Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Як ми розвиваємо дитину дошкільного віку через вільну гру. Практикум
»
Взяти участь Всі події
24 листопада 2023 о 22:15
2 0

В українських ВНЗ зʼявиться обовʼязковий курс військової підготовки для хлопців та дівчат

У всіх українських вищих навчальних закладах зʼявиться військова кафедра для підготовки усіх хлопців та охочих дівчат. Наближуємось до стандартів НАТО.

Міністерство освіти має запровадити у ВНЗ пілотні військові кафедри. Вони відповідатимуть за базовий військовий вишкіл усіх хлопців та дівчат (але лише за бажанням) з вересня 2024 року. Про це повідомив заступник міністра освіти Михайло Винницький  в ефірі Радіо Культура.

Усе йде до стандартів НАТО?

Курс військової підготовки буде тривати півтора року — три аудиторні кредити, після чого кожен випускник отримає спеціальність «стрілець». Щоб її отримати, потрібно буде опанувати знання з тактичної медицини, базової стрільби та інші військові науки. Пілотний проєкт військового вишколу почне працювати з нового, 2024 року.

Варто зазначити, що таку підготовку у рамках ВНЗ передбачає Концепція трансформації системи військової освіти за стандартами НАТО, яку прийняла Рада минулого року. Важливі пункти цієї програми — це поєднання підготовки ЗСУ з іншими складовими Сил оборони України. Також буде створена єдина інтегрована система освіти для підготовки особового складу Сил оборони на основі курсів лідерства  L1 – L5 (за рівнем складності).

Концепцію почали реалізовувати 1 вересня 2023 року, проте повноцінно вона буде сертифікована у 2026 році.

Військова освіта входить у навчальний процес

Варто зазначити, що зміни у підході до військового вишколу очікують також й українські школи. Вже у цьому навчальному році програма з начальної військової підготовки була суттєво розширена та змінена. Замість нудних лекцій або взагалі перетворення цього предмету на «факультатив», дітям проводять практичні заняття з першої допомоги, стройового вишколу та роблять відкриті заняття на полігонах. 
Систему обіцяють налагодити за рік і ввести декілька нових принципів:

  • Підготовка дівчат не буде обмежуватись лише медичною справою. Однак, гендерне питання не вирішене: спільної програми навчання немає, перехід можливий лише за окремою заявою до керівництва школи. 

  • У дисципліну додадуть аерофотографію, топографію та керування дронами. Проєкт ще на стадії пілоту, хоча у деяких регіонах проводяться окремі експерименти. 

  • Підручники та інвентар оновлюють, а викладати військову справу будуть ті, хто безпосередньо з нею знайомий: ветерани війни, кадрові офіцери чи випускники військових ВНЗ.

Варто також зазначити, що Міноборони та Міносвіти вирішили передивитись також і правила відтермінування повісток — наразі в Раді розглядається проєкт зі скасування відстрочок для студентів, які вирішили отримати другу або третю вищу освіту.