30 листопада 2022 о 09:30
0 0

Студенти змінили хід історії: початок Революції Гідності

Цього дня, 30 листопада 2013 року, на Майдані Незалежності в Києві «Беркут» силою розігнав Євромайдан. Це стало початком другого Майдану в країні — Революції Гідності.

У ніч на 30 листопада 2013 року співробітники міліції, зокрема, розформованого загону спецпризначення «Беркут», розігнали акцію протесту на київському Майдані Незалежності.

Протест із вимогою до тодішнього керівництва держави підписати угоду про асоціацію з ЄС тривав у центрі української столиці уже понад тиждень.

29 листопада на вільнюському саміті «Східного партнерства» президент Віктор Янукович остаточно розбив надії активістів на те, що цей документ буде підписано.

Жорстоке побиття десятків протестувальників, серед яких було чимало молодих людей, студентів, стало шоком для багатьох українців.

Уже 1 грудня на вулиці Києва вийшла найчисельніша демонстрація з часів Майдану-2004. Активісти зайняли частину будівлі київської мерії та Будинок профспілок на Майдані Незалежності, який став неофіційним «штабом революції».

Я пам'ятаю дзвони Михайлівського Золотоверхого і те, що саме там молодь врятувалася від потенційних убивць, як сотні років тому у Десятинній церкві від набігів татар рятувалися українці. Я також пам'ятаю обідню пору, коли на Майдан вийшли батьки, готові захищати своїх дітей! — згадує події того дня народна депутатка Софія Федина.

Той день і та ніч змінили Україну.

Скромні монастирські ворота з хрестом і воля до захисту гідності й правди стали стіною на шляху чорного минулого, що хотіло знову вкрасти в українського народу майбутнє, — написав про це архієпископ Чернігівський Євстратій Зоря.

О четвертій ночі 30 листопада 2013 року Євромайдан почав перетворюватися на Революцію Гідності, — кажуть у Національному музеї Революції Гідності.

Про свій Майдан розповіла викладачка гімназії №6 Вінницької міської ради Лариса Новицька.

Ніч з 29 на 30 листопада 2013 року розірвала і час, і простір в Україні. У п'ятницю, 29-го, люди лягали спати в своїх оселях, плануючи вихідні на порозі зими. Та на ранок ми всі стали на порозі вибору: бути населенням чи стати народом. Пам'ятаймо ті дні. Переказуймо про них дітям та онукам. За свободу завжди платять високу ціну. Попереду ще буде буремний січень та окроплений кров’ю Небесної Сотні лютий 2014 року. І тужлива до сліз і болю в глибині серця й душі "Пливе кача…". Слава Україні! Героям слава! — написала освітянка.

Щонайменше 79 людей тоді отримали травми, троє — зникли безвісти.

Підсумком масових протестів, які тривали ще протягом трьох місяців, став розстріл понад 100 активістів у лютому 2014 року та повалення Віктора Януковича.

Бажайте великого. Треба бажати цього, щоб робити самого себе (с). Йосип Сліпий, український церковний діяч

Фотоматеріали: BBC, Євстратій Зоря