У Києві вручили національну премію імені Лесі Українки, якою нагороджуються українські митці та літературні діячі, що сприяють вихованню молодого покоління у дусі національної гідності. У 2023 році головною темою нагороди були твори, що зосереджені на темі війни та відродженні української культури.
Заснована у 1971 році на честь сторіччя з дня народження Лесі Українки. Премія спочатку присуджувалася лише літераторам за твори для дітей та юнацтва. Більшовики оцінювали роботу літературних митців в розмірі тисячі карбованців «за глибокоідейні та високохудожні твори для дітей, які сприяють комуністичному вихованню молодого покоління і здобули широке громадське визнання».
Після розвалу срср про премію на декілька років забули, потім відродили як меценатську ініціативу. У 2004 році Кабінет міністрів надав премії імені Лесі Українки статус урядової. З того часу нагорода у розмірі 20 тисяч гривень присуджується за чотирма номінаціями:
Літературні твори для дітей та юнацтва.
Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва.
Театральні вистави для дітей та юнацтва.
Кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007).
З початком повномасштабної війни тема національної боротьби за незалежність та волю займає центральну лінію у нагороді. У 2023 році було обрано переможців у трьох з чотирьох категорій.
У номінації літературні твори для дітей та юнацтва перемогла книга Андрія Кокотюхи «Врятувати березень». Вона вийшла 2022 року у видавництві «Ранок». Книжка розповідає про родину, яка виїжджає на Київщину, очікуючи, що війна скоро закінчиться. Однак у село приходять окупанти й героям доводиться робити вибір: служити, терпіти чи боротися.
Головний герой і його сім’я — збірні образи людей, з якими познайомився автор під час волонтерської допомоги. Перед нами історія про те, як вже молода людина нарешті дорослішає по-справжньому, як росте і відкриває, на що вона здатна, — кажуть у Держкомтелерадіо.
Джерело: видавництво Ранок
Винагороду за художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва отримав Олександр Продан за його ілюстрації до твору «Дім» Катерини Тихозорої. Він вийшов друком у жовтні 2022 року також у харківському видавництві «Ранок». Книга розповідає історію маленького хлопчика та його сім’ї, чий дім було зруйновано через повномасштабне вторгнення росії в Україну і через що вони були змушені покинути його. Розповідь написана від імені хлопчика, бачення якого — реалістично й водночас по-дитячому оптимістично — за допомогою ілюстрацій майстерно передав Олександр Продан. Сам митець на момент початку вторгнення перебував на Київщині, тож на власні очі бачив, як все починалося.
Ілюстрації Продана — це вагома частина історії, яку оповідає у книжці Тихозора, і це загалом є характерним для книжки-картинки. Щемка і світла історія про хлопчика, який втратив дім через війну і тепер намагається віднайти його усередині себе, потребує правдивого, ясного, дзвінкого голосу оповідача. І у творі, безумовно, цим оповідачем є не лише автор тексту, а й художник. Олександр тонко відчув сенси, закладені між рядків, і зумів втілити їх у лаконічній, зрозумілій, але й емоційній манері, — кажуть у комітеті.
Третім переможцем у номінації театральні вистави для дітей та юнацтва було висунуто вісім робіт професійних та аматорських театральних колективів Києва, Івано-Франківська, Хмельницького, Кривого Рога та міста Дружба (Сумська область). У результаті перемогу здобула вистава Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок імені Марійки Підгірянки «Хто росте в саду», яку поставила режисерка Катерина Лук’яненко. Це перша в Україні інклюзивна вистава для дітей, юнацтва та людей з порушенням зору.
А от четверта номінація — кінотвір для дітей та юнацтва так і залишилася без нагороди. Можливо причина в обмеженні кіновиробництва через повномасштабне вторгнення.
Нагороди авторам вручать 25 лютого 2023 року, у день народження письменниці.
Раніше ми розповідали про ще один тріумф українських творів для дітей. Так, книжка Марʼяни та Тараса Прохаськів «Хто зробить сніг» стала найкращою за версією New York Times.
Користувач:
Гонтар Марина Олександрівна