Майже у всіх територіальних громадах фактична наповнюваність шкіл значно нижча проєктної потужності. У деяких закладах освіти наповнюваність становила лише 20-40% проєктної потужності. У селах традиційно показник наповнюваності класів нижчий середнього по громаді.
Про це повідомляє Державна служба якості освіти (ДСЯО).
Проте у містах наповнюваність закладів освіти ледь не вдвічі більша проєктної потужності. При цьому кількість учнів, які навчаються в другу зміну, в таких школах щороку пропорційно зростає.
Утримання шкіл із малою наповнюваністю зумовлюють зростання видатків на одного учня. Середня вартість утримання одного учня в громадах, де здійснювався аналіз, становила 33-45 тис. грн, зокрема найвища — 62 тис. грн, а найнижча — 10 тис. грн на рік. В окремих школах вартість утримання одного учня сягала рекордних 140-190 тис. грн на рік, — зазначають у ДСЯО.
Тобто, якщо зробити підрахунок, то вартість утримання одного учня різниться у різних громадах у 19 разів.
Нагадаємо, у Києві міська влада ухвалила рішення про встановлення щомісячної плати за надання освітньої послуги в дитячих садочках для дітей, яким станом на 1 вересня поточного року виповнилося шість років. Батькам це пояснюють вимогою щодо забезпечення наповнюваності перших класів у школах. Проте згідно з українським законодавством, зокрема Закону України «Про освіту», дитина може почати відвідувати школу в шість років, але не пізніше семи років. Отже, дитина має право здобувати дошкільну освіту до досягнення нею семирічного віку.