Сьогодні українська знову стала мовою єднання, нескореності та боротьби. Її називають рідною не лише етнічні українці, а й представники багатьох інших народів нашої багатонаціональної держави.
Про актуальні питання викладання української мови в Київському університеті імені Бориса Грінченка, популяризацію української мови в українській столиці, про завдання, які постають перед освітянами міста, розповів завідувач кафедри української мови доктор філологічних наук, професор Михайло Вінтонів.
На думку викладача, у навчальних планах для дисциплін українськомовного циклу виділяється недостатня кількість годин.
Зокрема, він повідомив. що на базі кафедри започатковано Центр культури української мови, який став водночас і реальним, і віртуальним осередком поширення українськомовності.
Основна мета Центру — формувати мовну особистість студентів університету, жителів столиці та громадян України. У рамках діяльності цього осередку викладачі кафедри проводять майстер-класи, спеціальні тренінги й семінари комунікативного, риторичного, культуромовного спрямування.
Наша кафедра систематично організовує й проводить різноманітні заходи для студентів і школярів. Минулого року започаткували Всеукраїнський конкурс «Українська мова в об’єктиві», до якого вже долучилися майже 300 учасників із різних куточків України. Викликає глибоке зацікавлення у студентів конкурс проєктів «Мій філологічний стартап». Інтерактивний квест «Мовний марафон», який кафедра проводить щороку до Дня української писемності та мови, охоплює все більше команд-учасників із різних факультетів Університету Грінченка, — розповідає Вінтонів.
На думку викладача вишу, ситуація на користь української мови почала змінюватись на краще вже після Революції Гідності, а після повномасштабного вторгнення росії багато людей свідомо переходять із російської на українську мову, розбудовують український культурний простір.
Сьогодні українська мова — це не тільки наша ідентичність, а й потужна зброя проти ворога, основа для розбудови європейської держави, — переконаний освітянин.
Він вважає, що мовна ситуація в Києві протягом багатьох років була та й зараз є досить специфічною: з одного боку, українська мова має державний статус, декларовано й задокументовано офіційну одномовність, а з другого — маємо масову українсько-російську двомовність.
Тому, на думку Вінтоніва, зараз важливо створити мережу українськомовних просторів. Адже саме українськомовне оточення найкраще допомагає почати спілкуватися українською, а це, своєю чергою, стимулюватиме розвиток державної мови. Йдеться не лише про кількісні показники — частку використання української мови, а й про якісні характеристики — її застосування згідно з вимогами українського правопису та стандартів державної мови.
Після 24 лютого час «лагідної українізації України» минув. Настав час реального утвердження української мови у своїх правах. Суспільство нарешті зрозуміло, що мова — не лише засіб спілкування, а й запорука існування в світі нашої унікальної політичної нації — не лише етносу українців, а саме українського народу, — наголошує викладач вишу.
Нагадаємо, у Харківському національному університеті імені Г.С. Сковороди запровадили посаду уповноваженої особи з питань функціонування державної мови. Мовним омбудсменом обрали завідувачку кафедри української мови, викладачку української Н.В. Щербакову.
Фотоматеріали: slovopys
Користувач:
Нікішина Тетяна Олександрівна