«Захист Вітчизни» або ж допризовна підготовка — предмети, яким в українських школах раніше не приділяли достатньої уваги. У 2023 він зазнав значних змін. До реформації навіть долучився міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, який запропонував вчити дітей керуванню дронами.
Предмет «Захист Вітчизни» викладали у 9—10 класах середньої школи. Після розпаду срср програма навчального курсу майже не змінилася. Зазвичай, це були лекції по вже застарілих підручниках, а також практичні заняття на такому ж старому інвентарі: протигази, муляжі автоматів АК-47, гранати.
До 2015 року програма навчання не оновлювалася, навіть більше: у школах, де не було підготовлених фахівців або ж можливості навчання на полігонах, оцінки з цього предмету виставляли досить суб'єктивно. Також великою проблемою був брак вчителів: викладати «Захист Вітчизни» мав або офіцер запасу, або вчитель, який пройшов військову кафедру. Мізерна зарплата призвела до того, що коли старі військові керівники йшли на пенсію, замінити їх було ніким.
Підготовка дівчат була зосереджена на медичній допомозі, що також часто обмежувалося теоретичним матеріалом та конспектом. Наприклад, автор цього матеріалу пройшов блискучий курс медичної підготовки, який викладала... вчителька образотворчого мистецтва. Підручник 1988 року, старезні турнікети — ось таку красу бачили ми, випускниці 2012 року.
Вперше про пДжерело: ychebnik.com.uaерезавантаження початкової військового вишколу заговорили після введення формату Нової української школи. У 2016 зі шкіл зникли старі підручники, які не пройшли ценз ані за актуальністю, ані за правдивістю інформації. Замість цього починають писати нові навчальні посібники, наприклад — підручник Герасімова 2018 року випуску.
Надалі була оновлена також матеріальна база: завезені нові турнікети та манекени, новий устав вже Збройних Сил України, а на уроки почали запрошувати ветеранів війни (АТО) та бойових офіцерів, щоб розповісти про актуальний військовий досвід.
Однак у системі викладання залишилася одна обставина — це гендерне розділення. До 2022 року у шкільній програмі передбачалося, що хлопці вивчають збройну справу, а дівчата медичну. З 2015 лише в окремих школах та за спеціальною письмовою заявою дівчата могли приєднатися до військового вишколу хлопців. Наразі проблема досі актуальна — перехід, хоча й став масовим, все ще робиться за спеціальною заявою на імʼя директора.
Найголовніше, що зʼявилося у новій програмі військової підготовки — це практичні заняття. Сучасні десяти та одинадцятикласники мають змогу навчитися стріляти. Для цього в школах або облаштовують тир, де можна стріляти з пневматичної зброї, або ж відправляють на спеціальні полігони. Важливо, що з 2022 за військовий вишкіл на полігонах відповідають територіальні комплектувальні центри (військкомати). Вони повинні скласти графік занять школярів, забезпечити їх зброєю та патронами.
Якщо ж у військкоматів бракує часу займатися учнями, у цьому допомагає лазерний тир. Це спеціальний комплекс, до якого входить комп’ютер, проєктор, проєкційний екран та моделі реальної зброї із лазерними випромінювачами.
Також у програмі додали години для проведення відкритих лекцій, екскурсій, додаткові курси медичної допомоги та тренінги щодо дій у надзвичайних ситуаціях.
Реформи призвели до того, що значно більше дітей сьогодні зацікавилися військовою тематикою та професією.
Окрім того, викладати дисципліну все ще мають офіцери запасу чи випускники військової кафедри. І варто зазначити, що з 2022 року їх стало набагато більше, до того ж вони володіють актуальним досвідом військової справи.
Окрім лазерних тирів та нових турнікетів, важлива навичка — це аеророзвідка, вивчення топографії та використання дронів. Міністр цифрової трансформації Михайло Федорів впевнений: Україні потрібно масштабувати вироблення дронів.
Ми зможемо виробляти більше БПЛА, ніж виробляє Росія, тільки якщо відкриватимемо ринок і даватимемо можливість підприємцям масштабувати виробництво. Ніколи жоден інститут, жодна вертикаль не зможе виробляти більше, ніж підприємець, який вміє масштабувати виробництво, — заявив Федоров.
Однак мало дрони виробити, їх також потрібно правильно застосовувати. В рамках предмета «Захист Вітчизни» Михайло Федорів пропонує долучити до вивчання школярів. Звичайно, надати навчальні дрони чи муляжі до кожної школи України буде дуже дорого та довго. Тому Федорів пропонує створити у кожному районі школу, де діти зможуть навчитися пілотувати дрон. Така сама реформа очікує й вищі навчальні заклади.
Варто зазначити, що деякі школи в Україні вже навчають дітей керувати дронами. У рамках викладання інформатики, наприклад. Так, в одній зі шкіл Львова діти за допомогою симулятора вивчають систему керування безпілотників, повідомив мер міста Андрій Садовий.
Джерело: Facebook Андрій Садовий
Військова підготовка в Ізраїлі є окремою системою, а не шкільним предметом. Цим займається окрема молодіжна воєнізована організація ГАДНА, де командирами є кадрові офіцери ЦАХАЛ (армія Ізраїлю). У дитячих садках дітям, переважно, розповідають про головні правила безпеки при обстрілі та атаках терористів.
Повноцінний вишкіл починається у 13 років — щороку підлітки проходять двотижневі військові збори у таборах, де вивчають стрілецьку, фізичку та стройову підготовку. Після зборів кожен школяр складає іспит та отримує рекомендації щодо вибору армійської спеціальності.
Джерело: olehadash.com
Програма підготовки однакова для хлопців та дівчат (з урахуванням фізичних особливостей), а тих, хто вже у юнацтві хоче обрати армійське майбутнє, чекають у кадетських корпусах. Для релігійних громад існують окремі військові курси, де вишкіл поєднується з вивчанням релігійних предметів. У 18 років військова служба стає обовʼязковою для усіх випускників.
Так само як і в Ізраїлі, на Туманному Альбіоні військовим вишколом займаються поза школою. Система позавійськової підготовки є добровільною юнацькою організацією шкіл та коледжів. При цьому, готують підлітків як для сухопутних військ, так для і для морської та авіаслужби. До підрозділів приймають хлопців та дівчат у віці від 11 до 18 років, підготовка триває рік, протягом якого діти вивчають стройову підготовку, а також за військовою спеціальністю.
Джерело: www.hrfca.co.uk
Саме таким є гасло системи JROTC (Junior Reserve Officers' Training Corps) — спеціального шкільного ступеня, який готує майбутніх офіцерів армії США. Вона розрахована на 4 роки, обрати її можна з 16 років. Після цього підлітка переводять до військової школи, де передбачена стройова підготовка, вивчення зброї, а також право, історія США. Після двох років навчання проводять тести профорієнтації, що допомагає зрозуміти, яка спеціальність найбільш підходить студенту.
Джерело: www.usarmyjrotc.com
А як ви гадаєте: варто залишити військову підготовку у школах чи розробити окрему систему навчання за досвідом інших країн?
Користувач:
Гонтар Марина Олександрівна