Вчителька японської мови столичної Гімназії східних мов №1 Зоя Карпенко розповіла у соцмережах історію про «комунікацію» з директоркою закладу. За словами педагога, очільниця ліцею плюнула їй в обличчя, коли вони не змогли порозумітися через індивідуальний план дистанційної роботи учнів.
Вчителька японської мови та молодших класів столичної гімназії східних мов №1 Зоя Карпенко опублікувала аудіозапис розмови з директоркою, де можна почути, що вчитель скаржиться на незручний графік роботи. Вона повідомляє, що їй не дозволили під час канікул школярів працювати дистанційно, а коли Карпенко запропонувала змінити графік на зручніший, вийшов конфлікт.
Карпенко заявляє, що навіть на власний ювілей продовжувала отримувати дзвінки від директорки з розпорядженнями. Після цього директорка заявила, що державних вихідних в Україні немає та, після суперечки, у якій згадали дочку директорки (що нібито мешкає за кордоном), Оксана Проскура плюнула в обличчя вчительці.
Підтвердити чи спростувати аудіозапис неможливо, адже сторони конфлікту не охоче коментують ситуацію. Проте, сама вчителька японської мови додала довідку від окуліста про слину в оці.
Вчителька Зоя Карпенко стверджує, що просила про тимчасовий перехід на дистанційку ще наприкінці року, проте її прохання залишилося без відповіді. Вчитель Зоя Карпенко зазначає, що понад 35 років працює в школі та вже зверталася до районного управління освіти зі скаргою, проте там «не вважають проблемою» подію, що сталася:
22 грудня я подала на вимогу адміністрації індивідуальний план роботи на канікулах. Його демонстративно не погодили, мовляв, що 4 дні працювати на віддаленому робочому місці забагато. Через що змушена ходити до гімназії щодня, працювати офлайн. Але кожен день то приниження людської гідності та професійної репутації.
Про директорку Зоя Карпенко висловилася досить однозначно:
Хизуючись фоточками з впливовими людьми, тим самим демонструє свою «недоторканість», дозволяючи при цьому систематично перевищення службових повноважень. Поняття «босінг» і «мобінг» для мене вже стало жахливою реальністю, але сьогодні витівки директорки пробили дно!!!, — пише педагог.
Вже на етапі перших постів до педагогині прийшли з критичними коментарями на кшталт:
Однак на висвітленні одного інциденту Зоя Карпенко не зупинилася та у наступних постах у соцмережах розповіла й про інші порушення, які нібито мали місце під час її роботи в ліцеї. Так, за словами вчительки, 3 листопада 2023 року всупереч закону України «Про гарантії діяльності профспілок» директорка гімназії Оксана Проскура збирає розширене засідання профспілкового комітету гімназії. При цьому, директорка була просто членкинею профспілки, а не її головою (як правильно за регламентом).
Там вчительку залякували доганами з подальшим звільнення за ч. 3 ст. 40 КЗпП (систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку). Причиною стало наступне:
Під час «вікон» — неробочого часу, адже маю навантаження лише 13 годин очних уроків на тиждень, не завжди є потреба перебувати в приміщенні гімназії!!!! Вся промова була маніпулятивно завуальована під щиру турботу та техніку безпеки!!! Але життя показало, що перебування на робочому місці й в робочий час та ще в присутності голови профспілки й заступника директора може бути НЕБЕЗПЕЧНО. Наразі зараз проходжу курс лікування, — зауважує вчителька.
5 січня Зоя Карпенко написала, що директорка видалила її з усіх робочих груп Viber ще 2 січня о 19:45. 5 січня о 12:15 вона, за словами вчительки, «маніпулятивно використовуючи свою владу та повноваження», зібрала колектив, щоб спотворити інформацію та потім спростувати її:
Щоб приховати свої ганебні вчинки, вона почала вже фантазувати, що начебто я їй погрожувала і хотіла плеснути в обличчя, намагається мене представити як неадекватну особу, якій страшно довіряти дітей у новому навчальному семестрі!!!!! Отримуючи підтримку від колег, через що і дізналася про ці збори,… але бути присутньою на нараді мене було позбавлено можливості.
Далі Зоя Карпенко публікує відео, на якому видно збори та те, як вчителя не пускають. Проте, на кадрах не можна точно побачити облич осіб, що беруть участь у зборах та не чутно репліки, які вони дають у відповідь на намагання вчителя потрапити до приміщення бібліотеки.
6 січня на сторінці Зої Карпенко зʼявляється наразі останній пост на цю тематику, де вчителька повідомляє, що директорка освітнього закладу «поставила її на простій», однак не надала жодних актів чи наказів для ознайомлення, хоча сталося це ще влітку. Звернення до Святошинського районного суду про скасування цього наказу дало такий результат: відкрито провадження, а розгляд справи призначено на 12 березня 2024 року.
Але мова сьогодні про те, як у гімназії видаються та документуються службові документи. Оце так випадково, з телефонної розмови з директором чуєш про ДОГАНУ!!!! А щоб дізнатися згідно з чим або якого порушення я змушена звернутися з відповідною заявою і відправити її рекомендованим листом №0311510496766 (одночасно продублювала Viber секретаря). А чому все так?
Це питання, як і безліч інших, залишилося без відповіді.
А от директорка Гімназії східних мов Оксана Проскура вирішила не бути багатослівною. У пʼятницю, 5 січня, вона виклала короткий допис, у якому написала про неправдивість звинувачень:
Усі історії навколо мене неправдиві. Я точно знаю, хто це зробив, знаю, за що, але поки не знаю, навіщо.
Таким чином, директорка вирішила перевести дискусію у публічний простір на своїй сторінці без пояснень деталей залучившись підтримкою не менш публічних колег. Впадає в око велика підтримка директорки під цим дописом. Станом на 7 січня пост набрав вже 280 коментарів, серед тих, хто залишив свій відгук, є й відомі діячі освіти, психології та медійні особистості, які підтримують директорку, навіть не поглиблюючись у ситуацію. Наприклад, Наталя Підлісна, що є відомою психологинею та медіазіркою або ж Катерина Гольцберг, також відома психологиня.
Оксана Проскура є випускницею КНУ ім. Бориса Грінченка, свою роботу поєднує з викладанням на кафедрі управління. Викладає курс «Академічна дипломатія в закладі освіти», також вона є членом Колегії Міністерства освіти та науки України.
Однак повернемось до коментарів. Деякі люди з тих, що були на боці директорки, прийшли на сторінку Зої Карпенко. Так, під постами Зої Карпенко почали зʼявлятися гнівні коментарі:
Окрім того, дійшло також до оцінки професійних якостей вчителя та здібностей до викладання. Нижче скрін спілкування у коментарях з вчителькою. Цікаво, що профіль цієї людини закритий та зазначено, що він проживає у Лондоні.
Колись у моєї дитини Карпенко Зоя була класним керівником. Не можу сказати жодного доброго слова про цю вчительку. Зоя, вчителювання це не ваше. А з таким занудним характером ваше місце на стихійному базарі, — повідомив Kvestor Konstantinopolski.
Також є коментар іншої вчительки тієї ж гімназії Світлани Гарбарчук, яка просить видалити відео, де Зою Карпенко не впускають на збори через те, що на відео є її обличчя, хоча вона не давала себе знімати на камеру.
Ще одна викладачка звернула увагу, що інформація про доньку директорки є «брехнею»:
На критику Зоя Карпенко відповідає дуже ретельно, а ще наголошує в одному з коментарів, що має три вищі освіти, 35 років стажу у викладанні та двічі отримувала звання «Вчитель року».
Однак є й ті, хто підтримав викладача та вказують, що директорка постійно літає до дочки за кордон під час навчального процесу. Хоча до того казала, що у вчителів немає вихідних під час війни.
Також Зою Карпенко підтримують й інші викладачі:
Також помічають, що такі методики роботи вже не є новим для директорки:
А от цікава ситуація, яку помітили ми під час пошуків та читання коментарів під дописом директорки Оксани Проскури. Володимир Онацький, освітній експерт, держслужбовець (помилкове твердження) та колишній радник Освіта.ua (перший скрін) називає вчительку Зою Карпенко «мерзотою». Серед лайків під його коментарем й лайк пані директорки, саме Оксани Проскури (другий скрін).
Що саме стало причиною конфлікту, чи дійсно керівниця плюнула підлеглій в обличчя — поки невідомо. Всеосвіта звернулася за коментарями й до Зої Карпенко, й до Оксани Проскури, проте поки обидві педагогині не вийшли на звʼязок. Також жодних коментарів від офіційних осіб: чиновників департаменту освіти КМДА або Святошинської РДА, освітнього омбудсмена чи навіть працівників Міносвіти.