23 вересня 2022 о 17:43
4 0

День в історії: 150 років з дня народження Соломії Крушельницької

Видатну оперну співачку та педагогиню Соломію Крушельницьку за життя називали «Вагнерівською примадонною» ХХ століття.

Сьогодні, 23 вересня, виповнилося 150 років із дня народження легенди української оперної сцени Соломії Крушельницької.

Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинці Бучацького повіту Королівства Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина, нині — Тернопільська область.

За життя визнавана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород і відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з Крушельницькою на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував їй свій портрет із написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

Цікавим і значущим є факт, коли Крушельницька французькою пояснила російському царю, що співає пісні українською. Родина російського імператора Миколи ІІ звернулася із проханням до співачки дати концерт у царському палаці. Вона погодилася. Протягом вечора Крушельницька співала для царської родини та гостей арії з відомих опер різними мовами, а на завершення концерту заспівала кілька українських народних пісень.

Царю Миколі ІІ так сподобалися пісні, що він запитав Соломію Крушельницьку, якою мовою вона співала і про що в них розповідається. Співачка відповіла французькою. Оповівши зміст пісень, вона наголосила, що це пісні її рідною мовою — українською.

Особливе місце у творчості Крушельницької займали концерти, присвячені пам'яті Тараса Шевченка та Івана Франка. Для участі в них вона часто приїжджала до Західної України.

У січні 1928 року Соломія Крушельницька на запрошення «Союзу українок» Америки прибула в Нью-Йорк. На пристані її зустріли з квітами з синьо-жовтою стрічкою представники товариства. Взагалі тернополянка була першою українською оперною співачкою, яка відвідала з гастрольним туром США та Канаду.

У післявоєнний період після Другої світової війни Крушельницька почала працювати у Львівській державній консерваторії ім. М. В. Лисенка. Однак її викладацька діяльність, ледь почавшись, мало не завершилася. Під час «чищення кадрів від націоналістичних елементів» їй інкримінували відсутність консерваторського диплома, який пізніше знайшли у фондах міського історичного музею.

Востаннє співала у Львівській філармонії 1949-го в 77-річному віці. Мало хто знав, що на той час співачка вже хворіла раком горла.

Соломія Крушельницька померла 16 листопада 1952 року. Похована у Львові на Личаківському цвинтарі поруч із могилою друга та наставника Івана Франка.

У сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

Нагадаємо, роками, навіть за незалежності, українська влада мало уваги звертала на необхідності змалечку виховувати патріотичне виховання у наших дітей.

«Всеосвіта» пропонує добірку поезії, яка допоможе вчителям і батькам зберегти у дітей розуміння любові та поваги до Батьківщини, усвідомлення, за що воює українська нація, виборюючи у росії власне право на волю та незалежність.