В Міністерстві освіти та науки України планують змінити розмір стипендії для студентів, а також кількість тих, хто навчається на держзамовленні. Окрім того, нагальним питанням є й навчання дітей українських захисників.
Заступник Міністра освітнього відомства Михайло Винницький назвав популізмом виплату 1700 гривень та 2000 з 2024-го для громадян, які вчаться у вишах.
За словами заступника Оксена Лісового студенти не живуть на ці гроші, а скоріше вони для них є приємним бонусом. Про це Винницький розповів в інтервʼю NV.ua.
Ми змінимо цю систему. Тепер стипендії будуть залишатися у тих, кого держава замовляє і кому покриває 100% їх навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи та потребує цієї стипендії. До того ж вона буде збільшена до якихось нормальних сум, на які можна вижити, — сказав посадовець.
На думку Михайла Винницького, стипендія не має бути бонусом, а повноцінною виплатою за навчання. Окрім того, платня за гуртожиток привʼязана саме до стипендії. Від цього стан гуртожитків є незадовільним, а масовість виплат перетворює державні виплати на справжню профанацію, адже їх не вистачає ні на що, а у Міністерства освіти просто немає грошей виплачувати їх усім студентам.
На 2023 рік заборгованість по виплатах стипендій складає майже 30 млн гривень, а отримують виплати лише 35% учнів замість 40—45%. Народна депутатка Юлія Гришина, член комітету Ради з питань освіти та науки, назвала великою несправедливістю нерівномірність виплат стипендій між регіонами. Про це ми говорили у нашому матеріалі.
Сьогодні в українських ВНЗ існує дві основні форми навчання: державна та приватна, тобто на стипендію та за гроші, відповідно. Михайло Винницький вважає, що скорочення стипендіальних виплат є кроком не лише до їхнього збільшення, але й до більшої цінності освіти. Адже якщо студенти вкладають гроші в освіту, вони розуміють її цінність, вважає чиновник.
Однак у МОН враховують, що не усі студенти зможуть самостійно оплатити навчання, для чого є програма соціальних грантів та пільгових кредитів. У 2024 році МОН має ввести більш справедливу систему грантів та розподілення.
Коли студент платить за освіту, для нього збільшується цінність цієї освіти. Він розуміє, що він в неї вкладає гроші сам. Для тих, хто не може собі дозволити доплатити, є соціальні гранти, які надаються певним категоріям населення. Крім того, запропоновано механізм пільгових кредитів, — сказав Михайло Винницький.
Варто зазначити, що система грантів буде вирішувати одну з головних проблем при вступі за результатами НМТ або ЗНО. Під час вступної кампанії нерідко стається так, що лише пів бала різниці між двома абітурієнтами залишає одного без державної форми навчання. Саме для цього Міносвіти хоче надати таким студентам суму коштів, якою можна буде сплатити за навчання. Поки що є дві форми грантів:
Повна. Для тих студентів, які не мають змоги оплатити навіть частину навчання.
Часткова. Коли студент оплачує половину чи частину коштів за навчання, а решту на рахунок ВНЗ перераховує держава.
Тепер ви підписуєте контракт з університетом, який, наприклад, вам встановив, що навчання буде коштувати 50 тис. грн на рік. А ви прийшли й кажете: от у мене є грант на 35 тис. Отже, держава заплатила за вас 35 тис., а ще 15 тис. ви платите самі через механізм співфінансування, — сказав Михайло Винницький.
Заступник міністра освіти та науки України Михайло Винницький розповів, що студентам, які перебувають за кордоном, можуть скасувати стипендії. Натомість будуть збільшувати або забезпечувати більшу кількість ними тих, хто навчається в Україні.
Грошей на стипендії буде більше шляхом позбавлення виплат тих студентів, що зараз знаходяться за кордоном. Михайло Винницький зауважив, що першочергово потрібно допомагати тим, хто залишається в Україні та буде відбудовувати її після завершення повномасштабної війни.
Питання стипендіального забезпечення студентам, які перебувають за кордоном, буде перекрите, і це означатиме, що у нас буде економія коштів, яка дасть змогу збільшити стипендії для тих, хто в Україні. Ми маємо допомогти студентам, які навчаються в Україні, які будують нашу країну разом з нами, щоб вони дійсно мали можливості вчитися, — сказав заступник міністра.
Президент України, за словами заступника міністра освіти, звернувся до Міносвіти з проханням провести аналіз кількості студентів, які наразі перебувають за кордоном. Ті, хто зараз вчиться на бюджеті, мають зробити вибір — чи будуть вони продовжувати навчання поза межами країни, проте вже власним коштом. Адже стипендії наразі потрібні саме тим студентам, що знаходяться в Україні.
Окрім того, зараз Міносвіти переглядає також і повне відшкодування коштів за навчання для тих студентів, які після завершення навчання будуть опановувати професію за державним замовленням, особливо це стосується спеціальностей, які потрібні для сектору економіки. Зокрема це стосується вчителів, лікарів, фахівців енергетики та інших важливих професії.
Таким чином, запустивши систему грантів, планується збільшити конкуренцію між університетами, стимулюючи їх надавати якісні освітні послуги. Про це також розповів віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайло Федоров у Facebook.
Гранти для студентів, KPI для університетів і розвиток науки – основні фокуси трансформації вищої освіти. Гранти на навчання студентів – вони вибиратимуть університет свідомо, своїм вибором і своїми грантами співфінансуватимуть ЗВО, які, зі свого боку, конкуруватимуть між собою, надаючи якісніші освітні послуги, – зазначив Михайло Федоров.
Таку систему допомоги від держави планують запустити вже у 2024 році.
Безоплатне навчання для дітей українських захисників
З початком повномасштабної війни питання пільг на навчання для дітей українських воїнів стало одним з головних у Міністерстві освіти. Зараз відбувається процес переведення таких студентів на бюджетну форму навчання. Механізм працює вже — категорія «діти загиблих» іде першою чергою, місця для таких абітурієнтів є та зʼявляються під час кожної сесії.
Президент України Володимир Зеленський 21 грудня 2023 року підписав документ про визнання освіти, здобутої на тимчасово окупованих територіях країни. Про це вказано в картці законопроєкту №9591, документ мають повернути в Раду з підписом президента 21 грудня.
Незалежно від дати здобуття освіти, громадянин України з ТОТ, може брати участь в атестації для визнання результатів та вступу до вищого навчального закладу. Особам, які проходять атестацію для здобуття вищої освіти, можуть зарахувати результати навчання та кредити ECTS (Європейської системи трансферу і накопичення кредитів) обсягом не більше ніж 75% від загального обсягу освітньої програми.
Однак, атестація не відбувається за спеціальностями, затвердженими урядом, а також для визнання навчання на магістерському рівні вищої освіти. Виключення: програма підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування. Також атестація не потрібна на третьому рівні вищої освіти (освітньо — науковий та освітньо — творчий).
Раніше ми повідомляли про те, що у девʼятих та четвертих класах повернули систему Державної підсумкової атестації.
Користувач:
Гонтар Марина Олександрівна