25 квітня 2023 о 19:18
2 0

Вибираємо школу для дитини: які чинники допоможуть визначитися

Багатьом батькам ще належить вибрати школу для першокласника або підшукати більш хороший варіант для дитини-старшокласника.

Оптимальний час для початку пошуку закладу освіти як для дошкільнят, так і старшокласників, які визначилися з профільним напрямом, — квітень-травень. Дуже важливо, щоб в обраній школі викладали професійні вчителі, які забезпечують високий рівень знань, не перенавантажують інформацією та вміють зацікавити дитину.

Адже рейтинг школи не завжди гарантує щастя й успішність дитини. Саме комфорт і хороші відносини з вчителем — запорука успіху та гармонійного розвитку дитини. Окрім того, не всім дітям потрібна висока успішність з певних предметів. У таких випадках потрібно шукати навчальний заклад із вузькою спеціалізацією. Наприклад, спортивні школи чи школи естетичного виховання.

Зазвичай сповільнює вибір закладу освіти напрям навчального закладу чи, зокрема, класу. Батьки, наприклад, бачать чималий потенціал у популярному нині ІТ-профілі, але водночас розуміють важливість поглибленого вивчення іноземних мов. Як правило, батьки хочуть більшого — високої якості освіти, кілька іноземних мов, перемог у змаганнях й олімпіадах.

На що варто звернути увагу, визначаючись із професією школяра:

  • наскільки затребувана професія у сучасному світі;

  • врахувати бажання, смаки, темперамент, інтереси дитини;

  • розрахувати можливості школяра, адекватно оцінити його розумові здібності.

Але батькам варто усвідомити, що якщо за дитину все вирішувати без врахування її побажань, на серйозний крок сама вона не зважиться. Тому нову школу потрібно вибирати разом із дитиною.

У віці 13+ підлітки починають розуміти, чого хочуть у майбутньому й які навички їм потрібно прокачати, наприклад, підтягнути геометрію або мови. Вони приходять і кажуть: “Мамо, мені потрібно змінити школу — потрібно більше англійської”. Але приймати такі рішення самостійно можуть тільки ті діти, які робили це раніше, — наголошує психологиня Наталія Підлісна.

Сьогодні більшість шкіл ведуть боротьбу за рейтинги, оскільки саме від цього залежить кількість дітей і фінансування школи. Нерідко батьки, які обирають школу за рейтингом, з часом розчаровуються і змінюють навчальний заклад для дитини. Бо дуже часто високе місце в рейтингу не гарантує гарну освіту та нерідко високі успіхи школярів у тестуваннях — це досягнення не школи, а репетиторів.

Щоб знайти для дитини найкомфортніший навчальний заклад, варто дотримуватися таких порад:

  • обійдіть школи, які знаходяться у вашому районі та підходять вам територіально. Поспілкуйтеся з директором або заступником. Якщо з вами відмовляються говорити, це привід задуматися;

  • зустріньтеся з вчителями початкової школи. Для цієї мети на базі більшості шкіл проводять ознайомчі заняття з педагогами і пробні уроки;

  • прогулюючись біля школи, зверніть увагу на поведінку школярів. Як правило, рівень навчального акладу відразу видно за поведінкою дітей. Подумайте, чи хочете ви, щоб ваша дитина була поруч із цими дітьми;

  • почитайте відгуки про школу, шукайте інформацію скрізь, задавайте питання на міських форумах. Увімкніть критичне мислення і прийміть зважене рішення.

Нагадаємо, рівень заробітної плати педагога має залежати від рівня його кваліфікації та низки інших чинників, на думку міністра освіти. Попри повномасштабну війну, яка триває через російську агресію щодо України, у МОН працюють над побудовою принципово нових моделей оплати праці для вчителів.