Постанова №2067-ХХ1, яку було затверджено Верховною Радою 28 січня 1992 року, відродила використання СИНЬО-ЖОВТОГО стяга як офіційного прапора нашої країни.
Цікаві факти про національний прапор:
В ході історії державний прапор багато разів змінював свої кольори, перш ніж отримав синьо-жовте забарвлення. Від князівських часів, козацької доби та до періоду утворення Центральної Ради відтінки змінювалися від червоного, малинового з золотими орнаментами аж до жовто-синього. Проте в 1918 році Михайло Грушевський, який тоді очолював Центральну Раду, затвердив прапор Української Народної Республіки з відомою нам сьогодні гамою синього та жовтого.
Князь Данило Галицький, засновуючи на честь свого сина місто Львів (перша згадка датується 1256 р.), подарував своїм підданим герб, на якому було намальовано золотого лева на синьому тлі.
З початком Першої світової війни 1914 – 1918 рр. на західноукраїнських землях було поширеним поєднання жовто-блакитних кольорів. Ці прапори супроводжували також відзначення 100-річного ювілею Великого Кобзаря.
Карпатська Україна 15 березня 1939 року одночасно із проголошенням незалежності визначила, що на державному прапорі “барва синя є горішня, а жовта є долішня”.
В часи радянської окупації дисиденти використовували синьо-жовте полотнище лише підпільно, бо його привселюдна демонстрація каралася в срср дворічним тюремним строком.
В перші роки незалежності нашої держави китайська художниця Мао Мао просила новообраного Президента України Леоніда Кравчука змінити порядок кольорів на українському прапорі. Мовляв, таке положення кольорів, за думкою мисткині, може викликати лихо та біду для народу.
У 2016 році прапор України встановлено на верхівці найвищого вулкана світу — Охос-дель-Саладо (гори Анди, висота цього стратовулкану в Південній Америці становить близько 6872 метрів).
Напередодні святкування Дня Прапора 23 серпня 2022 року в Києві було встановлено найбільший прапор України. Розмір полотнища становить рекордні 16х24 метри, а довжина флагштока — майже 90 метрів. Стяг майорить на території Меморіального комплексу «Національний музей історії України в Другій світовій війні», неподалік від «Батьківщини-матері».
У травні 2023 року український професійний альпініст і чинний чемпіон з льодолазання Валентин Сипавін вп’яте піднявся на Еверест з нашим стягом. Не зважаючи на потужні вітри, бурі, холод та велику кількість снігу український прапор знов замайорів на висоті 8848,86 метра.
Шлях до прийняття Верховною Радою України 28 січня 1992 року постанови «Про затвердження державним прапором України національного прапора» був складним, проте результат того вартий. Цим рішенням народні обранці офіційно затвердили прапор — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
«Синьо-жовтий стяг – це символ наших перемог»
Третій Президент України Віктор Ющенко під час своєї каденції затвердив чималий перелік документів, які підвищували та популяризували статус Державного Прапора серед українського народу. Так, наприклад, своїм Указом він заснував щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня о 9-й годині ранку по всій Україні. А у 2007 році він ініціював загальнонаціональний проєкт “Український прапор у кожну сім’ю”.
Прапор є одним з головних символів суверенної України. Його визнання визначається 20 ст. Конституції України. Але чи знаєте ви, що існує ще один державний документ, в якому чітко визначено відтінок нашого прапора? Згідно з ДСТУ 4512:2006 «Державний прапор України. Загальні технічні умови», відтворення кольорів прапора має бути наступним: синій колір має відповідати номеру 2935 С [HTML Hex #0057B8] стандартизованої системи підбору кольорів Pantone, а жовтий колір — це відтінок з кодом 012 С [HTML Hex #FBD400].
Важливість, цінність та життєдайність рідного прапора сьогодні знає кожен українець. Куди б по світу не закинула доля — наші громадяни завжди беруть його із собою на спортивні змагання, міжнародні зустрічі, офіційні заходи та культурні проєкти.
Також є велика кількість свідчень про те, як перебуваючи в окупації, люди ховали дорогоцінне полотнище якомога далі від лап рашистських окупантів. Весь світ облетіли кадри звільнення Херсону 11 листопада 2022 року, який перебував під московитською навалою вісім місяців. Тоді найперше, що зробили містяни, коли побачили колони ЗСУ, так це вийшли на вулиці міста з синьо-жовтими прапорами в руках. В Державному Прапорі закарбовано силу і звитягу, а також всю вікову мужність нашого народу.
Нехай кожен українець буде вільний на своїй землі, за нами перемога! Нагадуємо, що Всеосвіта долучається до фіксування мистецьких хронік ствердження української нації. Через творчість діти висловлюють свої емоції, а інколи це навіть є своєрідною медитацією. У воєнний час особливо важливо дати їм виплеснути все, що у них у серці, тож запрошуємо всіх охочих взяти участь у конкурсі «Війна очима дітей».
Користувач:
Бур'ян Олена Олександрівна