«Спостереження за птахами» або #birdwatching — любительське заняття, яке полягає у спостереженні за птахами та вивченні нових видів пернатих. #Бьордвотчинг зародився у США, набув популярності у Європі, а в Україні останніми роками бьордвотчерів стає дедалі більше.
Спостерігачі за птахами наодинці або ж групами за інтересами вивчають види птахів, роблять фото, діляться світлинами й обговорюють враження від побаченого. Любителі цієї діяльності також допомагають науковцям підраховувати наявні види птахів.
Перевірмо, чи вийде у тебе займатися бьордвотчингом. Тест для поціновувача дикої природи.
Орнітологиня Ганна Кузьо займається бьордвотчингом із 2017 року. Вона впевнена, що вміння спостерігати за птахами допоможе людям прищепити любов до природи, а також допоможе науковцям у підрахунку деяких видів пернатих.
Фото: Лєра ПольськаКоли ти на природі й займаєшся бьордвотчингом, у тебе фокусується увага на прекрасному та позитивному, а не на своїх думках, — розповідає дівчина.
У цілому бьордвотчинг — один із найбільш доступних способів спостереження за дикою природою. Наприклад, зі ссавців у дикій природі України можна побачити косулю, оленя, дикого кабана чи лисицю. Але вони зазвичай дуже обережні, тому зустріти їх — рідкість. А птахів в Україні налічується понад 400 видів і навіть у місті, не докладаючи великих зусиль, можна зустріти понад 100 видів пернатих.
Спостереження за птахами — це спосіб відпочинку, прояв інтересу до природи й намагання зрозуміти, хто живе поруч. Бьордвотчери прогулюються у парках, лісах чи на ставках і, помічаючи птаха чи чуючи спів, намагаються сфотографувати чи побачити пернатого через бінокль. Часом бьордвотчери роблять справжні відкриття: випадково сфотографувати й виклали світлину рідкісного птаха, а пізніше це фото побачить орнітолог, відзначивши, що людина зробила важливе спостереження — зафіксувала вид, який рідко спостерігаються у нашому регіоні.
Фото: Олег Карпяк
Спостереження за птахами — це хороший ресурс для відновлення. Коли ти на природі й займаєшся бьордвотчингом, у тебе фокусується увага на прекрасному та позитивному, а не на своїх думках. Це дуже корисно для відпочинку мозку і, думаю, що особливо зараз для українців — це дуже важливий інструмент відновлення. Бо ми всі травмовані й нам потрібно вчитися шукати ресурс. Природа може бути одним із тих інструментів, який може допомогти багатьом людям, — зауважує Ганна Кузьо.
Вона додає, що завдяки бьордвотчингу онітологи та просто любителі птахів знають, яких птахів стає більше, а яких — менше. Далі спеціалісти можуть розуміти тенденції зростання популяції чи, навпаки, зникнення окремих видів.
Є дуже класні додатки для бьордвотчерів, зокрема, щоб збирати інформацію про птахів. Найпопулярніший у світі — це EBird. Для цього не треба бути учасником спеціальних досліджень чи моніторингу. Просто якщо ви вмієте визначати птахів, то приїхавши, наприклад, на озеро та порахувавши лебедів, які там зараз є, можете внести цю інформацію в додаток. Аплікація автоматично визначить місце розташування і час, а дані потраплять у міжнародну базу.
Часто люди просто не звертають уваги на птахів. Кожна зима починається з того, що у мене питають: чому зникли снігурі? Насправді вони є й нікуди не зникали. Наприклад, у Львові їх можна зустріти в кожному парку. Але люди просто їх не бачать, бо не задирають голову догори. А цей вид можна побачити переважно на верхівках дерев і впізнати за специфічним звуком, який вони видають, таке ніби «икання», подібне на звук гумової іграшки. І якщо цей звук ви почули в околиці, то задеріть голову догори й там побачите снігурів, — розповідає фотографиня пернатого світу.
Тож починати треба з уважності та спостережливості. Якщо ви слухатимете птахів, ви почнете їх бачити, спостерігаючи набагато більше видів.
Джерело інформації: divoche.media
Користувач:
Нікішина Тетяна Олександрівна