Конфлікт, який стався у київському ліцеї східних мов, набув нових подробиць: на звʼязок з журналістом Всеосвіти вийшла Зоя Карпенко, вчителька японської мови. Саме вона написала на Facebook пост про те, що директорка ліцею плюнула їй в обличчя. Ми розпитали детальніше про ситуацію.
З постів у соцмережах можна було зробити висновок, що конфлікт між директоркою ліцею Оксаною Проскурою та вчителькою японської мови Зоєю Карпенко триває десь з березня 2023 року. За словами вчительки, все почалося у 2015 році — з того моменту, коли Оксана Проскура прийшла на посаду директорки у ліцей. А от загострення спілкування сталося саме в березні 2023 року.
Після повернення з Японії (я возила дітей на місяць, там вони вчилися в японській школі та жили в сімʼях) це стало особливо агресивним. Мені одразу повідомили, що знімають класне керівництво (я була керівником 9-Г класу), зменшать навантаження з «вытекающими последствиями», лякала що буде щодня відвідувати мої уроки, — поділилася вчителька.
Зоя Карпенко розповіла, що директорка 29 червня 2023 оголосила, що ставить її на простій, проте сам наказ про простій надійшов вчительці на електронну пошту тільки 3 жовтня 2023 року «з липовим актом».
Джерело: https://newsdig.tbs.co.jp/articles/-/346796?display=1
Що таке «простій» в роботі? Згідно зі статтею №34 КЗпП України простій — це вимушене зупинення роботи працівника через відсутність організаційних чи технічних умов, невідворотною силою або іншими обставинами. Простіше кажучи, це зупинка роботи педагога та виплатою 2/3 від зарплати. Проте, точну суму встановлює саме керівник навчального закладу.
Зоя Карпенко стверджує: протягом першого навчального семестру її регулярно цькували. 27 грудня на педраді директорка нібито принижувала вчителя, через що Зоя Карпенко подала 28 грудня письмову заяву з проханням утримуватися від подібних вчинків. «Роковим» став день 2 січня 2024 року. Конфлікт, як вже повідомляла вчителька у своїх постах, міг виникнути через індивідуальний план роботи.
Я його переписувала та подавала на затвердження двічі — 22 та 26 грудня, але мені повертали: демонстративно з коментарями у робочому вайбері. Через це я вирішила просто щодня ходити на роботу, згідно зі своїм розкладом. Так і працювала 29.12, 01.01 та 02.01 — ці дні були дистанційними, але з дописом, що всі працюють згідно з погодженим графіком, який тільки мені й не погоджували, — зауважує Карпенко.
Повідомлення Оксани Проскури в робочій групі
Саме через це, за словами вчительки, й виникла суперечка, під час якої директорка плюнула їй в обличчя. Вчителька зробила аудіозапис інциденту на якому чутно сторонніх людей, ними, за словами вчительки були голова профспілки ліцею Петро Іванович Максименко та завуч Вікторія Станіславівна Довгань. Коли Зоя Карпенко викликала поліцію, свідки заявили, що «нічого не бачили».
Вікторія Станіславівна ДовганьПетро Іванович Максименко
Колеги дуже налякані (звісно, в кулуарах всі мене підтримують), — так пояснює можливу реакцію колег на інцидент сама Зоя Карпенко.
Також наша співрозмовниця зазначила, що після інциденту вона не брала лікарняний, а лише довідку з клініки, де брали мазок з ока.
В процесі спілкування ми також запитали у Зої Карпенко, чому вона згадала чиюсь «доньку» під час суперечки з директоркою. Пані Зоя пояснила, що директор «щороку на два тижні перед своїм днем народження йде у відпустку» та в останній день народження їздила в Англію, але у наданому аудіозаписі чутно, як ніби пані директорка говорить «... під час війни навіть державні свята відміняються».
Нагадуємо, Зоя Миколаївна Карпенко говорить, що має три вищі освіти, 35 років стажу у викладанні та двічі отримувала звання «Вчитель року».
Вперше постраждала вчителька звернулася до поліції ще 7 липня 2023 року, коли вимагала у директорки наказ про простій, який тривав з 6 липня до 21 серпня 2023 року (при цьому, як зазначає вчителька, її колеги працювали). 29 вересня вона подала позов до суду за скасування простою, але перше засідання відбудеться 12 березня 2024 року.
У серпні-вересні зверталася з заявами до Держпраці (двічі), до міністра освіти Оксена Лісового, до освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, до заступника управління освіти Святошинського району Олексія Сукеннікова — ніхто з них в діях директорки не вбачає порушення. При цьому знаючи, що ці справи тягнуться роками. На наступному тижні я планую подати позов про мобінг, — повідомляє Зоя Іллівна.
Звернення Зої Карпенко до освітнього омбудсмена Сергія Горбачова закінчилось «нічим» — відпискою про зʼясування усіх обставин ситуації та пропозицією звернутися до суду.
Ще під час приготування нашого першого матеріалу з цієї теми, ми звернулися за коментарями й до директорки ліцею східних мов Оксани Проскури. Вона відповіла нам лише за кілька днів:
Я б не тільки дала Вам коментар, я б запросила Вас до нашої гімназії. Але зараз, після публікації він є вже не актуальним. Наразі, ми з колективом оговтуємося від такої провокації та професійно працюємо. З повагою, — повідомила Оксана Проскура.
При підготовці вже цього матеріалу, ми вирішили знову звернутися за коментарем до Оксани Проскури та надали список запитань, проте пані Оксана обмежилася лише одним повідомленням та зауважила, що:
... У нас в колективі немає конфліктної ситуації: ні серед батьків, ні серед учнів, ні серед колег. Ми працюємо, але паралельно я відповідаю на численні запити, скарги, в гімназії проводяться службові розслідування. Я не потребую публічного захисту чи осуду. Давайте дочекаємося офіційного розслідування, — Оксана Проскура
Ми повторно додаємо скрін коментаря Володимира Онацького, де він називає когось «мерзотою» та зазначає, що «їй все повернеться». З даного коментаря ми зробили висновок, що освітній експерт Володимир Онацький називає «мерзотою» саме вчительку Зою Карпенко і що саме «їй все повернеться». Ми запитали у пана Володимира кого саме він називав «мерзотою», проте відповідь досі не отримали.
Люди, які поставили вподобайки коментарю Володимира Онацького про «мерзоту»
У минулому матеріалі ми помилково позначили пана Онацького як держслужбовця, на що він звернув увагу у своєму дописі на Фейсбуці. Нагадаємо, що Володимир Онацький зазначається у своєму Фейсбуці, як працівник Центру дитячої творчості Оболонського району м. Києва та освітній експерт з проведення інституційного аудиту в закладах ЗСО. Ми надіслали пану Онацькому запит на уточнення його актуальних посад.
Всеосвіта знайшла рішення районного суду м. Києва №759/1548/20, де вчителька зарубіжної літератури позивається до Київської гімназії східних мов № 1 з вимогою скасувати незаконний наказ про звільнення.
Суд задовольнив вимоги позивачки у частині скасування незаконного наказу про звільнення.
Користувач:
Гонтар Марина Олександрівна