9 листопада 2022 о 09:25
3 0

В Україні відзначають День української писемності й мови

Через божевільність країни-терориста росії та її воєнну агресію українці змушені виборювати свою незалежність і право говорити в своїй країні рідною мовою.

Сьогодні, 9 листопада, наша держава відзначає День української писемності й мови.

Визначне свято було започатковане Указом президента в 1997 році. Дата припадає на важливе православне свято — день вшанування пам'яті Нестора Літописця. Саме він був послідовником творців писемності слов'ян Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що писемна українська мова починається з його праці. Нестор Літописець є автором неоціненного скарба нашої культури — «Повісті минулих літ».

Термін «українська мова» почали вживати з XVI століття, щоб позначити мову українців, які проживали на цих землях під час панування Речі Посполитої. Вона належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. У світі налічується понад 45 мільйонів людей, які розмовляють українською мовою. Більша їх частина проживає в Україні.

Як відомо, українська мова входить до третього десятка найпоширеніших у світі. У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.

З нагоди свята традиційно проводиться радіодиктант національної єдності.

Як долучитися до написання диктанту

Попри повномасштабну російсько-українську війну, диктант розпочнеться об 11:00. Авторкою тексту радіодиктанту є українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик, читатиме його народна артистка, Герой України Ада Роговцева.

Долучитися до участі в диктанті можна у будь-якому зручному форматі — трансляції на радіо, телеканалі та діджитал-платформах:

Текст диктанту буде оприлюднено 11 листопада.

Написання Радіодиктанту-2022 адаптовано до умов воєнного часу. Також у різних країнах світу будуть облаштовані студії для написання диктанту для вимушених переселенців та українців, які живуть за кордоном.

Нагадаємо, у середу, 9 листопада, розпочинається XXIII Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика.

Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос — більш нічого. А серце б’ється — ожива, як їх почує!.. Знать, од Бога і голос той, і ті слова ідуть меж люди!.. (с). Тарас Шевченко