищити ціну матеріалів в кошторисі, дорого порахувати вартість будівництва — це ще не всі хитрощі, яких припускаються підрядники у тендерах на відбудову закладів освіти. Зібрали декілька красномовних прикладів в одному матеріалі.

З початком повномасштабного вторгнення ворог завдає ударів по українських закладах освіти. Понад 3000 з них зазнали бомбардувань або були зруйновані вщент. На ремонт та відновлення освітніх просторів спрямовують грантові та спонсорські кошти, а також — гроші з місцевих бюджетів. Однак у деяких випадках кошториси на відбудову навчального закладу виявляються завищеними, через що за ремонтні роботи йде дуже суттєва переплата.

Одну з таких «схем» журналісти видання «Люк» виявили на відбудові зруйнованого росіянами ліцею у селищі Слатине під Харковом. Детальніше про це, а також про інші випадки «заробляння» на реконструкції навчальних закладів, читайте у матеріалі.

Переплата за реконструкцію ліцею в Слатине сягає мільйони гривень

Єдиний ліцей у селищі Слатине був зруйнований під час російської окупації, яка тривала з березня до вересня 2022 року. Після визволення Дергачівської громади ліцей став у чергу на реконструкцію, не зважаючи на те, що близькість кордону з рф та постійні обстріли ще довго не дадуть розпочати офлайн навчання у селищі. Минуло понад рік після визволення Слатиного, коли у грудні 2023 було нарешті оголошено тендер на проведення аварійно-ремонтних робіт у ліцеї.

Єдиним учасником тендеру, який провела Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області, був консорціум «Білдінг Груп», який запропонував виконати роботи за 355 млн гривень. 22 січня 2024 року компанія виграла тендер.

За кілька днів тендером зацікавились розслідувачі Харківського антикорупційного центру, що встановили: ціни на будівельні матеріали в кошторисі завищені, а переплата за реконструкцію сягне кількох мільйонів гривень.

Які ж переплати зафіксували у ХАЦ:

  • Фарба Ceresit IN57, ціна якої за кошторисом склала 301 грн/літр, хоча на ринку вона коштує 190 грн. Також інша фарба Ceresit IN56 в розрахунку прописана по 450 грн за літр, хоча ціна на сайті виробника 321 грн за літр.

  • Також самовирівнювальну суміш Ceresit CN 69 рахували по 22,88 грн/кг, хоча гуртова ціна суміші  15,2 гривні. Лише за цю позицію можна переплатити понад 1,3 млн гривень.

  • Бетон В 25 (М 350) порахували по 5110 гривень без ПДВ та доставки, хоча харківський виробник відпускає такий бетон по 3300 гривень за кубічний метр. Зважаючи на обсяг закупки, переплата становитиме кілька мільйонів гривень.

  • Ігровий комплекс «Палац принцеси» прописали за 400 000 гривень, хоча в мережі можна знайти варіанти удвічі дешевші

Окрім того, планують посадити саджанці спіреї японської, на які витратять 170 тисяч гривень, а вартість одного з них — 360 грн. При цьому, комунальники через систему Prozorro купують саджанці по 120 гривень за один. Йдеться не лише про ціну: наскільки обґрунтованим є саджання дерев у ліцеї, що знаходиться під постійними обстрілами?

І це далеко не всі приклади. Тим більше, у кошторисі є позиції на десятки мільйонів гривень, які неможливо перевірити без додаткових даних, — додали в ХАЦ.

За гуртовими цінами саджанці можна знайти навіть по 65 грн за один

Що говорять у місцевій владі та замовники тендеру

У Харківській обласній військовій адміністрації заявили, що тендер перенесли на 2025 рік, але першою причиною цьому стала безпекова ситуація та неможливість офлайн-навчання у закладі. Однак перерахунок кошторису реконструкції ХОВА також замовила.
На скандал відреагував й голова ХОВА Олег Синєгубов, який зазначив, що рішення про початок робіт прийматимуть у Службі відновлення.

Це не тендер ХОВА, його проводила Служба з відновлення. ХОВА подає перспективні об’єкти. У нас 47 000 об’єктів зруйнованих або пошкоджених. Звичайно, що ми комунікуємо з тією чи іншою службою, установою щодо пріоритетності відновлення. На початку, коли проводився цей тендер, в умовах, якщо я не помиляюся, початком робіт був 2025 рік. Надалі це оперативна робота Агенції з відновлення, чи вони його скасують, чи відіграють тендер і будуть чекати 2025 року, — повідомив Синєгубов, пишуть в ХАЦ.

Ось так виглядає ліцей до реконструкції

Замовниками тендеру є Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області. Директор Андрій Алексєєв зауважив, що попри обстріли, безпекова ситуація у Слатиному дозволяє почати роботи, але зараз головним питанням є консервація будівлі ліцею. Щодо завищення кошторису, Алексєєв повідомив, що проєкт замовляли у Департаменті капітального будівництва ХОВА й вносити зміни у проєкт на етапі тендеру вони не можуть. Однак й договір за неринковими цінами не підпишуть.

На етапі підписання договору з підрядником ми вимагаємо, щоб він ставив у кошторис ринкові ціни, згідно з нашим моніторингом. Якщо вони відмовляються це робити – ми договір не підписуємо, — сказав Алексєєв.


Не тільки Слатине: в іншому ліцеї на Харківщині фіксують мільйонну переплату за ремонт

У Балаклії, що на Харківщині, планують провести ремонт, адже під час окупації та через обстріли будівля навчального закладу зазнала суттєвих руйнувань. Для цього відділ освіти міської ради у січні 2024 року спланував укласти угоду з підприємством «Будівельна компанія «Промтекс» (яка входить до консорціуму «Білдінг Груп»). Про це стало відомо з сайту Prozorro.

Згідно з угодою на 127 млн гривень, йдеться про капітальний ремонт основної будівлі школи, улаштування укриття та будівлі тиру. Однак розслідувачі ХАЦ й тут виявили суттєве завищення цін на матеріали та обладнання.

Деякі цифри з кошторису

Наприклад, металеві урни на 27 літрів планують купувати за 4285 гривень, хоча у мережі можна знайти такі ж самі по 850 гривень за штуку. Цементно-піщана суміш коштує 14 грн за кілограм, хоча у спеціалізованих магазинах можна знайти (і ми, до речі, знайшли) суміш за 5 гривень. Лише на цих позиціях переплата за угодою складе понад мільйон гривень.

Урни можна знайти за один клік у мережі

Проста арифметика: 28 поділяємо на 5, отримуємо 5,6 грн за кг.

Знову у договорі фігурують саджанці японської спіреї, на які виділять 300 тисяч гривень, сплативши 580 грн за один. Однак нагадаємо, що комунальники купують саджанці по 120 гривень за одиницю.

В Краматорську підрядники завищили на 20% ремонт школи

Школа №20 у місті Краматорськ зазнала значних ушкоджень після обстрілу в ніч на 24 квітня 2023 року. Після цього, у серпні 2023 міськрада оголосила тендер на капітальний ремонт школи, єдиним учасником якого стало ТОВ «Миком ЛТД» з сусіднього міста Дружківка, а 13 вересня було ухвалено угоду з цією компанією на 29,6 млн гривень.

Однак вже після підписання договору виявилося, що підрядник щонайменше на 20% завищив вартість необхідних для ремонту будматеріалів. Журналісти NGL.media зʼясували, що за металопластикові вікна міськрада переплатить 2,67 млн гривень. Енергозберігальна модель вікон у мережі «Епіцентр» коштувала менш ніж 4000 грн/м2, але у кошторисі була вказана вартість у 7080 грн/м2.

Загалом, на пʼяти позиціях з кошторису переплата міськради склала 4,37 млн гривень — це 15% від загальної вартості контракту та майже 20% будматеріалів.

У Тростянці підрядник не дав освітянам скасувати угоду з завищеним кошторисом

7 листопада 2023 року за результатами тендеру Тростянецька міська рада підписала договір з ТОВ «Делрей Констракшн» стосовно капітального ремонту закладу освіти вартістю 52,29 млн грн. Інформація про це міститься у системі Prozorro. Капітальний ремонт закладу загальної середньої освіти І-III ступенів закладу дошкільної освіти №5 мали виконати до 20 грудня.

У якому стані школа, невідомо, проте проєкт її відновлення виглядає так:

Джерело: Наші гроші

Однак вже на першому етапі реконструкції виявилося, що суми у відомості договору завищені. Так, за 5,39 млн гривень (12 678 грн/куб.м) було придбано утеплювач Rockwool Roofrock 30 E для покрівлі, хоча в інтернет-магазині він є по 599 грн/кв. м, тобто 5 990 грн/куб. м, що вдвічі дешевше.

Джерело: Наші гроші

Також по завищеній ціні рахували утеплювач товщиною 130 мм, який у кошторисі зазначили по 12 798 грн/куб. м. Однак журналісти знайшли, що під замовлення утеплювач пропонують по 1,166 — 1, 234 грн/кв. м, тобто 8 969—9 492 грн/куб. м. Це мінімум на третину дешевше від цін в тендері.

Джерело: Наші гроші

Вже на основі різниці в цінах на ці два матеріали, імовірна переплата за ремонт школи склала 2,17 млн гривень.

Після виявлення переплати, відділ освіти Тростянецької міськради вирішив розірвати угоду з підрядником «Делрей Констракшн». Так, у Prozorro зʼявився другий тендер на суму 50,87 млн грн. Однак тут компанія-підрядник подала скаргу до Антимонопольного комітету.

Комісія комітету визнала, що міськрада не довела правомірність скасування першого тендеру та захистила права підрядника, що завищив ціни в кошторисі.

Відділу освіти, що й був замовником ремонту, довелося поновити перший тендер, скасувати другий та підписати договір з «Делрей Констракшн», попри ситуацію з вартістю обладнання.

Раніше ми розповідали про неочікувану знахідку Мінфіну під час аудиту освітніх надходжень у 2023 році. Виявилося, що у місцевих громадах «загубилося» 3 млрд гривень субвенцій.

Джерела, використані у статті: lyuk.media, nashigroshi.org, https://ngl.media/