Цього дня, 18 травня, українці відзначають одразу кілька дат, одна з яких — День вишиванки.
Це неофіційне народне свято, яке започаткували у 2006 році. Зазвичай День вишиванки припадає на третій тиждень травня, у четвер. Цьогоріч українці по всьому світу вбралися у святкові вишиванки 18 травня.
Історія відзначання Дня вишиванки почалася з ідеї студентки факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесі Воронюк. Акція носила назву Всесвітній день вишиванки, й була підтримана багатьма студентами та викладачами вишу.
Примітно, що цього дня вишиту сорочку одягають не лише українці, а всі свідомі та вільні люди — на знак єдності, підтримки та солідарності з незламним і сміливим українським народом.
Кожному регіону України притаманні власні крій, візерунок і колір вишиванок. Для центру України характерні чорно-білі сорочки, на Полтавщині носили сорочки білі з білою вишивкою, на Волині й Чернігівщині — сорочки з червоно-білою вишивкою. Різноколірні яскраві вишиванки створювали умільці на півдні України, а також в Карпатах і Закарпатті, на Буковині й Гуцульщині.
Фотоматеріали: Всвіті
Першу сорочку, зшиту з нової тканини, дарували дитині по досягненню трьох років. Мама створювала для малюка унікальну вишивку-оберіг зазвичай червоними нитками — кольором родинного кровного зв'язку. На дитячих сорочках мами частенько вишивали тварин — собак, коней, курей із півнями або казкових птахів і квіти.
Фото: ukryarmarkaФото: ukryarmarka
Вишиванки в давнину мали розподіл за кольором. Наприклад, чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Сині вишиті сорочки були в гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.
У День вишиванки українці по всьому світу підкреслюють свою національну та громадянську позиції, культурну освіченість і духовну свідомість.
Особливого значення День вишиванки набув нині — у надважкий час протистояння української армії та народу проти жорстокої, нелюдської агресії країни-терориста росії. Тож вишиванка стала символом свободи та боротьби українців проти агресії, диктатури та тиранії російської федерації.
Особливість цього року у тому, що багато вишиванок одягнули українські військові, навіть перебуваючи під постійними російськими обстрілами на лінії фронту.
Фото: фонд "Повернись живим"Фото: ДПСУ
18 травня в Україні вшановують День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Саме цього дня у 1944 році московська катівня почала масову депортацію кримських татар із батьківщини.
Злочинний наказ йосипа сталіна призвів до фізичного винищення, руйнування історичної пам’яті та втрати батьківщини десятків тисяч кримських татар.
Трагічна дата 18 травня щороку нагадує про одну із забутих сторінок історії радянського союзу.
Під час депортації та у наступні півтора роки загинуло 46,2% кримськотатарського народу, тобто майже кожен другий кримський татарин.
Депортація кримських татар у 1944 році радянською владою
У лютому 2014 року тому та ж сама московська холера анексувала Крим, позбавивши батьківщини тисячі мирного населення. Тих, хто лишився, але має відкриту проукраїнську позицію, запроторили за ґрати. Того року російські окупанти у Криму вперше в новітній історії заборонили проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя, тож 70-і роковини депортації кримські татари були змушені відзначати в місцях компактного проживання в оточенні загонів поліції у супроводі гелікоптерів.
Історія повторюється... Депортація — інструмент упокорення народів. Тож країна-терорист росія, яка успадкувала всі каральні методи радянщини, депортує (викрадає) українських людей із дітьми та самих дітей із тимчасово окупованих кремлем українських територій у росію та білорусь.
Сьогодні Державний прапор України, встановлений на території Меморіального комплексу «Національний музей історії України у Другій світовій війні» у Києві, приспустять у рамках заходів зі вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Крим — це Україна! І українці обов'язково після звільнення українського півострова від російських окупантів пройдуть мирною ходою із дітьми на руках, одягнутими у святкові різнобарвні вишиті сорочки.
Все буде Україна! Ми переможемо заради майбутнього наших дітей у вільній від окупантів Україні!
Фотоматеріали: ДПСУ
Користувач:
Нікішина Тетяна Олександрівна